5 عامل تاثیرگذار بر روی قیمت بلیط اتوبوس

برند شرکت اتوبوسرانی و تاثیر آن بر روی قیمت بلیط اتوبوس

اتوبوس از جمله وسایل حمل و نقل عمومی است که از گذشته تا به امروز مورد توجه مسافران بوده است. بسیاری از مردم سفر با اتوبوس را مقرون به صرفه ترین نوع مسافرت می‌دانند. چرا که قیمت بلیط این وسیله نقلیه در مقایسه با قیمت بلیط هواپیما و قطار ارزان تر است. با همه اینها قیمت بلیط اتوبوس نیز همواره یکسان نیست و در میان این بلیط ها هم بازه ای از ارزانترین و گرانترین بلیط وجود دارد. البته این موضوعی نیست که مسافران از آن بی اطلاع باشند، با این حال همچنان برای برخی از خریداران سوال است که چرا قیمت انواع بلیط اتوبوس در یک مسیر خاص با هم متفاوت است؟ برای یافتن پاسخ این سوال با قاصدک 24 در ادامه این مطلب با عنوان ” 5 عامل تاثیرگذار بر روی قیمت بلیط اتوبوس ” همراه باشید.

مسافت و تغییر قیمت بلیط سفر

هر چه فاصله میان مبدا تا مقصد بیشتر باشد، شما باید مسافت بیشتری را با وسیله نقلیه بپیمایید. از این رو بدیهی است که هر چه مقصد شما دورتر باشد قیمت بلیط سفرتان نیز افزایش می‌یابد. بنابراین مسافت تنها بر روی قیمت بلیط اتوبوس تاثیر نمی‌گذارد و قیمت انواع بلیط سفر اعم از بلیط قطار و هواپیما نیز تحت تاثیر این عامل قرار دارد. به عبارت دیگر رابطه میان مسافت و قیمت بلیط سفر یک رابطه مستقیم است و چندان هم به نوع وسیله نقلیه مرتبط نیست. با این حال گاهی در این میان عواملی همچون بلیط چارتر هواپیما می‌توانند این معادله را بر هم بزنند. در چنین شرایطی مسافر ممکن است بتواند بلیط هواپیما یک مقصد دورتر را با قیمتی کمتر از بلیط هواپیما یک مقصد نزدیکتر خریداری نماید.

نوع اتوبوس و امکانات آن

نوع اتوبوس و امکانات موجود در آن از جمله عواملی است که بر روی قیمت بلیط اتوبوس در یک مسیر خاص تاثیر می‌گذارد. بدین ترتیب اگر مسافری قصد داشته باشد تا با یک اتوبوس معمولی به شهر مشهد سفر کند باید هزینه کمتری را در مقایسه با مسافری بپردازد که یک بلیط اتوبوس وی آی پی را برای سفر خود خریداری کرده است. کیفیت خدمات ارائه شده در سفر نیز از جمله دیگر عواملی است که بر روی قیمت بلیط وسیله نقلیه تاثیر می‌گذارد و هزینه سفر را کاهش داده یا بالاتر می‌برد.

امکانات اتوبوس ها و تاثیر آن بر روی قیمت بلیط اتوبوس

شرکت اتوبوسرانی

شرکت های اتوبوسرانی نیز همچون شرکت های هواپیمایی و کارگزاران ریلی کشور، برند خاص خود را دارند. پشت هر یک از این اسامی، پیشینه، افتخارات و سیاست های هر شرکت قرار دارد که در طول دوره فعالیت آن سبب محبوبیت یا عدم محبوبیت آن اتوبوسرانی شده است. از این رو نام شرکت های اتوبوسرانی، پرسنل آنها و کیفیت خدمات هر شرکت نیز بر روی قیمت بلیط اتوبوس در یک مسیر مشخص تاثیر می‌گذارد. به گونه ای که قیمت بلیط اتوبوس شرکت هایی نظیر ایران پیما یا همسفر اغلب به نسبت شرکت های گمنام بالاتر است.

برند شرکت های اتوبوسرانی و قیمت بلیط اتوبوس

سن مسافر و تعرفه نرخی

همانطور که می‌دانید در وسایل نقلیه، تعرفه های نرخی از پیش تعیین شده ای وجود دارد که بر اساس سن و سال مسافر اغلب به سه گروه نوزاد، کودک و بزرگسال تقسیم بندی می‌شود. بر این اساس هر چه مسافر کم سن و سال تر باشد هزینه کمتری را بابت خرید بلیط می‌پردازد. البته در اتوبوس ها تنها دو تعرفه نرخی کودک و بزرگسال وجود دارد. بر این اساس کلیه مسافران زیر 5 سال کودک تلقی شده و نیازی به خرید بلیط ندارند یا به عبارت دیگر خرید بلیط اتوبوس برای آنها رایگان است. سایر مسافران نیز در دسته مسافران بزرگسال قرار می‌گیرند و باید هزینه بلیط اتوبوس را به صورت کامل پرداخت نمایند.

خرید اینترنتی و جشنواره های خرید بلیط اتوبوس

انتخاب سامانه های آنلاین فروش بلیط سفر نظیر قاصدک 24 علاوه بر مزایای بیشماری که دارد این امکان را نیز به مسافران می‌دهد که بتوانند بلیط خود را ارزانتر خریداری کنند. این قبیل سامانه ها برای اینکه همواره سهمی از بازار فروش بلیط سفر داشته باشند اغلب بلیط های خود را با تخفیف به مسافران ارائه می‌کنند. همچنین برگزاری جشنواره های مختلف نیز این امکان را برای مسافران فراهم می‌سازد که بلیط سفر دلخواه خود را با قیمت کمتری خریداری کرده و هزینه های سفرشان را کاهش دهند.

در پایان یادآور می‌شویم شما در قاصدک 24 می‌توانید انواع بلیط اتوبوس معمولی و وی آی پی را در کنار سایر انواع بلیط سفر نظیر بلیط قطار و هواپیما خریداری کنید. برای این کار تنها کافی است مبدا و مقصد دلخواهتان را در سایت یا اپلیکیشن خرید بلیط سفر قاصدک 24 جستجو نمایید و بلیط مورد نظر خود را از میان فهرست نمایش داده شده برگزینید. سپس با اتصال به درگاه بانکی هزینه بلیط را بپردازید و نسخه پی دی اف آن را در آدرس ایمیل خود دریافت کنید. البته فراموش نکنید که شما از طریق این مجموعه می‌توانید بیمه مسافرتی و تور مورد نیاز خود را نیز خریداری کنید. برای رزرو هتل در سراسر کشور نیز تنها کافی است تا به بخش مربوط به این خدمت در سایت قاصدک 24 مراجعه نمایید و اتاق مورد نظرتان را در هتل های سراسر کشور رزرو کنید.