180 میلیون دلار ضرر تنها برای یک آهنگ!

تا همین چند وقت پیش اگر از خدمات یک شرکت یا موسسه ناراضی بودیم تنها می توانستیم این نا رضایتی را به اطرافیانمان منتقل کنیم و در نهایت روی خانواده و دوستانمان تاثیر بگذاریم.
اما امروزه داستان فرق می کند. با ورود شبکه های اجتماعی به زندگی روزانه ی ما این تاثیر گذاری به طرز باور نکردنی ای افزایش یافته است. حال فقط کافیست خدمات یک شرکت راضی امان نکند؛ آنگاه تنها با یک پست می توانیم یک موسسه را به خاک سیاه بنشانیم.

کاربران شبکه های اجتماعی

اتفاقی شبیه به آنچه که بازگو کردیم سال 2008 برای شرکت هواپیمایی ” United” رخ داد. در پرواز شیکاگوی این شرکت  خواننده ی کانادایی  “Dave Carroll” که به همراه تیمش عازم برگزاری توری در مسیر شیکاگو بود؛ هنگام سوار شدن از پنجره ی هواپیما شاهد ماجرایی بود که جنجالی 9 ماهه را برپا کرد.
او متوجه شد که متصدیان حمل بار، کیف های ساز تیم را به قسمت بار هواپیما پرتاب می کنند  و در این جریان موجب شکستن گیتار 3500 دلاری کارول می شوند.
اندکی بعد و در پی بی نتیجه ماندن 9 ماه تلاش کارول برای دریافت خسارت از این شرکت، نهایتا او به دریافت 1200 دلار هزینه ی تعمیر رضایت می دهد که مسئولان یونایتد از زیر بار آن هم شانه خالی می کنند. کارول نیزبه نشانه ی اعتراض به عملکرد یونایتد، آهنگ “United Breaks Guitar” را می سازد.
این آهنگ در روز نخست آپلودش در یوتیوب 150 هزار بار دیده شد و در هفته ی اول انتشار نیز رکود پر فروش ترین آهنگ iTunes را به خود اختصاص داد. تنها 4 روز پس از انتشار این آهنگ سهام یونایتد 10% افت کرد و 180 میلیون دلار از ارزش آن کاسته شد.
مدتی بعد مدیر خدمات مشتریان یونایتد با کارول تماس گرفت و ضمن ابراز پشیمانی، هزینه ای 3000 دلاری را برای کمک به یک موسسه غیر دولتی آموزش موسیقی متحمل شد.

آهنگ United Breaks Guitar
نکته ی آخر اینکه امروزه مشتری مداری حرف اول را می زند و هر فرد از بالاترین درجه ی اهمیت برخوردار است چون پشت هر شخص شبکه ی اجتماعی گسترده ای وجود دارد که بسته به تجربیات مثبت یا منفی او می تواند شهرت یک سازمان را زیر و رو کند تا دیگر هیچ شرکت هواپیمایی نتواند گیتار شما را بشکند، رفتار مناسبی با مسافرانش نداشته باشد و یا حتی بی دلیل قیمت بلیط هواپیما خود را افزایش دهد!

شبکه های اجتماعی