15 غذایی که باید در استانبول امتحان کنید

بسیاری از گردشگرانی که به ترکیه سفر می کنند، با پیش زمینه سرزمینی با غذاهای منحصر به فرد قدم به رستوران های آن می گذارند. همه بدون شک نام کباب ترکی را بارها شنیده اند و می خواهند طعم این کباب های خوشمزه را در زادگاه آن بچشند. اگر دوست دارید بدانید در استانبول چگونه می توانید ذائقه تان را راضی نگه دارید، قاصدک 24 به شما پیشنهاد می کند این غذاها را حتما امتحان کنید.

 • دونر غذای کلاسیک ترکی است که حتی در آلمان هم به یک غذای ملی بدل شده است. دونر کباب شکل های مختلفی دارد، از جمله دوروم (Durum) همان دونر پیچیده شده در نان لواش و نیز کباب اسکندر، دونر روی نان به همراه ماست، سس گوجه فرنگی و کره.

دونر کباب

 • ایشلی کوفته: کوفته یک غذای استاندارد خوشمزه ترکی است و ایشلی کوفته که پوسته ای ترد و خوشمزه دارد، از بلغور گندم تهیه شده که با گوشت چرخ کرده، پیاز، جعفری و حبوبات طبخ شده است.

ایشلی کوفته

 • لاه مکون (Lahmacun): این غذا که به اشتباه به آن پیتزا ترکی گفته می شود هیچ ارتباطی به پیتزا کلاسیک ایتالیایی ندارد. لاه مکون در حقیقت خمیر ترد گردی است که از گوشت چرخ کرده پر شده و قبل از پیچیدن و آماده خوردن شدن با آب لیمو و جعفری طعم دار شده است.

لاه مکون

 • مزه (Meze): دایره شمول این غذا بسیار وسیع و متنوع است. برخی از محبوب ترین غذاهایی که در این دسته قرار می گیرند عبارتند از فاوا (Fava) که از باقالی سبز پوره شده تهیه شده، کوپوگلو (Kopoglu) که از بادمجان سرخ شده حبه ای با ماست و سس گوجه فرنگی درست شده و محمره (Muhammara) که پوره سیب زمینی، گردو، آبلیمو، عصاره انار و خمیر فلفل قرمز مواد لازم برای تهیه آن هستند.

مزه

 • کباب: کباب یکی از غذاهای مورد علاقه و مشهور ترک ها است. از این رو شما در استانبول با انواع مختلفی از کباب مواجه خواهید شد؛ از آدانا و اورفا (گوشت بره تازه که با دست ورز آمده و روی سیخ کباب شده)، بیتی (گوشت چرخ کرده گاو یا بره که روی سیخ کباب شده، در نان لواش پیچیده شده و روی آن از ماست و سس گوجه فرنگی پوشیده شده) تا غذایی که از تکه های گوشت بره یا جوجه تهیه شده، روی سیخ کباب شده و Sis نام دارد.

کباب

 • مانتی (Manti) در واقع نوعی دلمه است که از گوشت چرخ کرده با ماست و سس تهیه شده است؛ سسی که مواد لازم آن روغن، فلفل قرمز، سیر و نعناع می باشد.

مانتی

 • ساندویچ ماهی(Balık Ekmek ) یکی از توریست پسند ترین میان وعده های ترکی همین غذاست که نوعی ساندویچ است. بالیک اکمک یا همان ساندویچ ماهی از ماهی سرخ شده، پیاز و مواد سالاد از جمله کاهو، گوجه و خیار تهیه شده است.

ساندویچ ماهی

 • کارنی یاریک (Karniyarik) که یک غذای معمول و محبوب در رستوران های استانبول است چیزی شبیه دلمه بادمجان خودمان است که از بادمجان پخته شده تهیه شده که از گوشت چرخ کرده و جعفری پر شده و سپس در سس گوجه فرنگی خیسانده شده است. این غذا معمولا به همراه برنج و گوجه فرنگی میل می شود.

کارنی یاریک

 • کوفته کادین بودو (Kadinbudu): این کوفته هم نوعی دیگر از کوفته های محبوب ترکی است. در این نوع از کوفته، گوشت قلقلی در تخم مرغ و آرد قرار داده شده و سپس بر روی شعله سوخاری می شود.

کوفته کادین بودو

 • هونکار بِگِندی (Hunkar Begendi) یکی از هیجان انگیزترین و خوشمزه ترین غذاهای ترکی است که از تکه های گوشت بره نرم که بر روی پوره بادمجان طبخ شده با کره و پنیر سزار قرار گرفته اند، تهیه می شود.

هونکار بِگِندی

 • کوزو تندیر (Kuzu tandir) یکی از غذاهای باستانی ترکیه است که زمانی در تنور پخته می شده است. این غذا امروزه هم به طور سنتی از گوشت بی نهایت ترد بره تهیه می شود که معمولا با غذای دیگری به نام iç pilav میل می شود. این غذا نیز از برنج، دانه های روغنی، جگر کباب شده و مویز تهیه می شود.

کوزو تندیر

 • ماهی ایزگارا: بدون شک سفر شما به استانبول بدون چشیدن طعم این غذای خوشمزه چیزی کم خواهد داشت. ماهی های تازه سرخ شده از جمله ماهی کولی، ماهی خاردار، ماهی قزل آلا، ماهی آزاد، ماهی آبی که شما می توانید با توجه به فصل، آنها را میل کنید.

ماهی ایزگارا

 • پاید (Pide): این خمیر پخته شده خوشمزه به شکل قایق بوده و درون آن از مواد مختلفی از گوشت چرخ کرده گرفته تا اسفناج، تخم مرغ و سوسیس تند ترکی و تکه های کوچک گوشت گاو پر شده است.

پاید

 • یاپراک سارما (Yaprak Sarma): در این نوع غذا انگور، کلم و برگ چغندر پخته شده و سپس با گوشت چرخ کرده، برنج به همراه حبوبات و مویز پر شده و در نهایت و به شکل محکمی پیچیده می شود.

یاپراک سارما

 • سو بورگی (Su Boregi): بورِک غذایی است که از لایه های خمیر نازک تهیه می شود که با مواد مختلفی پر می شود؛ از اسفناج و گوشت چرخ کرده گرفته تا سیب زمینی های پخته شده که ترد و خوشمزه هستند. در سو بورگی لایه های خمیر به اندازه ای پخته می شوند که پس از پخت هنوز نرم و مرطوب و آبدار هستند.

سو بورگی

منبع: theculturetrip.com

بیشتر در مورد ترکیه:

سفری از جنس طعم و عطر به بهترین بازارهای ادویه جهان

اپلیکیشن هایی برای سفر به استانبول

عجیب ترین موزه های دنیا

حقایق جالبی که باید در مورد ترکیه بدانید