۱۵ حقیقت شگفت انگیز در مورد قطارهای محلی بمبئی

قطارهای محلی بمبئی به دلایل زیاد یکی از ویژگی های تعیین کننده این شهر به شمار می روند. تقریبا کسی نیست که در شهر زندگی کرده باشد و حداقل یک بار با این قطارها سفر نکرده باشد. اگرچه بیشتر ساکنان شهر در مورد خدمات این قطارها گلایه می کنند،  کسی در این موضوع تردیدی ندارد که زندگی بدون این قطارها غیر ممکن می بود. با قاصدک۲۴ همراه شوید تا ۱۵ واقعیت باور نکردنی را در مورد این قطارها بدانیم:

 

بخشی از یک میراث غنی

شبکه قطارهای محلی بمبئی امروزه بخشی از تاریخ به شمار می رود. بخشی از نخستین شبکه ریلی ساخته شده نه تنها در هند بلکه در سراسر آسیا. باید بدانید که زیر ساخت های این قطارها توسط انگلیسی ها ساخته شد و اولین سفر درون قاره ای آنها بین ایستگاه های “تان” و “بوری باندر” بود. همچنین نخستین سفر خاطره انگیز با این قطار در سال ۱۸۵۳ در یک مسیر ۳۴ کیلومتری اتفاق افتاد.

 

اندازه شبکه ریلی

وقتی بیشتر افراد در مورد قطارهای محلی بمبئی فکر می کنند فکرشان به سمت قطارهایی می رود که از “چورگاته” به “بوریوالی” یا از “چاتراپاتی” به “تان” رفت و آمد می کنند. اما این شبکه ریلی اندکی پیچیده تر از آن است؛ با مسیرهای پرپیچ و خم بیشمار، حومه های دائم در حال گسترش شهر و راهروهای مختلف ریلی خود. جالب است بدانید که طول سراسری خط آهن که شبکه محلی را شکل می دهد بالغ بر ۴۰۰ کیلومتر است.

 

مقیاس خدمات قطار

ساکنان بمبئی این خط آهن را خط زندگی شهر می دانند. چرا که تقریبا تمام ساکنان آن برای رفتن به محل کار یا مقاصد دیگر به این خطوط وابسته هستند. حتی بسیاری از آنها به صورت روزانه به خدمات این قطارها وابسته هستند. به همین دلیل است که خط آهن بمبئی روزانه بیش از ۲۳۰۰ خدمات قطار به مسافران ارائه می کند.

 

مدیریت غیرممکن ها

شبکه ریلی بمبئی شلوغ ترین سرویس قطار روزانه را در دنیا دارد. گفته می شود که ۷و نیم میلیون نفر از این قطارها برای رفت و آمد روزانه استفاده می کنند. بنابراین جای تعجب نیست که جمعیت در این خط آهن به ارقام نجومی می رسد. جالب آنکه این خط آهن روزانه تعداد بیشتری مسافر را از کل جمعیت کشوری مثل سوییس یا بوتان جابجا می کند. آمارها نشان می دهد که این خط سالانه نزدیک به ۲ میلیارد نفر را جابجا می کند که یک سوم جمعیت جهان است.

webbb4

 

هیچ زمانی برای تعطیلی نیست

کار قطارهای محلی بمبئی به ندرت متوقف می شود و آنها خیلی استراحت نمی کنند. این خطوط هر شب برای یک مدت کوتاه یک ساعت و نیمه، از ۲:۰۵ صبح وقتی که آخرین قطار به “بوریوالی” می رود تا ۴:۱۵ که اولین قطارها از “چورگاته” راه می افتند، ساکت و خلوت است. در خط مرکزی هم آخرین قطار در ۲:۴۵ به “کارجات” می رسد. در حالی که اولین قطار از “چاتراپاتی” در ۴:۱۲ حرکت می کند.

 

شبکه محلی چهار کریدور دارد

شبکه قطارهای محلی بمبئی در طول تنها یک خط حرکت نمی کنند بلکه به چهار راهرو تقسیم می شوند که به مراکز شهری کلان در شهر متصل می شوند. خط غربی که از “چورگاته” تا جاده “داهانو” گسترده شده، ۱۲۰ کیلومتر را پوشش می دهد. در حالی که خط مرکزی که تا ۵۴ کیلومتر امتداد دارد از “سی.اس.تی” به “کالیان” امتداد دارد و در آنجا به چند شاخه منشعب می شود.

 

تناوب زمانی شگفت انگیز

خط آهن بمبئی علیرغم مقیاس عظیم فعالیت خود، برای تضمین یک ارتباط عالی با قطارهای محلی ای تلاش می کند  که بین همه ایستگاه های اصلی و غیراصلی در فواصل منظم رفت وآمد می کنند. جالب است بدانید که بین رسیدن و ترک قطار هرگز فاصله ای بیش از ۴-۵ دقیقه وجود ندارد و این یعنی حداقل زمان انتظار.

 

نشستن در قطارهای بمبئی

چه با کوپه های عمومی سفر کنید و چه با کوپه های ویژه بانوان باید بدانید که نشستن در قطارهای بمبئی یک قانون نانوشته دارد. اگر چه صندلی ها برای سه نفر طراحی شده اند اما فشرده نشستن به نحوی که جا برای نفر چهارم باز شود، چیز عجیبی نیست. عجیب است اما اگر این کار را نکنید، دیگران به چشم گستاخ و بی ادب به شما نگاه خواهند کرد و حتی در مواردی ممکن است منجر به جدل و بحث شود. اگرچه صندلی چهارم راحت نیست اما به ایستادن یک ساعته در کل مسیر می ارزد.

webbb5

 

بخشی از زنجیره تأمین غذایی بمبئی

برای بیشتر خارجی ها بمبئی نه به خاطر برج ها و پاساژ هایش بلکه به خاطر قطارهای محلی و گاری های حمل غذایش معروف است. بدون شک این دو بخش جدایی ناپذیر شهر هستند، در حالی که مردم بمبئی بدون آنها غذایشان تأمین نمی شود. این گاری ها که خدمات تحویل غذا در شهر را بر عهده دارند، برای رسیدن به مقصد خود به این قطارها وابسته هستند.

 

نماد مقاومت بمبئی

بمبئی چندین فاجعه و حمله تروریستی را به خود دیده است. از جمله انفجار بمب در سال های ۱۹۹۳، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶٫ اما در جدیدترین مورد در سال ۲۰۰۸، شبکه راه آهن مورد حمله تروریست ها قرار گرفت . در جریان این حمله آنها به روی مسافران آتش گشوده  و ۶۰ نفر از آنها را کشتند. علیر غم تمام این تلفات و خرابی هایی که به بار آمده، خدمات این قطارها همیشه خیلی سریع خود را باز یافته اند. حتی پس از بمب گذاری های سال ۲۰۰۵، تنها سه ساعت طول کشید تا اوضاع قطارها به حالت عادی برگردد.

 

قابل دسترسی برای فقیر و ثروتمند

قطارهای محلی بمبئی برای همه قابل دسترسی هستند. اگرچه تهیه مسکن و بسیاری دیگر از خدمات در بزرگ ترین کلانشهر هند برای بسیاری ممکن نیست. اما سفر کردن، به لطف قیمت پایین بلیت ها هنوز برای خیلی ها  نسبتا آسان است. باید بدانید که قیمت بلیت قطارهای محلی در بمبئی در ردیف ارزان ترین ها در دنیا هستند و مسافران مسافت ۱۲۰ کیلومتر را تنها با ۳۰ روپیه می پیمایند که کمتر از ۵۰ سنت آمریکایی است.

 

کوپه های فرست کلاس

کوپه های فرست کلاس در هر قطار، برای هر کسی که حاضر است اندکی بیشتر بابت راحتی صندلی های شیک تر و خلوت تر بپردازد، وجود دارد. با این حال در ساعات اوج رفت و آمد این که با فرست کلاس یا کوپه های عمومی سفر کنید، چندان فرقی نمی کند. البته بدون شک، شبکه ریلی بمبئی تنها شبکه محلی است که کوپه های فرست کلاس جداگانه دارد.

 

شلوغ و پرجمعیت

شبکه قطارهای محلی بمبئی مفهوم جدیدی از شلوغی را خلق کرده اند. قطارها در ساعات اوج رفت و آمد به معنای واقعی کلمه از مسافرانی که از درها و پنجره ها بیرون می ریزند، در حال سرریز شدن هستند. هر جا که بتوانید جای برای ایستادن یا نگه داشتن پیدا کنید کسی را خواهید دید که آویزان است. علیرغم خدمات بی عیب و نقص خط آهن، زیرساخت های بمبئی برای چنین جمعیت عظیمی به اندازه کافی مجهز نیستند. در نتیجه مسافران مجبورند ریسک کنند یا برای اینکه به موقع به سر کار برسند، بر سر زندگیشان قمار کنند. دیدن صحنه هایی چون بالا رفتن مسافران از قطارها و از روی لوله های باریکی که واگن ها را به هم وصل می کنند، چندان چیز عجیبی نیست.

 

webbb2

 

مرگ و میرهای ناشی از سفرهای با قطار

ممکن است ماجراجویی و هیجان قطارهای بمبئی بسیار جالب باشد اما مسافران هزینه گزافی را بابت این هیجان می پردازند. آمارها می گویند که هر ساله تقریبا دو هزار نفر در این خط آهن جانشان را از دست می دهند. مثلا از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ بیش از ۳۶ هزار نفر جانشان را از دست دادند در حالی که همین میزان هم زخمی شدند. بسیاری از این تلفات ناشی از عبور از روی ریل ها گزارش شده اما بخش اعظم آن هم ناشی از افتادن مسافران از قطارهای شلوغ و نیز برق گرفتگی در حین سفر روی سقف قطارها بوده است.

webbbb3

 

انواع خدمات قطارها

برای خارجی ها صحبت از قطارهای سریع السیر و آهسته ممکن است گیج کننده باشد بخصوص وقتی که بدانید  همه قطارها تقریبا در یک سرعت حرکت می کنند. اصطلاحات بالا برای توصیف نوع قطارها استفاده می شود. قطارهای آهسته در تمام ایستگاه ها توقف می کنند در حالی که قطارهای سریع السیر ایستگاه های مشخصی را بدون توقف رد می کنند. در یک شهر شلوغ مانند بمبئی هردقیقه هم با ارزش است. از این رو قطارهایی که سریع السیر تلقی می شوند ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وقت شما صرفه جویی می کنند. به علاوه قطارهای ویژه بانوان وجود دارد که در مسیرهای خاص و فواصل معینی سفر می کنند.