یوگا در هواپیما به چه کار می آید؟

بدون شک وقتی سوار هواپیما هستید، برای انجام چند حرکت کششی باید منتظر فرود هواپیما و پیاده شدن از آن بمانید. اما به احتمال زیاد این موضوع را عضلات بدن شما درک نخواهند کرد. شاید عجیب به نظر برسد اما برخی کارشناسان عقیده دارند که حتی روی صندلی های هواپیما نیز می توان چند حرکت یوگا انجام داد. چگونه؟ برای یافتن پاسخ این سئوال با قاصدک 24 همراه شوید.

یوگا چگونه به کمک می آید؟

نباید فراموش کرد که یوگی ها(افرادی که یوگا کار می کنند) آموزش دیده اند تا در سخت ترین شرایط هم تمرکز خود را حفظ کنند. اگر شما هم اهل یوگا هستید، می دانید که در کلاس های یوگا یاد می گیریم تا بدون توجه به شرایط بیرون روی فضای درونی خود تمرکز کنیم. هر چند روی صندلی یک هواپیما انتظار انجام حرکات کششی سنگین نمی رود، اما می توانید روی ذهن خود کار کرده و حتی با کمربند بسته نیز، سفری به درون خود داشته باشید. در زیر به چند حرکت مناسب برای مسافران هواپیما اشاره می کنیم:

حرکت گربه-گاو

بهترین راه برای به دست آوردن اندکی فضا حتی در یک مکان متحرک، تنفس است و اضافه کردن چند حرکت به آن می تواند به مثابه یک آرام بخش برای سیستم عصبی عمل کند. وقتی که تحت فشار هستیم(که در دنیای امروز سفر اجتناب ناپذیر می نماید)، بدن؛ خود را برای مبارزه یا رها شدن آماده می کند. این یعنی بدن نیاز به حرکت دارد که البته وقتی روی صندلی یک هواپیما نشسته اید، یک چالش بزرگ به شمار می آید. حرکت نِشسته گربه-گاو ستون فقرات و شانه های شما را آزاد، به تنفس شما کمک کرده و در نتیجه واکنش آرامی به استرس در شما ایجاد می کند.

چگونه این حرکت را انجام دهیم؟ کافیست تا بازوهای خود را به موازات گوش هایتان بالا برده، آرنج های خود را خم کرده و انگشتان خود را پشت سرتان گره بزنید. سپس قسمت بیرونی بازوهای خود را به سمت گوش هایتان در آغوش گرفته تا تأثیر آن متوجه قسمت بالای کمر شود. پاهای خود را به اندازه عرض ران از یکدیگر باز کنید، با دم ستون فقرات خود را قوس داده و قفسه سینه خود را بالا بیاورید(دست های خود را پشت سرتان به آرامی فشار دهید تا در کشش و انقباض را در گردن خود احساس کنید. با بازدم ستون فقرات خود را گرد کرده و آرنج هایتان را به زانوهایتان نزدیک کنید. این کار را 10 بار تکرار کرده و در صورت نیاز در تمام طول پرواز انجام دهید.

حرکت چرخش نشسته

نشستن برای یک مدت طولانی بدون حرکت، به ستون فقرات شما فشار می آورد. چرخیدن پادزهر خوبی است که از طریق فرستادن خون تازه به دیسک های میان مهره ها، باعث ایجاد حرکت در ستون فقرات می شود.

یوگا

چگونه این حرکت را انجام دهیم؟ با پاهای خود که روی زمین قرار گرفته اند، آغاز کرده و آنها را به اندازه عرض ران از یکدیگر جدا کنید. ساعد دست راست خود را روی آرم رست قرار داده و دست چپ خود را روی لبه بیرونی ران پای راست تان بگذارید. با دَم، سون فقرات خود را کشیده و با بازدم، دست چپ خود را روی بخش بیرونی ران پای راست خود فشار داده و بچرخید. برای چرخش عمیق تر از تنفس و بازوهای خود استفاده کرده و به اندازه 10 تا 15 بار دم و بازدم این حالت را حفظ کنید. در انتهای آخرین بازدم نیز ستون فقرات خود را به وسط برگردانده و دو طرف خود را بچرخانید.

حرکت عقاب

هر چند از ما خواسته شده که روی صندلی های خود بمانیم، اما این به معنای آن نیست که زندانی هستیم. حرکت نشسته عقاب به ویژه برای کشش بخش های بیرونی ران و قسمت بالای پشت شما(پایین تر از گردن) مفید است.

حرکت عقاب در یوگا

چگونه این حرکت را انجام دهیم؟

ران راست خود را محکم روی ران چپ تان فشار دهید. اگر می توانید، پای راست خود را پشت مچ پای چپتان گره کنید. دست های خود را به اندازه ارتفاع شانه به سمت جلو دراز کرده و آرنج چپ خود را روی آرنج راست قرار دهید. می توانید یا پشت دست ها را به یکدیگر فشار داده و یا یک بار دیگر دست ها را در منطقه ساعد به یکدیگر گره کرده، به نحوی که کف دست هایتان را لمس کنید. در حالی که ساعد خود را به سمت صندلی جلوی خود دراز می کنید، آرنج های خود را بالا نگاه دارید. قفسه سینه خود را به سمت بالا بکشید تا عضلات پشت شما باز شود. اگر انجام این حرکت به صورت کامل برای شما ممکن نیست، می توانید بازوهای خود را دور شانه هایتان گره کنید؛ گویی که خود را در آغوش گرفته اید. تا 15 شماره در این حالت بمانید و سپس این حرکت را برای سمت دیگر تکرار کنید.

حرکت چرخش گردن و کشش جانبی

تنها نشستن در هواپیما باعث ایجاد سفتی در عضلات نمی شود، بلکه حتی بلند کردن و جابجایی چمدان ها و کیف ها نیز سبب بروز چنین عارضه ای می شود. حتی اگر چمدان ها را تحویل قسمت بار دهید هم کیف های روی شانه های شما، به گردن و پشت فشار وارد می کنند.

چگونه این حرکت را انجام دهیم؟

روی صندلی تان به آرامی به سمت جلو خم شوید، به نحوی که سرتان به هد رست جلویی برخورد نکند. شانه های خود را آویزان کرده و 10 مرتبه، شروع به چرخش گردن خود در یک جهت کرده و بعد جهت را عوض کنید. سپس دست چپ تان را به سمت گوش راست خود برده، به آرامی گوش سمت چپ خود را به سمت شانه راست تان کشیده و سمت دیگر گردن را آزاد کنید. برای 10 تا 15 دم و بازدم، در این حالت بمانید و سپس همین کار را برای سمت دیگر تکرار کنید. مراقب باشید که هیچ گونه حرکت ناگهانی در این حالت انجام ندهید. اگر تمایل دارید حس رهایی را به شیوه دیگری تجربه کنید(برای مثال حرکت دادن چانه به سمت بالا یا پایین پیش از کشش طرفین بدن، می تواند یک حرکت متفاوت باشد)، اول به حالت صاف و عمود نشسته و قبل از اینکه گوش خود را به سمت شانه تان بکشید، حالت سرتان را مجددا تنظیم کنید.

حرکت نیمه لوتوس(نیلوفر آبی ساده)

هیچ چیز به اندازه نشستن طولانی مدت باعث سفت شدن ران ها نمی شود. انجام حرکت نیمه لوتوس بهترین راه برای ایجاد حس رهایی در قسمت بالایی ران است که در اثر نشستن طولانی مدت، سفت و ضعیف می شود.

چگونه این حرکت را انجام دهیم؟

پاهای خود را به عرض ران از یکدیگر باز کنید. زانوی پای راست خود را به سمت قفسه سینه کشیده و مچ آن را تا جایی که می توانید به ران پای چپ نزدیک کنید. بخش کناری پای راست شما باید درست در بالای پای چپ تان قرار گیرد. می توانید به صورت عمودی و صاف نشسته و قفسه سینه خود را به سمت بالا بکشید. تا 30 شماره دم و بازدم در این حالت بمانید و سپس پای خود را عوض کنید.

منبع: yogajournal.com