گرانترین و لوکس ترین هواپیماهای دنیا

با وجود اینکه امروزه، سفرهای هوایی با محدودیت‌های زیادی مانند فضای کم برای مسافران، محدودیت‌های حمل بار و … مواجه هستند اما همچنان یکی از محبوب‌ترین وسایل حمل و نقل به ویژه برای مسیرهای طولانی به شمار می روند تا جایی که حتی تصور نبود هواپیماها برای جابه جایی مسافران نیز بسیار سخت است.
با این حال تجربه ی سفرهای هوایی و قیمت بلیط هواپیما برای همه یکسان نیست؛ ثروتمندان، نیروهای نظامی و برخی از افراد مشهور برای سفر از جت های شخصی لوکس استفاده می کنند که میلیون ها دلار قیمت دارند و از این سفرها تجربه ی خاص تری دارند.
در ادامه به معرفی گران‌ترین هواپیماهای موجود در دنیاخواهیم پرداخت.

* بوئینگ 747-8 VIP
قیمت: 153 میلیون دلار
مدل VIP بوئینگ 747-8 متعلق به جوزف لو، یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران درزمینهٔ مسکن در هنگ کنگ است. این بوئینگ که به رویاپیما مشهور است، مجهز به جدیدترین تکنولوژی موجود و طراحی فوق العاده ای می باشد و برای سفرهای شخصی جوزف لو آماده شده است.
برخی از مشخصات خاص این هواپیمای لوکس:
سقف با طراحی ویژه، پلکان چرخشی، صفحه‌نمایش بر روی دیوارها.
جالب است بدانید یک بوئینگ 747 معمولی گنجایش 467 نفر را دارد اما مدلی که برای آقای لو طراحی شده با تعداد صندلی بسیار کمتر حس یک خانه کامل و مدرن را برای فرد تداعی می‌کند.

بوئینگ 747-8 VIP

* بوئینگ 747-400 شخصی سازی شده
قیمت: 220 میلیون دلار
بوئینگ 747-400 شخصی سازی شده، متعلق به شاهزاده ولید بن تلال در عربستان سعودی است. وی این هواپیما را در سال 2004 خریداری کرد و تغییراتی نظیر دو اتاق خواب لوکس، یک میز نهارخوری چهارده نفره و یک تخت پادشاهی را در آن اعمال کرد.
جالب است بدانید 11 نفر خدمه پروازی به طور ثابت برای سرویس دهی به مسافران این هواپیما، استخدام شده اند.
بوئینگ 747-400 شخصی سازی شده

* بوئینگ 747-430 شخصی سازی شده
قیمت: 233 میلیون دلار
آخرین بوئینگ 747 شخصی سازی شده در این لیست متعلق به یکی از ثروتمندترین افراد خانواده‌های سلطنتی در دنیا یعنی سلطان برونئی است. قیمت اولیه این هواپیما 100 میلیون دلار بوده است که سلطان برونئی با صرف هزینه ای نزدیک به 130 میلیون دلار، تغییرات زیادی را در نما و طراحی آن صورت داده است. در تزئین اتاق خواب‌ها، اتاق نشیمن و سرویس‌های بهداشتی این هواپیما از طلا و کریستال لالیک استفاده شده است؛ حتی روشویی‌های موجود در این هواپیما نیز از طلای خالص ساخته شده‌اند.

بوئینگ 747-430 شخصی سازی شده

* خدای دریا (P-8A)
قیمت: 290 میلیون دلار
این هواپیما با همکاری نیروی دریایی ارتش آمریکا و بخش نظامی و امنیتی شرکت بوئینگ ساخته‌شده است.
P-8A (خدای دریا) درواقع مدل تغییریافته هواپیمای 7370800ERX  است که به سامانه ضد زیردریایی، ضد موشک‌های زمینی و حمله به کشتی‌ها و ناوهای دریایی مجهز شده است و یکی از بهترین هواپیماهای دفاعی در دنیا محسوب می شود.

خدای دریا (P-8A)

* C-174 Globemaster 3 
قیمت: 330 میلیون دلار
این هواپیما توسط بخش نظامی شرکت بوئینگ و به سفارش نیروی هوایی آمریکا ساخته‌شده است و یکی از بزرگ‌ترین هواپیماهای حمل و نقل نظامی ارتش آمریکا محسوب می‌شود. از این هواپیمای بزرگ برای مأموریت‌های استراتژیک حمل و نقل بار، دسته‌های نیروهای نظامی و فرستادن محموله‌های مهم به قسمت‌های مختلف دنیا استفاده می‌شود.
در حال حاضرچیزی در حدود  180 تا 210 فروند از این هواپیماهای بزرگ و غول پیکر در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد.

هواپیمای C-174 Globemaster 3

 * شکاریF-22
قیمت: 350 میلیون دلار
چندی پیش هواپیمای شکاری F-22 بهترین هواپیمای جنگنده شناخته شد و علاوه بر این گران‌ترین هواپیمای نظامی دنیا نیز نام گرفت. این هواپیمای فوق مدرن یک نفره که قابلیت عملکرد در تمام شرایط آب و هوایی را دارد؛ توسط شرکت لاکهید مارتین برای نیروی هوایی آمریکا ساخته شده است.
جالب است بدانید درحدود 187 فروند از این هواپیما تا سال 2012 ساخته شد اما به دلیل هزینه‌های بسیار بالا و ممنوعیت صادرات، تولید آن متوقف شد و پروژه اف 35 در دستور کار قرار گرفت.
این هواپیما می‌تواند با سرعت مافوق صوت پرواز کند و تقریباً از دید هر راداری مخفی بماند.

شکاریF-22

* ایرباس A380 شخصی سازی شده
قیمت: 500 میلیون دلار
گران‌ترین جت شخصی دنیا نیز متعلق به شاهزاده ولید بن تلال عربستان سعودی است. این جت خصوصی فوق لوکس یک عمارت کامل است. دو پارکینگ خودرو، اتاق مخصوص شاهین‌های شاهزاده، اسطبل برای اسب‌ها، چندین اتاق خواب و سرویس حمام تنها بخشی از فضای داخلی این هواپیمای لوکس را تشکیل می‌دهند. این ایرباس دوطبقه تا کنون بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری ساخته شده در دنیا است.

ایرباس A380 شخصی سازی شده

* بمب افکن مخفی اسپریت (B2)
قیمت: 2.1 میلیارد دلار
B2  بمب افکن مخفی اسپریت تاکنون گران‌ترین هواپیمای تولید شده در جهان است. هزینه‌های ساخت این هواپیما به قدری بالا بوده است که کنگره آمریکا در سال 1987، تعداد آن را از 132 فروند به 21 فروند کاهش داد که البته بعد از حادثه سقوط یکی از این هواپیماها در سال 2008، در حال حاضر بیست فروند از آن‌ها تحت اختیار نیروی هوایی آمریکا است. این بمب افکن استراتژیک، مجهز به سامانه نفوذ به مناطق حفاظتی بدون شناسایی شدن در رادار است و توانایی حمل سلاح‌های شیمیایی و اتمی را نیز دارد.

بمب افکن مخفی اسپریت (B2)

با آنکه کمی دور از ذهن به نظر می رسد اما همانطور که دیدید علاوه بر هواپیماهای مسافربری و جت های لوکس و شخصی در سرتاسر دنیا،  برخی از هواپیماهای نظامی نیز جزء گران ترین هواپیماهای موجود در جهان هستند. این هواپیماها اغلب برای ماموریت های محرمانه طراحی شده اند و به دلیل قیمت تمام شده ی بالایشان به تعداد محدودی تولید می شوند.