کارگو چیست و بزرگترین کارگوی جهان چگونه بار شما را جابجا می‌کند؟

کارگو با لاکهید C5 گالاکسی

امکان ارسال و حمل بار با هواپیما چه به صورت همراه و چه غیر همراه، برای بسیاری از مسافران چیزی کم از یک موهبت الهی ندارد. چرا که ارسال بار به صورت هوایی علاوه بر اینکه سریع و ایمن است، برای فاصله های بسیار دور نیز ممکن می‌باشد. به همین جهت نیز مسافرانی که می‌خواهند بار آنها درست و به موقع به مقصدشان برسد از این روش، برای حمل و ارسال آن استفاده می‌کنند. در این میان اصطلاحات مختلفی نیز برای ارسال بار وجود دارد که ما آنها را به کارگو، فریت بار و بار غیر همراه می‌شناسیم اما آیا تعریف تمام این اصطلاحات با هم یکسان است یا تفاوت هایی نیز دارد؟ برای یافتن پاسخ با قاصدک 24 در ادامه مطلب ” کارگو چیست و بزرگترین کارگوی جهان چگونه بار شما را جابجا می‌کند؟ ” همراه باشید.

تعریف کارگو

برخی از مسافران تصور می‌کنند مقدار بار مجازی که یک مسافر می‌تواند با خرید یک بلیط هواپیما با خود حمل کند، بار همراه و باری که مجاز به حمل آن نیست، کارگو است. این تعریف شاید از جهاتی مورد قبول باشد اما قطعاً کامل و صحیح نیست چرا که کارگو در اصطلاح ارسال بار تجاری از طریق راه های هوایی است. به عبارت دیگر باری که اغلب، تجار آن را با هواپیما حمل می‌کنند کارگو نامیده می‌شود. اما چون در حال حاضر امکان ارسال بارهای غیر همراه نیز با هواپیماهای کارگو در برخی از مسیرها مهیا شده است اغلب مردم، این دو اصطلاح را با هم یکسان می‌دانند.

تفاوت کارگو و فریت بار

فریت بار یا همان ارسال بار دانشجویی یا مهاجرتی که در مطلبی با عنوان ” بار دانشجویی چیست و شرایط دریافت آن چگونه است؟ ” به طور مفصل در خصوص آن صحبت کرده ایم، معمولاً لوازم خانگی یا شخصی مسافری را در بر می‌گیرد که برای تحصیل یا مهاجرت عازم کشور دیگری است. موارد مجاز و غیر مجاز در فریت بار مشخص است و با کارگو تفاوت دارد. همچنین حجم و اندازه بار و هزینه ارسال نیز در این دو روش کاملاً از هم متفاوت است. تفاوت دیگر این دو از هم در روش ارسال است، بدین ترتیب که فریت بار اغلب با هواپیماهای تجاری به کشور مقصد ارسال می‌گردد در حالی که برای حمل کارگو، از هواپیماهای غول پیکر نظیر آنتونف 222 یا بولگا استفاده می‌شود.

هواپیمای غول پیکر آنتونف

از جمله دیگر موارد متفاوت در این دو روش ارسال و حمل بار، نوع بسته بندی آنها است. در فریت بار، بار مسافر اغلب توسط خود او و یا شرکت های فعال در این زمینه بسته بندی و ارسال می‌گردد در حالی که هواپیماهای کارگو، محصولات مشخصی را که دارای بسته بندی های تجاری و قابل رهگیری هستند با خود حمل می‌کنند.

آشنایی با بزرگترین شرکت های کارگو در جهان

لاکهید C5 گالاکسی بزرگترین کارگوی جهان است که متعلق به ارتش کشور آمریکا می‌باشد. این هواپیمای غول پیکر که کمتر رقیبی در دنیا برای آن یافت می‌شود، اغلب برای حمل کالاهای نظامی، بارهای تجاری و حمل و جابجایی قطعات هواپیما، فضاپیما و حتی قطار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هواپیما 75 متر طول دارد و تاکنون 131 فروند از آن ساخته شده که در نقاط مختلفی از دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارگو با لاکهید C5 گالاکسی

فضای داخلی لاکهید C5 گالاکسی همچون اغلب هواپیماهای کارگو در جهان به گونه ای طراحی شده است که امکان بارگیری با آن ساده تر باشد. بر این اساس پالت های عظیم و سنگین بار در ریل های مخصوص بارگیری در این هواپیما قرار گرفته و به داخل آن انتقال می‌یابند. پس از آن نیز هر یک از پالت ها برای اینکه در طول پرواز جابجا نشده و تعادل وزنی هواپیما را به هم نریزند توسط کابل های مخصوص به گیره های موجود در سراسر بخش داخلی هواپیما متصل می‌شوند تا در جای خود محکم شده و با هر تکانی جابجا نشوند. این امر به خلبان کمک می‌کند تا بدون کوچکترین مشکلی، سنگین ترین بارهای دنیا را نیز با هواپیمای مورد هدایت خود حمل کرده و آنها را سلامت به مقصد برساند.

نحوه بارگیری در کارگو

بولگا یا همان نهنگ سفید نیز بزرگترین هواپیمای کارگوی ساخته شده توسط ایرباس است که قابلیت حمل و جابجایی 47 تن بار را دارد. جالب است بدانید این هواپیما که تنها 5 فروند از آن ساخته شده است بیشتر به منظور حمل و جابجایی قطعات بسیار بزرگ هواپیما در کشورهای اروپایی نظیر آلمان و فرانسه به کار گرفته می‌شود.

کارگو در ایرلاین های ایرانی

در ایران نیز برای حمل بارهای تجاری و غیر همراه همچون سایر نقاط دنیا از هواپیماهای کارگو استفاده می‌شود. البته در این میان عده ای نیز وجود دارند که همچنان ترجیح می‌دهند با خرید یک بلیط قطار بار خود را با این وسیله نقلیه حمل کنند اما در نهایت این هواپیماها نیز به عنوان روش دیگری جهت ارسال بار، توسط ایرلاین های متعددی برای جابجایی بار تجاری یا غیر همراه مسافران به کار گرفته می‌شوند. به طور مثال هواپیمایی ایران ایر با استفاده از ناوگان باری خود انواع بار تجاری را به نقاط مختلف دنیا ارسال می‌کند. البته ناگفته نماند که ارسال هر باری نیز با هواپیماهای کارگو امکان پذیر نبوده و این قابلیت بر اساس وزن، ابعاد و ماهیت بار تعیین می‌گردد. اما به طور کلی اگر فرستنده بار قادر به تهیه مجوز گمرک در مبدا، جهت صادرات بار تجاری خود و ترخیص محموله در مقصد باشد، اغلب دیگر مشکل خاصی برای ارسال بار خارجی خود با کارگو نخواهد داشت. شایان ذکر است که این پروسه در مسیرهای داخلی با معمولاً با سخت گیری های کمتری قابل انجام است.

کارگوی ایران ایر

در پایان یادآور می‌شویم که برای خرید انواع بلیط سفر اعم از بلیط اتوبوس، هواپیما و قطار تنها کافی است تا سری به وب سایت قاصدک 24 بزنید. در قاصدک 24 شما می‌توانید علاوه بر خرید بلیط، بیمه مسافرتی و حتی رزرو آنلاین هتل، در خصوص انواع مقاصد گردشگری، ایرلاین های داخلی و خارجی و حتی روش های مختلف سفر با انواع وسیله نقلیه نیز اطلاعات لازم را کسب نمایید پس اگر به این موضوعات علاقمندید حتماً ما در را وبلاگ و شبکه های اجتماعی این مجموعه همراهی کنید.