چگونگی مراقبت از گیاهان به هنگام سفر

مراقب از گیاهان آپارتمانی در سفر

اگر علاقمند به نگهداری از گیاهان آپارتمانی در منزل خود هستید، باید بدانید که نمی‌توانید به هنگام سفر، این گیاهان را به حال خود رها کنید. چرا که مراقبت از گیاهان آپارتمانی نیاز به فضای مناسب، نور کافی و آبیاری منظم دارد. از این رو اگر برنامه سفری چند روزه را بچینید باید برای آبیاری و مراقبت از گلدان های خود یک فکر اساسی بکنید. شاید تصور کنید که مراقبت از گیاهان ابداً کار سختی نیست چرا که به راحتی می‌توانید همچون گذشته از دوستان یا نزدیکان خود برای این کار کمک بگیرید. باید بگوییم بله این روش هنوز نیز می‌تواند یکی از راهکارهای موجود باشد البته به شرطی که نزدیکان شما در جایی در نزدیکی منزلتان سکونت داشته باشند تا مجبور نشوند برای مراقبت از گلدان های شما هر روز چند ساعتی را در ترافیک سپری کنند.

مراقب از گیاهان آپارتمانی در سفر

البته دادن کلید خانه به همسایه دیوار به دیوار می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند اما در این بین، مسئله ای به نام اعتماد وجود دارد که کمتر در روابط امروزی به چشم می‌خورد. بنابراین بهتر است در حل این مشکل به دیگران متکی نباشید و خود راه حلی برای رفع آن پیدا کنید. می‌پرسید چگونه؟! برای یافتن پاسخ تنها کافی است با قاصدک 24 در ادامه مطلب “ چگونگی مراقبت از گیاهان به هنگام سفر ” همراه باشید.

کلید دادن به همسایه ها

از گلدان های سفالی استفاده کنید

اگر گیاهان خود را درون گلدان های سفالی کاشته اید یک مرحله از سایرین جلوتر هستید و می‌توانید با خیال راحت بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس خود را خریداری نمایید. آبیاری گلدان های سفالی بسیار ساده تر از گلدان های دیگر است، چرا که سفال آب را به خود جذب می‌کند و خیلی دیرتر آن را از دست می‌دهد. بنابراین می‌توانید تشتی را پر از آب کنید و گلدان های سفالی خود را در آن بچینید. با این کار سفال آب را به خود می‌کشد و سپس به خاک و ریشه های گیاه انتقال می‌دهد. بنابراین تا وقتی که تشت شما دارای آب است گیاهانتان به تدریج آبیاری خواهند شد. البته نباید فراموش کنید که این تشت را می‌بایست در محلی قرار دهید که نور کافی نیز به آن برسد. این روش تقریباً بهترین روش برای گیاهانی است که هر روز نیاز به آبیاری دارند و خاک آنها باید همیشه مرطوب باشد.

از بطری های پلاستیکی بهره بگیرید

اگر بلیط قطار یا اتوبوسی را خریداری کرده اید و قرار است مدت زمان زیادی را در سفر سپری کنید می‌توانید از بطری های پلاستیکی کمک بگیرید. البته برای این کار یا باید گلدان بزرگی را در اختیار داشته باشید یا بخواهید باغچه ای را آبیاری کنید. بطری پلاستیکی بزرگی را از چند جای مختلف سوراخ کنید. سپس آن را درون گلدان یا باغچه خود، جایی نزدیکی ریشه گیاه چال کنید. فراموش نکنید که این کار را باید به گونه ای انجام دهید که بطری به صورت عمودی در خاک دفن شده و سر آن از باغچه بیرون بزند. حال درون بطری را پر از آب کرده و درب آن را ببندید تا آب بخار نشود. با این کار خاک، آب نشت پیدا کرده از طریق سوراخ های بطری را به خود جذب کرده و گیاه به صورت قطره ای آبیاری می‌شود. البته این کار نیازمند دقت و توجه کافی است چرا که ممکن است شما به هنگام چال کردن بطری اشتباهاً به ریشه گیاه آسیب برسانید. بنابراین باید این کار را با دقت لازم به انجام برسانید.

استفاده از بطری های پلاستیکی

از نوارهای پارچه ای استفاده نمایید

لباس های نخی و کهنه شده خود را هرگز دور نیاندازید و آنها را به شکل نوارهای بلند ببرید. حال ظرف در بسته ای را پر از آب کنید و یه سر نوار را داخل ظرف بگذارید و سر دیگر آن را در خاک گلدان خود فرو کنید. نخ، آب را به خود جذب می‌کند و آن را از طریق نوار پارچه ای به گلدان انتقال می‌دهد، بدین ترتیب گلدان شما هیچ گاه بی آب نمی‌ماند و به تدریج و مداوم آبیاری می‌گردد. توجه داشته باشید که اگر از چند گلدان نگهداری می‌کنید می‌توانید ظرف بزرگی از آب را وسط قرار داده و گلدان های خود را دور تا دور آن بچینید. حال به ازای هر گلدان یک نوار پارچه ای در ظرف قرار دهید و همه گلدان های خود را تنها با یک ظرف آبیاری کنید. فراموش نکنید که برای جلوگیری از بخار شدن آب حتماً روی ظرف را با پلاستیک یا درب مخصوص بپوشانید.

استفاده از نوارهای پارچه ای

از پوشش های پلاستیکی استفاده کنید

بعد از خرید بلیط اتوبوس یا قطار خود، آخرین لحظه قبل از اینکه از خانه خارج شوید گلدان خود را سیراب کرده و روی آن را با استفاده از یک پلاستیک ضخیم بپوشانید. با این کار لایه پلاستیکی همچون یک عایق عمل می‌کند و موجب می‌شود گیاه شما تعریق کرده و دوباره آب موجود را به خود جذب کند. با این کار گلدان حداکثر به اندازه 15 روز آب کافی در اختیار خواهد داشت و خاک آن هرگز خشک نمی‌شود. البته اگر از این روش استفاده می‌کنید توجه نمایید که گلدان را در معرض نور شدید خورشید قرار ندهید تا گرما و رطوبت بیش از اندازه به گیاه شما آسیب نزند.

استفاده از پوشش پلاستیکی

از مواد جاذب استفاده نمایید

قبل از سفر گلدان خود را به خوبی آبیاری کنید و روی آن را با خاک ژله ای یا مالچ بپوشانید. این مواد مانع از دست دادن رطوبت گلدان می‌شوند و با جذب آب به خود در مواقع نیاز آن را به خاک بر می‌گردانند. مالچ و انواع خاک ژله ای را می‌توانید از گلخانه ها تهیه نمایید و تا چند بار از آنها استفاده کنید. فراموش نکنید ژله ها تا زمانی که از آب اشباع شوند، آب را به خود جذب می‌کنند پس به هنگام آبیاری دست و دلباز عمل کنید و از سیراب کردن گلدان نترسید. مالچ نیز در حقیقت ماده ای متشکل از برگ، خاشاک، سنگریزه، پوکه معدنی، براده چوب و حتی خاک اره است که با پوشاندن سطح گلدان از تبخیر و از دست رفتن رطوبت آن جلوگیری می‌کند.

استفاده از مالچ

در نهایت فراموش نکنید که انواع بلیط های مورد نیاز برای سفر خود را می‌توانید از وب سایت قاصدک 24 خریداری نمایید. پس با مراجعه به این سامانه به راحتی و در کوتاهترین زمان ممکن بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس مورد نیاز خود را رزرو کنید و سفرتان را بیمه نمایید. به یاد داشته باشید که در قاصدک 24 می‌توانید هتل مورد نظر خود در سراسر ایران را نیز با بیشترین تخفیف رزرو نمایید.