چگونه یک اشاره گر لیزری می تواند منجر به سقوط یک هواپیما شود؟

 

این خبر ممکن است شبیه داستان های علمی-تخیلی به نظر برسد، اما حقیقت دارد. همان اشاره گر لیزری که شما از آن در ارائه های شغلی یا سرگرم کردن گربه خود برای ساعت ها استفاده می کنید، می تواند در نهایت باعث سقوط یک هواپیما شود. اما چگونه؟ برای دانستن بیشتر درباره این موضوع با قاصدک ۲۴ همراه شوید.

بر اساس بررسی های هیئت تحقیق فدرال، پرتو نوری که از یک اشاره گر لیزر دستی و از روی زمین به سوی یک هواپیما نشانه گرفته می شود، می تواند مسافتی بیش از یک مایل را طی کند. طبق این بررسی ها، خلبان هایی که حملات لیزری را از درون کابین خلبان تجربه کرده اند، آن را با فلش دوربینی که از یک ماشین خیلی تیره رنگ در شب ساطع می شود، مقایسه کرده اند.

 

flash-web

 

بد نیست بدانید که اشاره گر های لیزری معمولی، مانند آنها که توسط منجمان آماتور برای اشاره به صور فلکی مورد استفاده قرار می گیرند یا آنها که توسط استادان دانشگاه در طول ارائه یک درس به کار می روند، خروجی در حدود ۵ میلی وات دارند. به نظر می رسد این میزان به سختی قدرت لازم برای سقوط یک هواپیما را داشته باشد. اما برخلاف یک لامپ رشته ای که برای روشن کردن یک مقیاس وسیع طراحی شده، نور ساطع شده از یک اشاره گر لیزری، بر روی یک پرتو باریک متمرکز شده که به آهستگی منتشر می شود.

یافته های اداره هوانوردی فدرال نشان داد که یک اشاره گر لیزری استاندارد ۵ میلی واتی سبز قادر به سوزش شبکیه از فاصله ۱۵ متری و نیز نابینایی از فاصله ۳۵۰ متری است. همچنین یک اشاره گر لیزری ۵ میلی واتی قادر بود از فاصله سه کیلومتری با بینایی یک خلبان تداخل پیدا کرده و منجر به اختلال در فرود شود.

بر اساس آمارها، تا پایان سال ۲۰۱۳ هیچ حادثه هوایی مربوط به اشاره گر لیزری به ثبت نرسیده است. اما با این وجود ظرفیت خطر بالقوه است. از آنجایی که فلش های لیزری بیشتر احتمال دارد که در طول برخاستن و فرود، وقتی که هواپیما در نزدیک ترین فاصله از زمین قرار دارد، اتفاق بیفتند، حتی یک اختلال جزئی هم می تواند خطرساز باشد. گزارش ها نشان داده که خلبان ها در چندین حادثه حمله لیزری دچار نابینایی موقت شده و حتی در موارد وسیع تر، به علت سوزش شبکیه در بیمارستان بستری شده اند.

نکته جالب این است که در ایالات متحده تاباندن پرتو لیزر به یک هواپیما جرم محسوب شده و فرد خاطی مشمول مجازات زندان می شود. در همین رابطه، پلیس فدرال آمریکا از سال ۲۰۰۵ با سازمان جهانی هوانوردی برای ردیابی حملات لیزری همکاری کرده و برای هر اطلاعاتی که منجر به دستگیری فرد خاطی شود ۱۰هزار دلار جایزه تعیین کرده است.