چگونه قبل از سفر از امنیت کشور مقصد با خبر شویم؟

جنگ

به طور کلی اگر در کشوری جنگ یا آشوب نباشد تقریباً تمامی شهرهای آن از نظر امنیتی در یک سطح قرار دارند. مگر اینکه اتفاقی به طور ویژه در یکی از شهرها رخ داده باشد که سفر کردن به آن را غیرممکن بسازد و یا این کار باعث شود که مسافر در شرایط خطرناکی قرار بگیرد. خب بدیهی است که در چنین شرایطی، لغو سفر بهترین و عاقلانه ترین تصمیم است اما چگونه می‌توانیم از ایمن بودن مقصد خود اطمینان حاصل کرده و اصلاً چه زمان باید سفر را کنسل کنیم؟ برای پاسخ به این سوال با قاصدک 24 در ادامه مطلب ” چگونه قبل از سفر از امنیت کشور مقصد با خبر شویم؟ ” همراه باشید.

امنیت در سفرهای داخلی

اگر یکی از شهرهای داخلی ایران را برای سفر کردن انتخاب کرده اید، می‌توانید به راحتی از طریق اخبار یا شبکه های اجتماعی خبرهای مربوط به این شهر را پیگیری نمایید. به طور مثال حتی اگر اخبار را به صورت روزانه نیز پیگیری نمی‌کنید تنها کافی است تا قبل از خرید بلیط هواپیما مشهد، کیش یا اصفهان، گشتی در شبکه های اجتماعی بزنید و به طور ویژه خبرهای مربوط به مقصد خود را جستجو کنید. البته شاید بگویید که خبرهای داخلی معمولاً زودتر دست به دست می‌شوند و به طور معمول امکان ندارد که خبری در یکی شهرهای ایران باشد که از آن مطلع نشوید. البته که باید بگوییم بله، این موضوع تا حد زیادی درست است؛ همانطور که گفتیم معمولاً اگر در کشوری جنگ یا آشوب نباشد تقریباً تمامی شهرهای آن از نظر امنیتی در یک سطح قرار دارند. اما در برخی از فصول مثلاً فصل زمستان، ممکن است که در یک شهر به طور ویژه خطر وقوع سیل هشدار داده شود و آب و هوا به گونه ای باشد که سفر هوایی به این مقصد عملاً خطرناک باشد. از این رو بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما داخلی خود نیز به این مسائل توجه نمایید و با اطمینان خاطر بیشتری مقدمات سفر خود را فراهم سازید.

امنیت در سفرهای خارجی

همانطور که گفتیم در سفرهای داخلی برای پیگیری اخبار تنها کافی است تا سری به شبکه های اجتماعی بزنید. اما بد نیست بدانید سوشال مدیا در سفرهای خارجی چندان قابل اعتماد نیستند و نمی‌توان بر اساس اخبار مندرج در آنها تصمیم به انجام یا لغو یک سفر گرفت. بنابراین بهتر است این موضوع را از وزارت امور خارجه ایران استعلام نمایید. بر این اساس، شما تنها کافی است با تماس با این وزارتخانه، از آخرین اطلاعیه های احتمالی این ارگان دولتی در خصوص سفر به سایر کشورها مطلع شوید و یا اینکه وضعیت امنیتی مقصد خود را از آنها پیگیری نمایید. مثلاً اگر خاطرتان باشد در سال 96 به خاطر شرایط امنیتی ترکیه، تورهای استانبول با قیمت های بسیار پایینی به مسافران عرضه می‌شد در حالی که شرایط برای سفر به این شهر، اساساً مهیا نبود. وزارت امور خارجه ایران نیز در همین راستا از شهروندان ایرانی تقاضا کرده بود تا به تبلیغات دفاتر مسافرتی و قیمت های پایین تورها توجه نکنند و از سفر به استانبول صرف نظر نمایند.

تور استانبول

البته این تنها راه برای اطلاع از وضعیتی امنیت مقاصد خارجی نیست. همانطور که می‌دانید کشورهای مختلفی در تهران، سفارتخانه دارند که از طریق آنها و به نمایندگی از کشور خود، وضعیت سفر گردشگران ایرانی را سر و سامان می‌دهند. بر این اساس این سفارتخانه ها با بررسی شرایط، مجوز ورود هر مسافر ایرانی به خاک خود یا همان ویزا را صادر می‌کنند و او را از شرایط موجود در کشور خود مطلع می‌سازند. بنابراین اگر پس از تهیه بلیط قطار یا هواپیمای خود، نیازمند دریافت ویزای کشور مورد نظرتان نیز هستید، می‌توانید از طریق سفارتخانه ها، از شرایط امنیتی مقصد سفر خود اطلاع یابید.

لغو مسافرت های خارجی و استرداد بلیط سفر

به طور کلی از آنجایی که پروسه دریافت ویزا برای بسیاری از ایرانیان دشوار است، تصمیم به لغو سفر و استرداد بلیط هواپیما خارجی نیز تصمیم راحتی نخواهد بود و حتی ممکن است خسارات مالی سنگینی را نیز برای مسافر به دنبال داشته باشد. چرا که بسیاری از کشورها برای صدور ویزا، ارائه تائیدیه رزرو هتل یا همان واچر هتل را نیز به عنوان یکی از مدارک سفر تقاضا می‌کنند که همین امر خود، هزینه های سفر را افزایش و کنسل کردن آن را دشوارتر می‌کند. اما بدیهی است که به هیچ عنوان هم نمی‌توان مسائل امنیتی را نادیده گرفت و به کشوری سفر کرد که دچار جنگ، سیل، زلزله و حتی بیماری های ویروسی نظیر کرونا شده است.

جنگ

بنابراین برای جبران خسارات احتمالی بهتر است از قبل چاره اندیشی نمایید و با تهیه بیمه مسافرتی ضرر و زیان خود را تا حد ممکن کاهش دهید. این نوع بیمه نامه ها به شما کمک می‌کنند تا در صورتی که مجبور به لغو سفر خود شدید، بتوانید خسارات مالی را جبران نمایید و یا حتی اگر بعد از سفر با شرایط نا ایمنی مواجه گشتید، قادر به مدیریت بهتر شرایط بدون نگرانی در خصوص مسائل مالی باشید. البته نا گفته نماند که میزان و نحوه جبران این خسارات تا حدودی زیادی به سقف تعهدات و نوع پوشش های بیمه نامه سفر مرتبط است. بنابراین بهتر است قبل از تهیه این نوع بیمه نامه ها، اطلاعات لازم را در این خصوص کسب نمایید.

سفر با بیمه مسافرتی

در پایان یادآور می‌شویم که برای خربد آنلاین انواع بیمه مسافرتی با کاملترین پوشش ها، تنها کافی است تا سری به وب سایت قاصدک 24 بزنید. در قاصدک 24 شما می‌توانید انواع بلیط سفر اعم از بلیط اتوبوس، قطار و بلیط هواپیما داخلی و خارجی را نیز در کمترین زمان ممکن خریداری نمایید و حتی در صورت نیاز به لغو سفر خود، هزینه این بلیط ها را به صورت آنلاین مسترد نمایید. برای سرعت بخشیدن به پروسه خرید خود و سهولت بیشتر در خرید انواع بلیط سفر نیز می‌توانید نسخه اندروید اپلیکیشن قاصدک 24 را از کافه بازار دانلود و آن را روی تلفن همراه هوشمند خود نصب نمایید.