چگونه با اتوبوس به شهر وان ترکیه سفر کنیم؟

سفر به وان با اتوبوس

وان یکی از شهرهای توریستی ترکیه است که با ایران مرز مشترک دارد. این شهر چند سالی است که به جهت وجود مراکز خرید متعدد، رستوران های خوشنام و هتل های راحت خود، در میان گردشگران ایرانی جایگاهی ویژه کسب کرده و هر ساله میزبان جمع کثیری از آنها است. جالب است بدانید شهر وان حتی مجهز به فرودگاه نیز می‌باشد اما به این خاطر که این فرودگاه بین المللی نیست تنها در ایام نوروز می‌توان با خرید یک بلیط هواپیما به آن سفر کرد و در روزهای دیگر سال باید از راه های زمینی برای این کار استفاده کرد. به همین جهت بسیاری از گردشگران با تهیه بلیط قطار به این شهر سفر می‌کنند و برخی دیگر استفاده از اتوبوس و خودروی شخصی را برای این کار ترجیح می‌دهند.

البته وان تنها شهر ترکیه نیست که می‌توان با استفاده از قطار به آن سفر کرد. شهرهای دیگری نیز در این کشور وجود دارند که پذیرای مسافران جاده های آهنین هستند که در مطلبی با عنوان ” چگونه با قطار به ترکیه سفر کنیم؟ ” در قاصدک 24 به طور کامل به آنها اشاره کرده ایم. برای سفر با اتوبوس نیز همانند قطار، راه های متعددی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

سفر زمینی به شهر وان با استفاده از اتوبوس

برای سفر به شهر وان با استفاده از اتوبوس، ابتدا باید مسیر خود را مشخص کنید و سپس برای خط مورد نظر خود بلیط اتوبوس بخرید. برای این کار می‌توانید یکی از سه مرز زمینی رازی – کاپیکوی، سرو – اسندره و یا بازرگان – گورباغ را برای این کار انتخاب کنید. در ادامه مطلب ” چگونه با اتوبوس به شهر وان ترکیه سفر کنیم؟ ” می‌توانید با جزئیات هر یک از این مسیرها آشنا شوید؛ با قاصدک 24 همراه باشید.

سفر به وان با اتوبوس

مرز رازی – کاپیکوی

اغلب گردشگران ایرانی برای سفر به شهر وان از مرز رازی استفاده می‌کنند. این مرز کوتاهترین مسیر برای رسیدن به وان است و تا مقصد تنها یک ساعت و نیم فاصله دارد. برای رسیدن به مرز رازی ابتدا باید به تبریز سفر کرده و از آنجا به خوی بروید. جالب است بدانید اگر از مبدا تهران عازم سفر می‌شوید 7 ساعت راه تا تبریز و 3 ساعت و نیم راه تا مرز پیش رو دارید و از مرز تا شهر وان نیز باید یک ساعت و نیم راه را طی کنید. اما نکته قابل توجهی که در خصوص مرز رازی وجود دارد این است که عبور و مرور در این مرز با محدودیت زمانی صورت می‌پذیرد. بنابراین اگر قصد دارید از طریق مرز رازی به ترکیه سفر کنید می‌بایست در زمانی فی مابین ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر در مرز حضور داشته باشید. البته توصیه می‌شود به دلیل بازرسی مرزی حداقل 2 ساعت قبل از بسته شدن مرز در این مکان حضور داشته باشید.

مرز رازی

مرز سرو – اسندره

اگر مرز سرو را برای سفر خود انتخاب کرده اید باید بلیط اتوبوس خود را به مقصد ارومیه بخرید.  پس از آن می‌توانید با طی 30 کیلومتر راه به مرز سرو بروید و در نهایت پس از سپری کردن 4 ساعت به شهر وان برسید. جالب است بدانید اغلب تورهای زمینی وان نیز این مسیر را برای عبور انتخاب می‌کنند اما این جاده چندان هم برای کسانی که به سفرهای زمینی عادت ندارند مناسب نیست. جاده سرو به وان، یک جاده کوهستانی و پر پیچ و خم است که ممکن است بسیاری از افراد را دچار بیماری حرکت کند. اما این مسیر ویژگی ای دارد که موجب می‌شود بسیاری از مسافران آن را نسبت به مرز رازی ارجح بدانند و آن هم این است که این مرز همیشه فعال است و عبور از آن محدودیت زمانی ندارد.

مرز بازرگان – گورباغ

اگر مرز بازرگان را برای سفر به وان انتخاب کرده اید، بد نیست بدانید که طولانی ترین مسیر را برای رسیدن به مقصد خود برگزیده اید، چرا که این مرز به طور معمول برای سفر زمینی به شهر استانبول یا ترابزون انتخاب می‌شود. با این حال خوبی این مسیر این است که این جاده راهی صاف و هموار دارد و مرز بازرگان نیز همانند مرز سرو یک پایانه مرزی همیشه فعال است. در نهایت گفتنی است پس از عبور مرز بازرگان نیز باید حدود 200 کیلومتر را تا شهر وان سپری کنید که چیزی در حدود 3 ساعت و نیم تا 4 ساعت زمان می‌برد.

آیا برای سفر به وان نیز باید عوارض خروج بپردازیم؟

پاسخ این سوال مثبت است. چرا که در حقیقت بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران چنان تفاوتی ندارد که مقصد شما یکی از شهرهای مرزی کشور همسایه باشد یا پایتخت آن، شما برای هر بار خروج از کشور موظف به پرداخت هزینه ای هستید که تحت عنوان عوارض از شما دریافت می‌شود. بر این اساس اگر اولین باری است که در سال جاری از کشور خارج می‌شوید باید ۲۲۰۰۰۰ تومان برای عوارض پرداخت کنید و برای بار دوم یا سوم نیز باید به ترتیب  ۳۳۰۰۰۰ تومان و ۴۴۰۰۰۰ تومان برای این کار بپردازید. البته نکته قابل توجه این است که از آنجایی که خودپردازهای مخصوص در پایانه های مرزی تعبیه شده اند شما می‌‍توانید هزینه عوارض خروج خود را در مرز نیز بپردازید. با این وجود توصیه می‌شود این کار را قبل از عزیمت به مرز انجام دهید تا به هنگام خروج از کشور در مرز معطل نشوید.

عوارض خروج از کشور برای سفر به وان

بهترین زمان برای سفر به وان

همانطور که گفتیم وان یک شهر مرزی است که آب و هوایی کوهستانی دارد. از این رو بسیاری از مسافران معتقدند بهترین زمان برای سفر به وان، دو فصل بهار و تابستان و تا حدودی اوایل پاییز است. البته طبیعت این شهر در فصل زمستان نیز جلوه ای حیرت انگیز به خود می‌گیرد که ممکن است برای بسیاری از گردشگران قابل توجه باشد. با این حال جاده های کوهستانی این شهر و سردی هوای آن اغلب ایجاب می‌کند تا زمان بهتری را برای سفر انتخاب نمایید.

در پایان گفتنی است برای سفر به شهر زیبای وان می‌توانید در هر فصلی از سال، انواع بلیط اتوبوس، قطار و حتی هواپیما را از سامانه آنلاین فروش بلیط سفر قاصدک 24 خریداری نمایید یا از اپلیکیشن این مجموعه برای این کار کمک بگیرید. در قاصدک 24 همچنین می‌توانید سفرهای خارجی خود را بیمه کرده و هتل دلخواهتان را نیز با کمترین نرخ ممکن رزرو کنید.