چگونه بایدها و نبایدها در فرهنگ هواپیما سواری را بشناسیم؟

کنترل رفتار کودکان در پرواز

بسیاری از ما بدون اینکه بخواهیم به بایدها و نبایدهای سفر با یک وسیله نقلیه فکر کنیم، بلیط آن را خریداری می‌کنیم. مثلاً بلیط قطار می‌خریم در حالی که قبل از سفر یک غذای بودار خورده ایم یا برای سفر با اتوبوس برنامه ریزی می‌کنیم و از قضا قصد داریم تا حیوان خانگی خود را نیز با این وسیله جابجا کنیم. بدیهی است که اینگونه رفتارها می‌توانند به سادگی باعث آزار و اذیت همسفران ما شوند و به دور از فرهنگ سفر با وسایل نقلیه عمومی هستند. بله درست متوجه شدید از فرهنگ صحبت کردیم چرا که سفر با وسایل نقلیه عمومی نظیر هواپیما سواری هم همانند خیلی چیزهای دیگر همچون آپارتمان نشینی، اتومبیل رانی و … فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود را دارد. حتی بایدها و نبایدها در این محیط ها می‌بایست بیشتر مورد توجه قرار بگیرد چرا که فضای یک وسیله نقلیه محدود است و مسافران تا رسیدن به مقصد مجبور هستند تا در این محیط کوچک باقی بمانند. پس هر یک از ما به عنوان یک مسافر وظیفه داریم تا با رعایت نکاتی هر چند کوچک، سفر را برای خود و سایر همسفرانمان لذت بخش تر کنیم. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم پس با قاصدک 24 در مطلب ” چگونه بایدها و نبایدها در فرهنگ هواپیما سواری را بشناسیم؟ ” همراه باشید.

هرگز کفشتان را در هواپیما در نیاورید!

شاید تصور کنید از آنجایی که برای خرید بلیط هواپیما خود هزینه کرده اید، می‌توانید هر کاری که می‌خواهید را روی صندلی خود انجام دهید. مثلاً کفش هایتان را در بیاورید، با پیژامه در هواپیما بگردید، چهار زانو روی صندلی خود بنشینید و یا کارهایی از این دست را انجام دهید. اما فراموش نکنید که شما در هواپیما تنها نیستید و مسافران دیگر نیز همچون شما برای سفر با این هواپیما، پول خرج کرده اند و به همین دلیل با شما برابرند. از این رو به هیچ عنوان مجبور نیستند تا برای چند ساعت بوی کفش یا پای شما را تحمل کنند یا چشمشان را روی ظاهر نامناسب شما در هواپیما ببندند. بنابراین توصیه می‌کنیم تا به حقوق سایر همسفران خود نیز توجه کنید و هرگز کفشتان را در هواپیما در نیاورید.

هرگز کفشتان را در هواپیما در نیاورید

البته شاید بگویید که مثلاً کفش من نو است یا پاهای من اغلب بو نمی‌دهد. اما فراموش نکنید که این بو شاید برای شما ناخوشایند نباشد ولی قطعاً حس بدی را در مسافر بغل دستی شما ایجاد می‌کند. بنابراین بهتر است به عنوان یک مسافر با فرهنگ، زمان چند ساعته پرواز را تحمل کنید و بعد از رسیدن به هتل از شر کفش های ناراحت خود خلاص شوید. البته اگر در این میان کفش راحتی به پا کنید ممکن است هرگز برای درآوردن کفش هایتان در هواپیما وسوسه نشوید.

کودکانتان را کنترل کنید

امروزه اغلب ما برای خرید بلیط چارتر یا سیستمی هواپیما به سامانه های فروش آنلاین بلیط سفر نظیر قاصدک 24 مراجعه می‌کنیم. حال در این میان ممکن است تنها برای خود به عنوان یک بزرگسال بلیط بخریم و یا چون سفری خانوادگی را برنامه ریزی کرده ایم بخواهیم برای کودک خود نیز بلیط تهیه کنیم. قبل از هر چیز باید بگوییم که شما در قاصدک 24 می‌توانید انواع بلیط اتوبوس، قطار یا هواپیما را خریداری نمایید. اما اگر به مقصدی دور سفر می‌کنید و قرار است فرزندتان را نیز با خود به سفر ببرید بهتر است حتماً راه های هوایی را برای این کار انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که همه چیز تنها به خرید بلیط سفر برای کودکتان خلاصه نمی‌شود و شما باید در طول سفر نیز مراقب فرزندتان باشید.

کنترل رفتار کودکان در پرواز

به یاد داشته باشید که بلند حرف زدن کودکان، رها کردن آنها در راهروهای هواپیما و ریختن اسباب بازی یا غذای آنها روی صندلی کابین به دور از فرهنگ هواپیما سواری است و این شما هستید که به عنوان والدین باید جلوی این رفتارها را بگیرید. بنابراین تا جای ممکن کودکانتان را کنترل کنید تا برای دیگر مسافران در هواپیما مزاحمت ایجاد نکنند. فراموش نکنید که برای این کار، بهتر است کودک خود را با یک کتاب داستان یا اسباب بازی سرگرم کنید و یا از مهمانداران برای این کار کمک بگیرید.

به حریم شخصی دیگران احترام بگذارید

اگر از قسمت اکونومی یک هواپیما برای سفر استفاده می‌کنید نباید فراموش کنید که در این بخش دیگر خبری از فضاهای تفکیک شده و بزرگ فرست کلاس هواپیما نیست. بنابراین مسافران نزدیکتر به هم و در ردیف صندلی بهم چسبیده می‌نشینند. از این رو شما باید به عنوان یک مسافر به حریم شخصی همسفران خود احترام بگذارید. در ادامه به بیان چند مثال ساده می‌پردازیم که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

هرگز فراموش نکنید که دسته های مشترک در صندلی های هواپیما، متعلق به صندلی وسط در ردیف است و اگر شما در صندلی کنار راهرو یا صندلی کنار پنجره نشسته اید نباید از این دسته ها استفاده کنید. همچنین اگر در طول پرواز می‌خوابید نباید از شانه مسافر بغل دستی خود به عنوان بالش یا تکیه گاه استفاده کنید. رفت و آمد کردن زیاد در راهروی هواپیما نیز به نوعی تجاوز به حریم شخصی دیگران محسوب می‌شود. در نهایت خواباندن صندلی هم بدون اطلاع به مسافر پشت سری می‌تواند نارضایتی او را به همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است در موقعیت های اینچنینی به همسفر خود نیز فکر کنید و تمام تلاش خود را برای احترام به حریم شخصی او به کار بگیرید.

دسته های مشترک در صندلی های هواپیما و حریم شخصی

در پایان فراموش نکنید که برای شناخت بیشتر بایدها و نبایدها در فرهنگ هواپیما سواری بهتر است قبل از انجام هر کاری خود را جای همسفرانتان بگذارید. بعد اگر متوجه شدید که این کار برای شما نیز ناخوشایند است هرگز آن را انجام ندهید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص تنها کافی است تا به وبلاگ قاصدک 24 مراجعه نمایید و مطالب مرتبط در این زمینه را مطالعه کنید. به یاد داشته باشید که علاوه بر وبلاگ، شما می‌توانید از سایر خدمات قاصدک 24 نیز برای تجربه یک سفر راحت و لذت بخش بهره بگیرید. بنابراین به راحتی بلیط سفر خود را از این مجموعه خریداری کنید و با رزرو آنلاین هتل و بیمه مسافرتی از قاصدک 24، کلیه ملزومات مورد نیاز خود در سفر را در کوتاهترین زمان ممکن تهیه کنید.