چگونه از پس “بیماری حرکت” در هواپیما برآییم؟

برای برخی پرواز با هواپیما چیزی بیشتر از نشستن روی یک صندلی برای یک ساعت یا بیشتر نیست. برای برخی دیگر هم پرواز بیشتر به یک کابوس شباهت دارد؛ این دسته از افراد به محض نشستن روی صندلی های هواپیما دچار حالت تهوع شده و اگر بخت با آنها یار نبوده و تکان های شدید هواپیما هم مزید بر علت شوند، ممکن است بالا بیاورند. حالت تهوع در هواپیما در میان بسیاری از مسافران شایع است. خبر خوب این است که راه های زیادی وجود دارد که می تواند به شما برای مقابله با این حالت کمک کند. برای دانستن بیشتر در مورد این موضوع با قاصدک 24 همراه شوید.

چگونه از پس هواپیما زدگی یا بیماری حرکت برآییم؟

اولین نکته ای که در نبرد با هواپیمازدگی باید به آن توجه کنیم دانستن این است که این حالت دقیقا چیست. در حقیقت این حالت زمانی اتفاق می افتد که گوش درونی شما حرکتی را که چشم های شما قادر به تشخیص آن نیستند، ثبت می کند. برعکس این حالت نیز صادق است. اگر چشم های شما حرکتی را که بدن تان قادر به تشخیص آن نیست، ثبت کند؛ مانند زمانی که در حال تماشای یک صحنه پرسروصدا در فیلمی هستید؛ حتی بدون حرکت کردن هم دچار حالت تهوع خواهید شد.

بر اساس یافته های مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، این عدم تعادل می تواند منجر به ایجاد علائمی شود که از جمله آنها می توان به عرق سرد، رنگ پریده، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، کرختی و استفراغ اشاره کرد. مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد و داده های آن از گروه ژنتیک دانشگاه آکسفورد استخراج شده بود، نشان می دهد که تقریبا از هر سه نفر، یک نفر از ماشین گرفتگی رنج می برد؛ عارضه ای که علائم آن درست شبیه هواپیما گرفتگی است.

یافته ها همچنین نشان می دهند که نگرانی و استرس باعث تشدید این حالت می شوند و این یعنی بعد از پرواز هم دست از سر شما بر نخواهد داشت. با این وجود چندین راه آسان برای مقابله با این حالت وجود دارد که عبارتند از:

بیماری حرکت

دست از خواندن بردارید

هر چند پزشکان توصیه می کنند که در هنگام تجربه چنین حالتی روی یک نقطه ثابت یا یک خط افقی فوکوس کنید، اما خواندن به هیچ وجه وضعیت شما را بهتر نخواهد کرد. این کار حتی باعث حرکت بیشتر شده و می تواند تعادل درونی شما را بر هم بزند.

از طعم خوش تا آفتاب سوختگی؛ واقعیت های جالب در مورد پرواز

تمهیدات امنیتی فرودگاه؛ داستان از چه قرار بوده است؟

واقعیت های روانشناسی جالب در مورد پرواز با هواپیما

صندلی خود را با دقت انتخاب کنید

صندلی های نزدیک تر به قسمت جلویی هواپیما و آنهایی که به طور مستقیم روی بال های هواپیما واقع شده اند، اندکی از صندلی های دیگر ثابت تر بوده و حرکت کمتری به بدن شما در حین پرواز می دهد. درست مانند اتوبوس هر چه بیشتر به قسمت عقبی هواپیما نزدیک شوید، تکان ها نیز بیشتر می شود.

انتخاب صندلی پرواز

مراقب غذایی که قبل از پرواز می خورید، باشید

انجمن خلبان ها و مالکان هواپیما توصیه می کند که شب قبل از پرواز غذای سبک بخورید و از خوردن غذاهای پرکالری و شور اجتناب کنید. غذاهای شور باعث کم آب شدن بدن شده و به ویژه در پروازهایی که هوا خشک تر است، تشدید می شود. از خوردن غذاهای چرب هم که می توانند باعث ناراحتی معده شوند، خودداری کنید.

از تهویه هوا استفاده کنید

در هنگام حالت تهوع آن هم در یک محیط بسته مانند صندلی هواپیما جریان هوای مستقیم می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. بنابراین سعی کنید از تهویه بالای سر خود در هنگام احساس حالت تهوع استفاده کنید.

تهویه هوا در کابین

ماساژدرمانی

مطالعه ای که در سال 1995 در مجله پزشکی فضا و هوانوردی به چاپ رسید نشان داد که ماساژ دادن می تواند حالت تهوع ناشی از حرکت را کاهش دهد. این کار از طریق تحریک کردن نقاط فشار مختلف در بدن شما انجام می گیرد تا انرژی در بدن شما بهتر جریان پیدا کند. در چنین حالتی با استفاده از انگشت شست مچ دست خود را فشار دهید. برای چند دقیقه دست خود را با همین حالت نگاه دارید و به شکل های مختلف آن را ماساژ دهید تا بفهمید که کدام حالت بیشتر شما را تسکین می دهد.

ماساژ درمانی

خود را دلداری دهید

مطالعه ای که در مجله روانشناسی کاربردی به چاپ رسیده، از تأثیرات دلداری دادن بر نظامیان ارتش پرده برداشته است. این نظامیان معمولا دچار دریازدگی نمی شده و در صورت دچار شدن هم این موضوع عملکرد آنها را تحت تأثیر قرار نمی داد. در پایان یک دوره آزمایشی پنج روزه، تعداد افراد کمتری دریازدگی را گزارش کردند. کاری که باید انجام دهید این است که کسی کنارتان باشد که به شما اطمینان دهد دچار این حالت نخواهید شد و به شما آموزش دهد که کمتر نگران این موضوع باشید. برای خود یک شعار انتخاب کنید؛ چیزی مثل “من می توانم هواپیما گرفتگی خود را کنترل کنم”.

نوشیدنی زنجبیلی را امتحان کنید

زنجبیل برای سیستم گوارشی شما بسیار مفید است. می توانید یک نوشیدنی زنجبیلی همراه خود ببرید یا در هواپیما از مهماندار درخواست کنید یک قوطی نوشیدنی به شما بدهد. شکلات های زنجبیلی هم می توانند همین کارکرد را داشته باشند.

نوشیدنی زنجبیلی

قرص درامامین به همراه داشته باشید

هر چند که همراه داشتن و استفاده از قرص آخرین پیشنهاد ما به شما است، اما می توانید در صورت نیاز آن را امتحان کنید. قرص درامامین قرصی است که به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: travelandleisure.com