چه کنیم که فشار خون و اوتیسم مانع پرواز نشوند!

پرواز در ارتفاع زیاد از سطح زمین می تواند شرایط خاصی را بر مسافر تحمیل کند. به ویژه آنهایی که پروازهای طولانی را تجربه می کنند یا با بیماری خاصی مواجه هستند. تا کنون توصیه هایی در مورد خوابیدن در هواپیما، توصیه های پروازی برای خانم های باردار، بیماران سکته مغزی و مقابله با بیماری حرکت را با شما در میان گذاشتیم. در این مقاله قاصدک 24 از راهکارهای یک پرواز راحت برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا و نیز کودکان اوتیسمی می گوید.

چگونه با فشار خون بالا پرواز کنیم؟

فشار خون بالا از جمله مشکلاتی است که افراد زیادی با آن درگیر هستند. هر چند که این بیماران مجبور به استفاده از داروهای خاصی هستند، اما این به معنای عدم توانایی برای پرواز با هواپیما نیست. با این حال بهتر است اینگونه افراد پیش و در حین پرواز توصیه هایی را رعایت کنند تا خطری در هواپیما متوجه آنها نشود.

قبل از سفر با پزشک خود مشورت کنید

قبل از اینکه تصمیم به سفر بگیرید، در مورد برنامه های سفرتان با پزشک خود مشورت کنید به ویژه اگر می خواهید تا فشار خون بالای خود را کنترل کنید. بدون شک پزشک شما قادر خواهد بود تا ارزیابی کامل از وضعیت شما انجام داده و مشخص کند که آیا شرایط شما برای پرواز مناسب است یا خیر. اگر پزشک تشخیص دهد که پرواز برای شما خطر دارد، می توانید پرواز خود را به زمان بهتری موکول کرده یا برنامه سفر خود را تغییر دهید.

فشار خون

از اعداد فشار خون خود آگاهی داشته باشید

اندازه گیری اعداد سیستولیک و دیاستولیک فشار خون قبل از سفر اهمیت زیادی دارد. بنابراین پیش از پرواز از عدد فشار خون خود آگاه باشید. در حقیقت فشار خون به سه دسته تقسیم می شود:

فشار خون نرمال: در این حالت فشار سیستولیک زیر 120 و فشار دیاستولیک زیر 80 است

در آستانه فشار خون بالا زمانی است که فشار سیستولیک 120 تا 139 و فشار دیاستولیک 80 تا 89 است

فشار خون بالا یعنی فشار سیستولیک بالای 140 و فشار دیاستولیک بیشتر از 90 است.

علائم فشار خون بالا را بشناسید

نکته مهم دیگر این است که از علائم و نشانه های فشار خون بالا آگاهی داشته باشید. هر چند که فشار خون بالا به طور معمول علائم محسوسی ندارد، برخی از نشانه ها می توانند حاکی از آن باشند:

  • غش کردن
  • سردرد
  • دردهای مداوم
  • تنگی نفس
  • خستگی

بیمه مسافرتی را فراموش نکنید

اگر شما یا هرکسی که با او پرواز می کنید، فشار خون بالا دارد؛ باید پرواز خود را با خرید بیمه مسافرتی امن تر کنید. در هنگام خرید بیمه مسافرتی فشار خون بالای خود را به عنوان یک وضعیت پزشکی ذکر کنید. این کار به شما اطمینان خواهد داد که در صورت بروز هرگونه اتفاق، اگر نیاز به کنسل کردن سفر خود یا بهره مندی از خدمات پزشکی داشته باشید، تحت پوشش قرار گرفته اید.

توصیه های پروازی برای کودکان اوتیسمی

کودکان اوتیسمی هم مانند بیماران دارای فشار خون بالا یا آنها که تجربه سکته مغزی دارند، در ردیف مسافران خاص پروازها قرار می گیرند. از همین رو تلاش کرده ایم برای پرواز راحت این کودکان و خانواده های آنها به شما راهکارهای مفیدی بدهیم:

قدم اول را کوتاه تر بردارید

سعی کنید پرواز اول برای فرزند شما در صورت امکان کوتاه بوده و بیشتر از یک ساعت نباشد.

فرزند خود را آماده کنید

منظور از آماده کردن این است که در هفته های منتهی به سفرتان با فرزند خود در مورد آنچه که قرار است در سفر اتفاق بیفتد، صحبت کنید. جزئیات سفر را از قلم نیندازید: اینکه چگونه قرار است به فرودگاه بروید، در صف منتظر بمانید، از سد چک های امنیتی عبور کنید، گیت را پیدا کنید، سوار هواپیما شوید، کمربند ایمنی خود را بسته و ساعتی را در هواپیما با او بگذرانید.

مبتلایان به اوتیسم

از پیش شرایط را تمرین کنید

با فرودگاه تماس گرفته و سئوال کنید که آیا برنامه دسترسی برای افراد اوتیسمی وجود دارد یا خیر؟ بسیاری از فرودگاه ها به خانواده ها اجازه می دهند که پروسه عبور از چک های امنیتی را تمرین کنند.

شرایط را با ایرلاین در میان بگذارید

پیش از پرواز و تا آنجا که ممکن است ایرلاین خود را در جریان این موضوع بگذارید که شما در حال پرواز با یک کودک اوتیسمی هستید. صندلی های بالک هد را برای پرواز رزرو کنید که در آنها کمتر احساس محصور بودن کرده و کسی هم از پشت به صندلی شما لگد نمی زند.

غذا و میان وعده را هم بگنجانید

اگر ناچار به پروازی طولانی هستید، از ایرلاین خود در مورد اینکه آیا غذا در پرواز سرو خواهد شد، سئوال کنید. در اینصورت سعی کنید وعده غذایی خاصی سفارش دهید. برای مثال غذاهای فاقد گلوتن گزینه خوبی به نظر می رسند. در صورتی که غذا در هواپیما سرو نمی شود، می توانید از خانه غذا همراه خود آورده یا در فرودگاه چیزی بخرید.

درخواست اولویت در سوار شدن به هواپیما بدهید

پیشتر ایرلاین خود را از این موضوع آگاه کنید که می خواهید زودتر سوار هواپیما شوید. برای اطمینان هم زودتر به در ورودی رفته و درخواست خود را دوباره تکرار کنید. سوار شدن پیش از موعد به هواپیما به شما امکان می دهد تا قبل از آنکه سیلی از مسافران به داخل سرازیر شوند، کودک خود را در جای مناسب بنشانید.

کودک مبتلا به اوتیسم

لوازم ضروری را همراه خود بردارید

مدارک پزشکی فرزند خود را به همراه داشته باشید تا اگر کارکنان ایرلاین یا فرودگاه آن را از شما خواستند، مشکلی پیش نیاید. هر چیزی را که فکر می کنید سفر کودک شما را راحت تر خواهد کرد با خود بردارید. اگر به صدا حساس است، هدفون بردارید و سعی کنید به شیوه های مختلف او را در طول پرواز مشغول نگه دارید؛ کتاب، اسباب بازی، فیلم و هر چیزی که فکر می کنید به سرگرم کردن او کمک خواهد کرد.

منبع: roxmedical.com

Minitime.com