چه کشورهایی بیشتر از گردشگری نان می خورند؟

سفر و گردشگری در حدود 10 درصد از مشاغل را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است. به طوری که از هر 10 شغل یکی به این حوزه مربوط می باشد. طبق آمار جهانی 109 میلیون نفر در جهان مستقیما در صنعت گردشگری و سفر کار می کنند؛ رقمی برابر مجموع جمعیت کره جنوبی و ایتالیا.این مشاغل نیز عبارتند از خلبان، آشپز، کارکنان هتل، راهنمای تور یا کارکنان کشتی های تفریحی. هر چند که در برخی طبقه بندی ها حسابداران، طراحان و مهندسانی که برای شرکت های گردشگری کار می کنند یا از طریق خدمات شستشو، تولید غذا یا ساخت صنایع دستی به این صنعت کمک می رسانند، نیز گنجانده می شوند. ضمن اینکه 183 میلیون نفر نیز به طور غیر مستقیم به مالیات و عواید حاصل از این مشاغل وابسته هستند.

پخت غذا برای گردشگران

اما محدوده ای که کشورها به گردشگری برای ایجاد شغل وابسته هستند در سراسر جهان تفاوت های چشمگیری دارد. در صدر این لیست جزیره آروبا در کارائیب قرار دارد که بیش از 89 درصد از مشاغل آن به گردشگری وابسته هستند. در انتهای لیست نیز جمهوری دموکراتیک کنگو قرار گرفته که تنها 1.6 درصد از مشاغل آن از قِبل گردشگری ایجاد شده اند.

شورای سفر و گردشگری جهانی WWTC اخیرا گزارشی با عنوان تأثیر اقتصادی سفر و گردشگری منتشر کرده که نشان می دهد کدام کشورها تا حد زیادی برای ایجاد شغل به گردشگری متکی می باشند. با قاصدک 24 نگاهی به این لیست بیندازید.

جزایر جهان

تعجبی ندارد که ده نام ابتدای این لیست به جزایری اختصاص دارد که در کارائیب قرار گرفته اند. مقاصدی که در اقیانوس هند قرار گرفته اند مانند مالدیو و جزایر سیشل و نیز جزیره ماکائو که مهد قماربازی دنیاست، جایگاه های ابتدایی این لیست را از آن خود کرده اند. اهمیت اقتصادی توریسم برای این جزایر به ویژه جزایر کوچک با حکومت های در حال رشد را نمی توان دست کم گرفت. در سال 2012 سازمان ملل متحد بر اهمیت نقش توریسم بر معیشت پایدار ساکنان این جاذبه های توریستی تأکید کرد.

جزیره

کامبوج

کامبوج با 26 درصد از مشاغل وابسته به توریسم خود در جایگاه بیست و هشتم این لیست و اول منطقه آسیای شرقی قرار گرفته است. منطقه ای که خود شاهد سریع ترین رشد در حوزه گردشگری در دنیا بوده است. اگر چه به نظر می رسد کامبوج نسبت به کشورهای همسایه خود مانند تایلند یا ویتنام کمتر در عرصه توریسم شناخته شده باشد، اما بر اساس داده ها گردشگری یکی از منابع اصلی درآمد مردم کامبوج می باشد. کامبوج که به واسطه معبد مشهور آنگور وات (Angor Wat) شناخته شده است، چالش پیش روی خود در بخش توریسم را در نحوه توزیع عادلانه مزایای حاصل از گردشگری در میان جوامع محلی در سراسر کشور می بیند.

کامبوج

آلبانی

در کمال تعجب در این لیست نام آلبانی را هم می توان دید. در حدود 24 درصد از مشاغل یعنی یکی از هر 4 شغل در این کشرور به نحوی به گردشگری وابسته است. آلبانی که برای نزدیک به 50 سال از سایر کشورهای جهان و حتی دیگر کشورهای کممونیست جدا افتاده بود، هنوز یک مقصد با کارنامه ای درخشان برای گردشگران به شمار نمی رود. اما از آنجایی که این روزها گردشگران به دنبال سواحل یا کوه های کشف نشده می گردند، جاذبه های ناشناخته آلبانی هنوز جذابیت زیادی برای توریست ها دارد.

آلبانی

این مطالب را هم بخوانید:

مسیر شادی از کدام کشورها می گذرد؟

زیبایی های بهار را در این کشورها لمس کنید

رنگارنگ ترین پدیده های طبیعی دنیا

نیوزیلند

نیوزیلند اگرچه در مقایسه با کشوری مانند آلبانی کارنامه درخشان تری در زمینه گردشگری دارد، نسبت مشاغلی که در این کشور به گردشگری متکی هستند با آلبانی برابری می کند. در حدود 584 هزار نفر یعنی یکی از هر 4 شغل به واسطه توریسم ایجاد شده اند. جالب است بدانید که نام نیوزیلند پس از فیلم مشهور ارباب حلقه ها برجسته شد. در واقع نیوزیلند لوکیشن اصلی این فیلم بود. علاوه بر این اقتصاد در حال رشد در این کشور بوده و همین نیز به عاملی برای کسب درآمد از طریق گردشگری در میان جمعیت وسیعی تبدیل شده است. اگرچه مانند بسیاری از کشورهای دیگر مشکلات مرسوم چالشی بر سر راه رشد آینده به شمار می روند.

نیوزیلند

مکزیک

مکزیک که در صدر لیست گروه 20 قرار دارد، 17 درصد از مشاغل خود را مدیون گردشگری است. این کشور که یکی از پر بازدیدترین کشورهای جهان است و در سال 2015، 32 میلیون نفر از آن دیدن کردند، هنوز یک بخش توریسم داخلی در حال رشد و مهم دارد. بر اساس آمارها در سال 2016، 16 درصد از درآمد حاصل از گردشگری در این کشور بر عهده مسافران داخلی بوده است. با این حال گردشگری همواره یکی از اولویت های دولت بوده است که برای نخستین بار در سال 1970 به ظرفیت های کشور برای توریسم پی برد. متعاقب این امر دولت طرحی را تهیه کرد که بر توسعه تفرجگاه هایی چون کانکون و آکاپولکو تمرکز می کرد. از سال 1995 تا کنون 3 میلیون شغل در نتیجه توسعه گردشگری در این کشور به وجود آمده است.

مکزیک

بر کسی پوشیده نیست که گردشگری و سفر برای بقا و رشد بسیاری از جاذبه های توریستی در سراسر جهان یک عامل حیاتی به شمار می رود. شورای جهانی سفر و گردشگری نیر در حال حاضر با دولت ها و کشورها همکاری می کند تا این بخش بهتر، مترقی تر و پایدار تر شود.

منبع: Medium.com