چند توصیه بهداشتی در سفر که سلامت شما را حفظ می کند

بیماری در سفر

همانطور که می‌دانید سلامت انسان می‌تواند در طول سفر دستخوش تغییراتی شود. به طور مثال اغلب مسافران عنوان می‌کنند که سیستم گوارش آنها در هنگام سفر دچار مشکلاتی می‌گردد و یا پوست آنها با تغییر آب و هوا، به سادگی آفتاب سوخته می‌شود. درست است که سلامت انسان در مسافرت به جهت تغییر شرایط روزمره زندگی آسیب پذیرتر می‌گردد اما اغلب این مشکلات به سادگی قابل پیشگیری و درمان هستند. البته به شرطی که راهکار مناسبی برای حل آنها بیابید و به توصیه های زیر عمل کنید.

بیماری در سفر

بهداشت فردی

از جمله عواملی که به سلامت شما در طول سفر کمک به سزایی می‌کند، همت خودتان است. اگر شما، خود به شخصه بهداشت فردی را رعایت کنید و سعی نمایید با رعایت نکاتی کوچک، همواره از بیماری ها و میکروب ها دور بمانید کمتر ممکن است در شرایطی گرفتار شوید که سلامت شما را به خطر بیاندازد. بنابراین به  نکات زیر توجه کنید و با قاصدک 24 در ادامه مطلب ” چند توصیه بهداشتی در سفر که سلامت شما را حفظ می کند ” همراه باشید.

– تفاوتی ندارد که بلیط هواپیما خریداری کرده اید یا قرار است با قطار یا اتوبوس به سفر بروید، در هر صورت شما چه از توالت هواپیما استفاده کرده باشید و چه در ایستگاه های بین راهی به دستشویی بروید باید درست و مرتب دست های خود را با آب و صابون بشویید و از نابود شدن میکروب ها بر روی آنها اطمینان حاصل نمایید.

شستشوی دست ها در سفر

– به همراه بردن وسایل شخصی در سفر، دیگر مقوله مهمی است که باید به آن توجه کنید. بنابراین بهتر است وسایل شخصی خود که شامل حوله، مسواک، شانه، وسایل اصلاح و حتی یک پتوی مسافرتی کوچک است را در یک کیف دستی کوچک قرار دهید و آن را دم دست خود بگذارید.

– اگر قبل از سفر بیمار شده اید حتماً داروهای خود را به همراه ببرید و به هنگام سرفه یا عطسه از دستمال کاغذی استفاده نمایید. ژل بهداشتی و دستمال مرطوب نیز از جمله دیگر وسایلی هستند که بهتر است به هنگام بیماری در دسترس داشته باشید.

– مرتب پاها و جوراب های خود را بشویید تا هم خستگی سفر از تن شما بیرون برود و هم از نظر بهداشتی برای دیگران در سفر مشکلی ایجاد نکنید.

– استحمام روزانه و مسواک کردن دندان هایتان را فراموش نکنید و سعی کنید همواره مرتب و خوشبو باشید.

– از کلاه های لبه دار، عینک آفتابی و کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید و از پوست خود در برابر گرما و نور خورشید محافظت نمایید.

بهداشت عمومی

اگر بهداشت خود را به صورت فردی رعایت کرده اید آن را به جامعه نیز تعمیم دهید و سعی کنید محیط اطراف خود را هم تمیز و پاک نگه دارید. با این کار می‌توانید به سلامت همسفرانتان نیز کمک کرده و با سلامت کامل، سفر را به پایان برسانید.

– در هواپیما، قطار یا اتوبوس از ریختن زباله بر روی زمین خودداری نمایید و در حفظ بهداشت کابین یا کوپه خود کوشا باشید. فراموش نکنید که شما به صرف اینکه یک بلیط قطار را خریداری کرده اید مالک آن وسیله نقلیه نیستید و می‌بایست بهداشت عمومی را رعایت کنید.

– اگر قبل از سفر برای اقامت خود چاره اندیشی کرده اید و رزرو هتل خود را به صورت اینترنتی به انجام رسانده اید. به عکس های موجود در وب سایت ها اکتفا نکنید و قبل از تحویل گرفتن اتاق به خوبی شرایط بهداشتی آن را چک کنید. اگر در اتاق اثری از حشرات موذی یا جوندگان دیدید سریعاً رئیس هتل را در این خصوص مطلع سازید و از او بخواهید تا اتاق شما را عوض کند. همچنین با عوض کردن ملحفه های هتل با ملحفه های شخصی خود می‌توانید اطمینان حاصل نمایید که از شر ساس ها در امان هستید.

عوض کردن ملحفه ها در هتل

– از ریختن زباله در اماکن عمومی، گردشگری، معابر و نهرها خودداری کنید و با تمیز نگه داشتن محیط، به حفظ سلامت خود و دیگر مسافران کمک نمایید.

بهداشت مواد غذایی

مواد غذایی تاثیر به سزایی بر سلامت بدن شما دارند تا جایی که ممکن است شما حتی با خوردن یک برگ کاهوی نشسته از ادامه سفر باز بمانید. پس به بهداشت مواد وعده های غذایی خود توجه کنید و از مصرف غذاهای مشکوک خودداری نمایید. فراموش نکنید که با عمل به توصیه های زیر نیز می‌توانید تا اندازه قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش دهید.

– از نوشیدن آب نهرها یا چشمه ها خودداری نمایید و سعی کنید تا جای ممکن تنها از آب های بسته بندی شده استفاده کنید. اگر در شرایطی قرار گرفتید که مجبور به استفاده از آب رودخانه شدید حتماً آب را به مدت 5 دقیقه بجوشانید و پس از ته نشین شدن املاح و کاهش دمای آن از آب استفاده نمایید.

– از فروشنده های خیابانی و دوره گردها خرید نکنید و سعی کنید وعده های غذایی خود را تنها در رستوران هایی که از نظر بهداشتی در شرایط مطلوبی قرار دارند، میل نمایید.

غذاهای خیابانی

– تا جای ممکن از مواد غذایی شرکتی و بسته بندی شده استفاده کنید اما حتماً به هنگام تهیه این مواد به تاریخ مصرف درج شده بر روی بسته بندی آنها توجه نمایید و از مصرف مواد غذایی تاریخ گذشته اجتناب نمایید.

– اگر در طول مسافرت تهیه و پخت وعده های غذایی را خود بر عهده گرفته اید حتما آنها را به اندازه مصرف یک وعده خود بپزید و از نگهداری غذای پخته شده در شرایط غیر مطلوب خودداری کنید.

– تا جای ممکن از مصرف غذاهای سرخ شده و فست فودها اجتناب نمایید و تلاش کنید بیشتر از غذاهای ساده و زود هضم استفاده نمایید.

– به طور جد از مصرف سبزی و سالاد در رستوران ها خودداری کنید. مگر اینکه سالادها از نوع بسته بندی شده بوده و دارای مجوزهای بهداشتی لازم باشند.

در نهایت اگر تمام توصیه های بهداشتی را در نظر گرفته اید مقدمات سفر خود را فراهم سازید و با مراجعه به وبسایت خرید آنلاین بلیط سفر قاصدک 24، بلیط اتوبوس، قطار یا هواپیمای مورد نظر خود را خریداری نمایید. شما همچنین با نصب و راه اندازی اپلیکیشن خرید بلیط سفر قاصدک 24 از کافه بازار می‌توانید مقدمات سفر خود را تنها با استفاده از تلفن همراه خود و به صورت ساده تری مهیا نمایید. جالب است بدانید علاوه بر خرید بلیط، بیمه مسافرتی و رزرو هتل، شما در قاصدک 24 حتی می‌توانید بلیط سفر خود را در کوتاهترین زمان ممکن لغو کرده و هزینه آن را نیز مسترد نمایید.