چطور در سفر طعمه سارقان نشویم؟

همه ما ضرب المثل” کار از محکم کاری عیب نمی کند” را در زندگی مان به کار می بندیم و تلاش می کنیم که از خطر دوری کنیم. در دنیای سفر و گردشگری هم علی رغم جذابیت و شیرینی، خطرهایی وجود دارد. فرض کنید همه سعی خود را کرده اید که ارزان و کم هزینه سفر کنید؛ مثلا بلیط ارزان هواپیما تهیه کرده یا یک هتل ارزان را رزرو کرده اید، اما در سفر جانب احتیاط را رعایت نکرده و طعمه سارقان شده اید. در این صورت تلخی تنها خاطره ای است که از سفر در ذهن شما باقی می ماند. با این حال اینکه در سفر به دام سارقان نیفتید، کار سختی نیست. به شرط اینکه بدانید چطور و از چه راه هایی؟ با قاصدک 24 همراه شوید.

در مورد محیط اطراف خود تحقیق کنید

تحقیق در مورد مقصد به ویژه در سفرهای خارجی کاربرد زیادی دارد. علاوه بر توصیه های زیر می توانید از مطلب چگونه خود را برای یک سفر خارجی آماده کنیم، هم کمک بگیرید.

در مورد نرخ جرم و جنایت در مقصد سفرتان اطلاعات کسب کنید: در حالی که خود را برای سفر آماده می کنید، در مورد این موضوع تحقیق کنید که چه نوع جرائمی در مقصد سفر شما اتفاق می افتند. برای مثال در بسیاری از شهرهای اروپایی جیب بری مشکل بزرگی است، در حالیکه در برخی شهرهای آمریکای جنوبی و آسیا سرقت یک معضل بزرگ به شمار می رود. از اینکه چه نوع جرائمی در مقصد سفرتان اتفاق می افتند، آگاه باشید تا بتوانید امنیت خود و وسایل تان را حفظ کنید.

پیشنهاد می کنیم که از یک راهنما، وبلاگ یا وبسایت سفر استفاده کنید تا ببینید که در کشور یا شهری که به آن سفر می کنید، چه جرائمی اتفاق می افتد. علاوه بر این می توانید از یک دوست یا آشنا که به آن کشور یا شهر سفر کرده، در مورد تجربه هایش سئوال کنید.

در مورد هرگونه هشدار سفر به مقصد خود آگاه شوید: قبل از اینکه به سفر بروید، سایت های مسافرتی دولتی را چک کنید تا ببینید که آیا هیچ هشدار سفری برای آن منطقه وجود دارد یا خیر؟ این هشدارها به شما امکان می دهند تا بدانید که آیا هیچگونه افزایش در جرم، خشونت، سرقت یا ناآرامی مدنی در آن منطقه اتفاق افتاده است یا خیر؟

بیمه مسافرتی

اگر نرخ سرقت در مقصد سفرتان بالاست، بیمه سرقت تهیه کنید: بیمه مسافرتی برای هر مسافری یک سرمایه گذاری ارزشمند به شمار می رود. اگر تحقیقات شما نشان داد منطقه ای که به آن سفر می کنید، آمار جرم و سرقت بالایی دارد؛ مطمئن شوید که بیمه مسافرتی تان شامل سرقت هم می شود. اگر هم با وسایل گرانقیمتی چون دوربین، کامپیوتر، تبلت و غیره سفر می کنید، بیمه سرقت می تواند به شما این اطمبنان را بدهد که در صورت به سرقت رفتن این ابزارها، می توانید آنها را جایگزین کنید. در نتیجه اگر در مورد مقصد خود به اندازه کافی تحقیق کنید، خیال آسوده تری خواهید داشت. لازم به ذکر است که قیمت بیمه مسافرتی از طول مدت سفر، مقصد و سن شما متأثر می شود که به طور معمول بین 4 تا 8 درصد کل هزینه سفر شما است.

حواس تان به کوله پشتی و چمدان تان باشد

برای اینکه بتوانید امنیت چمدان یا کوله پشتی خود را تأمین کنید، باید راهکارهایی را به کار ببندید. مثلا:

برای کیف خود از قفل آویز، قفل سیمی و قفل ترکیبی استفاده کنید: قبل از اینکه عازم سفر شوید، مطمئن شوید که می توانید چمدان خود را کامل قفل کنید. از برخی قفل های مخصوص چمدان استفاده کنید که به شما امکان می دهد زیپ های چمدان یا کوله پشتی خود را قفل کنید. می توانید یک قفل آویز تهیه کرده و در صورتی که قرار است در هاستل یا خوابگاه بمانید، وسایل خود را در قفسه ای قفل دار قرار دهید. سارقان به ندرت سراغ کوله پشتی یا چمدانی می روند که با قفل محافظت شده است.

کوله ضد سرقت خریداری کنید: اگر می خواهید در طول روز با خود کوله پشتی حمل کنید، بهتر است سراغ کوله پشتی های ضد سرقت بروید. این کوله پشتی ها به قفل ها و زیپ های هوشمند مجهز بوده و باز کردن سریع آنها برای جیب برها و سارقان کار راحتی نیست. به علاوه کوله های ضد سرقت اغلب با یک تور سیمی یا پلاستیکی محکم شده اند که باز کردن دگمه آنها حتی با یک چاقوی جیبی هم دشوار است.

کوله پشتی خود را برای امنیت بیشتر با کیسه ضد آب بپوشانید: اگر بلیط اتوبوس یا بلیط قطار خریده اید و می خواهید نیمه شب سفر کنید؛ کوله پشتی خود را با یک کیسه ضد آب بپوشانید. این کیسه ها نه تنها کوله شما را از آب یا رطوبت حفظ می کنند؛ بلکه تمام جیب ها، زیپ ها و بندهای آن را پوشانده و دسترسی به وسایل داخل آن را غیر ممکن می سازند.

کیسه ضد آب برای چمدان

در شلوغی حواستان به وسایلتان باشد: در نواحی شلوغ و پر جمعیت مثل خیابان استقلال استانبول یا حافظیه شیراز جیب برها درون جمعیت به امید پیدا کردن یک توریست بی احتیاط چرخ می زنند. پس اگر در حال بازدید از یک مکان شلوغ هستید یا در یک اتوبوس پر از مسافر و ایستگاه مترو شلوغ ایستاده اید؛ از ایمنی وسایل خود اطمینان حاصل کنید. همیشه نسبت به آنچه در اطرافتان می گذرد، هشیار باشید.

بهترین کار این است که در مکان های شلوغ کوله پشتی خود را جلو بیندازید یا از کیف کمری استفاده کنید. اگر کیفتان را پشت تان بیندازید یا از شانه هایتان آویزان باشد، به راحتی می توان کیف پولتان را از درون آن برداشت یا آن را قاپید. به علاوه مطمئن شوید که تمام زیپ ها بسته است و کیف کمری و کوله پشتی خود را باز نگذارید.

این مطالب را هم بخوانید:

امن ترین مقاصد جهان برای زنانی که به تنهایی سفر می کنند

چگونه از پاسپورت خود نگهداری کنیم؟

باید و نبایدهای استفاده از وای فای در مکان های عمومی

توصیه هایی برای یک هیچهایک مطمئن

در هنگام گشت و گذار مراقب وسایل شخصی خود باشید

برای اینکه در طول سفر با خیال راحت به گشت و گذار در مقصد بپردازید، بهتر است فکر همه جا را کرده و از امنیت وسایل شخصی خود مطمئن شوید. برای این کار:

وسایل مهم را در صندوق امانات هتل بگذارید: بسیاری از هتل ها در اتاق ها برای مسافران صندوق امانات تعبیه کرده اند. بنابراین وقتی در اتاق نیستید، پاسپورت، برخی از کارت های اعتباری و پول نقد خود را درون صندوق بگذارید. با این کار امنیت بیشتر وسایل خود را تضمین کرده اید. به علاوه اگر بخشی از پول نقد، کارت اعتباری، کیف پول یا کوله تان را در طول گشت و گذار گم کردید، خیالتان راحت است که صندوق امنی در محل اقامت تان وجود دارد.

صندوق امانات هتل

از پاسپورت یا کارت شناسایی خود چند کپی تهیه کنید: چند کپی از کارت شناسایی و پاسپورت خود تهیه کرده و آنها را در جای امنی نگه دارید. توصیه می کنیم که یکی را به دوست یا اعضای خانواده خود داده و دیگری را با خود نگاه دارید. در صورتی که کارت شناسایی یا پاسپورت تان را در طول سفر گم کردید، همراه داشتن کپی می تواند به شما کمک کند تا راحت تر آنها را جایگزین کنید.

وقتی در حال گردش هستید، پول نقد خود را تقسیم کنید: هرگز همه پول خود را در یک جا نگذارید. اگر همه پول نقدتان در کوله یا کیف کمری تان باشد و کسی آنها را بدزدد، شما همه چیزتان را از دست داده اید. بنابراین بهتر است بخشی از پول را در کوله یا کیف کمری، بخش دیگر را در جیبی امن و مقداری دیگر را هم در جیب کت یا کفشتان بگذارید.

از یک کیف پول مصنوعی کمک بگیرید: همیشه در حال سفر یک کیف پول دوم و ارزان قیمتی را همراه خود داشته باشید. مقدار اندکی از پول نقد خود را در این کیف گذاشته و آن را با کارت های قدیمی و از اعتبار ساقط شده پر کنید. در این صورت اگر کسی هوس سرقت از شما به سرش زد؛ با این کیف و کارت های داخل آن مواجه خواهد شد و با فکر اینکه این کارت ها معتبر هستند دست از سر شما برخواهد داشت. نتیجه اینکه شما سارق را فریب داده اید!

کیف پول مصنوعی

دوربین خود را با بندی دور مچتان محکم کنید: با استفاده از بند مچ می توانید امنیت دوربین خود را تأمین کنید. فراموش نکنید که وقتی در حال عکاسی و پیدا کردن منظره جدید هستید، ممکن است حواستان به اطراف نباشد. اگر دوربین شما با بندی به مچتان وصل شده باشد، احتمال کمتری وجود دارد که سارقان بتوانند آن را از دست شما بقاپند.