چشمه های طلایی ایران

زندگی در کشوری ۴ فصل و ۴۰ رنگ حقیقتا که نعمت بزرگی است. دلتان یک گردش کوتاه مدت می خواهد و یک جاذبه ی بی نظیر؟!؟
تنها یک بلیط به مقصد ساری کافی است!
در ۶۸ كیلومتری شمال دامغان و ۷ كیلومتری غرب روستای بادله گنجینه ای نهفته است که امکان ندارد دیدنش شگفت زده تان نکند. چشمه طبیعی باداب سورت که دومین اثر میراث طبیعی ثبت شده ایران به شمار می رود  و تابلویی اسرارآمیز را مقابل چشمانتان رقم می زند.
اگر از محلی ها معنای لغوی باداب سورت را بپرسید، برایتان خواهند گفت که باداب به معنی آب گاز دار است و سورت به معنای شدت اثر و این کلمه روی هم رفته معنای اثر آب گازدار را خواهد داد. با این حال، این چشمه ها نه به خاطر گازدار بودنشان بلکه بیشتر به خاطر ترکیب رنگ بی نظیرشان شهره اند و چشمه های طلایی یا قصر طلایی نامیده می شوند.

چشمه طبیعی باداب سورت

باداب سورت دو چشمه دارد؛ با آب هایی که هر کدام رنگ، بو و مزه خودشان را دارند. یكی شور شور و دیگری ترش و شیرین!
چشمه شور باداب سورت استخر آبی كوچكی است كه معمولا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و درمان دردهای كمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستی را به میهمانانش هدیه می دهد.
روستائیان سنگ های این صخره ها را داخل آتش می گذارند و وقتی خوب داغ شدند، آنها را در آب گوگردی قرار می دهند و از آن برای التیام پوست و دردهای مختلف استفاده می كنند.

چشمه های باداب سورت

اما چشمه دیگر باداب سورت كه در نزدیکی این چشمه قرار گرفته، با آب زرد و نارنجی رنگش که از صخره ها نشت می کند؛ اكسید آهن را از قعر صخره ها به زمین می آورد.
آب های رسوبی این دو چشمه هزاران سال است که از كوه سرازیر می شوند و ده ها حوضچه كوچک رنگین را در دل صخره ها پر می کنند. حوضچه هایی که تماشای سرخی، زردی و سبزی آنها سر ذوقتان می آورد و باور طبیعی بودن این منطقه را برایتان دشوار می کند. اما اگر خوش شانس باشید و بتوانید طلوع و غروب خورشید را هم در باداب سورت ببینید؛ از این هم شگفت زده تر می شوید!
تلالو خورشید در حوضچه ها و انعكاس نور آنها در سایه روشن طبیعت شاید زیباترین صحنه ای باشد که در عمرتان دیده اید.

باداب سورت

چشمه آب معدنی باداب سورت نوعی ژئو پارك است که در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا قرار گرفته است. برای دیدن این چشمه، باید به شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه سفر کنید یا از جاده شهمیرزاد- ساری به سمت کیاسر حرکت کنید و در ۳۵ كیلومتری كیاسر به سمت روستای اورست و مالخاست بروید. از اینجا به بعد، ۲۵ كیلومتر جاده فرعی پیش روی شماست که ظاهرا آسفالت چندان مناسبی هم ندارد. هر چند که جاده های استان سمنان مسافت کمتری دارند و ایمن تر هستند اما در مقابل، استان مازندران طولانی ترین جاده های جنگلی کشور را داراست که به مراتب زیباترند و گذر از آن ها خالی از لطف نیست.

باداب سورت که همزمان با آخرین چین خوردگی های البرز در دوران چهارم زمین شناسی شكل گرفته، از شمال با ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگلهای سوزنی برگ، از جنوب با دره، از شرق با ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه و از غرب با معدن سنگ های تزئینی احاطه شده است.

چشمه باداب سورت

اما داستان به همین جا ختم نمی شود. اگر در امتداد این چشمه ها صدها متر به سمت شمال بروید، در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید که البته از سال ها پیش خشک شده است اما آثار شگفت انگیز آن هنوز هم پابرجاست.
به جز آن، باداب سورت دیگری هم وجود دارد که به باداب سورت کوچک یا شورسر معروف است. این چشمه بسیار کوچک که در روستای اروست قرار گرفته، خواص درمانی بسیار بیشتری دارد و یکی از گردشگر پذیرترین نواحی روستای اروست به حساب می آید.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که مشابه این چشمه ها تنها در سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند وجود دارد که اتفاقا برخلاف باداب سورت که در کشور ما در حد یک چشمه محلی باقی مانده، از توریستی ترین جاذبه های طبیعی این کشورها محسوب می شوند و سالانه پذیرای جمع کثیری از گردشگران اند.

برای تهیه ی بلیط ارزان هواپیما به اقصی نقاط کشور و دیدن جاذبه های گردشگری ایران می توانید به سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما قاصدک۲۴ مراجعه کنید.