چرا قطار همچنان محبوب است؟

قطار یکی از وسایل حمل و نقل محبوب میان مسافران است.  اگر هنوز برای انتخاب شیوه سفرتان مردد هستید، خواندن این مطلب ممکن است به شما کمک کند تا بیشتر به دلایل محبوبیت قطار پی ببرید. اگر دلایل زیر به اندازه کافی برایتان قانع کننده بود هم می توانید برای خرید بلیت خود به قاصدک24 مراجعه کنید.

قطار ارزان تر است

شکی نیست که قطار در مقایسه با هواپیما گزینه مقرون به صرفه تری به نظر می رسد. به خصوص اگر قرار باشد مسیری کوتاه را طی کنید و یا هر روز در سفر باشید. برای مثال اگر بخواهید مسیر تهران تا مشهد را با هواپیما طی کنید، حداقل 190 هزار تومان باید هزینه کنید. در حالی که طی همین مسیر با قطارهای رجا با 41 هزار تومان هم ممکن است. به علاوه دست شرکت های ریلی به اندازه شرکت های هواپیمایی برای تحمیل هزینه های اضافی به مسافران باز نیست.

نرخ قطارها از ثبات بیشتری برخوردار است

هر کسی که حداقل یک بار تجربه سفر با هواپیما را داشته، می داند که ساختار قیمت ها در شرکت های هوایی تا چه میزان کلافه کننده و بی ثبات است. البته هیچ توضیح منطقی هم تا کنون در این باره داده نشده است که مثلا چرا قیمت بلیط یکطرفه بیشتر از دوطرفه است؟! اما قیمت بلیط قطار در هر روزی از هفته و در هر مسیر خاصی ثابت است. اگرچه نمی توان انکار کرد که در اوقات پرتردد سال و هنگام تعطیلات افزایش رخ می دهد، با این حال معمولا روی بلیط قطار بیشتر می توان حساب کرد تا هواپیما.

مسافران در قطار راحت تر هستند

در قطار خبری از علائم نشستن، برخاستن و بستن کمربند ایمنی نیست. بنابراین مجبور نیستید برای مدت طولانی در صندلی خود بنشینید. می توانید بلند شوید و هر میزان که بخواهید در راهروهای قطار قدم بزنید. علاوه بر این مجبور نیستید وسایل برقی همراه خود را خاموش کرده یا به توصیه های ایمنی مهماندار گوش کنید. این یعنی سفر با استرس کمتر و حتی جای پای بیشتر در صندلی تان!

دوستدار محیط زیست

قطار ها در مقایسه با هواپیما و حتی ماشین انرژی کمتری در هر مایل مصرف می کنند. این امر قطار را به یکی از بهترین گزینه های موجود دوستدار محیط زیست بدل کرده است. تولید دی اکسید کربن از قطار نیز در مقایسه با هواپیما، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کند. دلیل آن هم این است که قطارها به طور مستقیم دی اکسید کربن را وارد جو نمی کنند. البته این امر، نتیجه دیگری هم دارد. صنعت ریلی کمتر از افزایش قیمت حامل های انرژی متأثر خواهد شد و این یعنی ثبات بیشتر در یک اقتصاد بی ثبات!

می توانید از مناظر اطراف لذت ببرید

بله! دیدن مناظر از پنجره هواپیما هم می تواند مهیج باشد. اما تنها زمانی که صندلی تان کنار پنجره باشد. تازه در این صورت هم باید گردن خود را دراز کنید تا تنها بخش کوچکی از افق را ببینید. اما در قطار شما می توانید هر زمان که خواستید از کوپه تان بیرون بیایید، در راهرو بایستید و از یک پنجره نسبتا بزرگ، مناظر زیبای اطراف را تماشا کنید.

سفر با قطار

چمدان بیشتر

این روزها تقریبا تمام ایرلاین های مهم برای چمدان بیشتر از مسافران هزینه های اضافی دریافت می کنند. حتی تعدادی از ایرلاین ها برای حمل کیف دستی نیز از مسافران هزینه دریافت می کنند. حالا تصور کنید که می خواهید به سفری طولانی بروید و بردن بیشتر از یک چمدان هم اجتناب ناپذیر است. در چنین شرایطی قطار بیشتر با شما راه می آید. ضمن اینکه ابعاد چمدان شما هم در مسافرت با قطار مسئله ساز نخواهد بود.

حمل چمدان های بیشتر در سفر

از گیت های امنیتی فرودگاه هم خبری نیست

تجربه فرودگاه برای خیلی ها با ایستادن در صف های طولانی امنیتی و درخواست درآوردن کمربند و گشتن توسط نیروهای امنیتی مترادف است. تعجبی ندارد که بر اساس یافته های یک گزارش در سال 2011، برای خیلی ها مواجه شدن با این گیت های امنیتی از اسباب کشی هم اضطراب آورتر بوده است. بر اساس این گزارش، برای بسیاری از مسافران این، بدترین بخش سفرهای هوایی بوده است. برای سوار شدن به قطار بدون شک تنها مرحله، چک کردن بلیت ها و ورود به آن است.

گیت امنیتی فرودگاه

قطار امن تر است

اگر چه سفرهای هوایی یکی از امن ترین شیوه های حمل و نقل هستند اما از بعد تلفات در حوادث، این قطار است که در مقایسه با هواپیما بیشترین حرف را برای گفتن دارد. بر اساس یافته های یک گزارش در سال 2015، تعداد تلفات در هر میلیون سفر هوایی 117 نفر است. در حالی که این رقم برای سفرهای ریلی به 20 نفر می رسد که نشان دهنده اختلاف زیادی است.