چرا بوئینگ دریم لاینر ۷۸۷ منحصر به فرد است؟

 

بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر نخستین پرواز خود را با ۲۵۰ مسافر از توکیو به مقصد هنگ کنگ و توسط خطوط هوایی آل نیپون ژاپن در نوامبر ۲۰۱۱ به انجام رساند. بوئینگ که یکی از بزرگ ترین غول های هواپیماسازی جهان است، میلیاردها دلار را صرف توسعه هواپیمایی کرده که خود به آن نام “طرح رؤیایی” داده است. حالا نزدیک به ۸ سال از پرواز دریم لاینر می گذرد و این عضو خانواده گسترده بوئینگ همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. اما اینکه چه چیز دریم لاینر ۷۸۷ را از هواپیماهای پیش از خود متمایز می سازد، سئوالی است که پاسخ آن را در قاصدک ۲۴ می توانید بیابید.

 

در ساخت دریم لاینر از مواد پلاستیکی ساخته شده است

بوئینگ دریم لاینر ۷۸۷ از ۵۰ درصد مواد کامپوزیت و پلیمرهای فیبر کربنی ساخته شده که هم سبک تر و هم با دوام تر از آلومینیوم های سنتی هستند. مواد کامپوزیتی پیشتر در ساخت هواپیماهای مسافری مورد استفاده قرار می گرفتند، اما هرگز تا این اندازه کاربرد نداشته اند. اکنون این مواد هم در بال ها و هم در بدنه دریم لاینر به کار رفته اند. این نکته را هم باید اضافه کرد که بیشتر ویژگی هایی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد، نمی توانستند در یک هواپیمای ساخته شده از آلومینیوم وجود داشته باشند.

 

dreamliner-787

 

هوای درون کابین

فشار هوای درون کابین در دریم لاینر ۷۸۷ بالاتر و رطوبت نیز بیشتر از دیگر هواپیماها است. در نتیجه مسافران در پرواز احساس خواهند کرد که در ارتفاع ۶ هزار پایی و ۲ هزار پا پایین تر از یک میزان استاندارد در حال پرواز هستند. این تغییرات در فشار درون کابین منجر به تغییراتی در حال مسافران هم خواهد شد و در نتیجه خستگی و کوفتگی، خشکی چشم و سردرد مسافران کاهش پیدا خواهد کرد. باید بدانید که این تغییرات هم حاصل موادی هستند که جایگزین آلومینیوم شده اند. چرا که این مواد در مقایسه با آلومینیوم، کمتر مستعد فرسودگی و زنگ زدگی هستند.

 

فضای بیشتر

رَندی نِویل خلبان ارشد بوئینگ می گوید که معتقد است که داشتن فضای بیشتر نخستین ویژگی است که مسافران به وضوح آن را در هواپیماهای جدید حس خواهند کرد. نویل می گوید نکته مهم این است که شما قرار نیست در یک فضای تنگ فشرده شوید، یک مکان وسیع و باز در اختیارتان خواهد بود و حتی فضای بیشتری برای جای چمدان های شما در بالای سرتان وجود خواهد داشت. این چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت.

 

dreamliner-seats

 

مصرف بهینه سوخت

دریم لاینر ۷۸۷ در مصرف سوخت ۲۰ درصد بهینه تر از هواپیماهای هم اندازه خود است. این تغییر به شرکت های هوایی اجازه می دهد تا در هزینه صرفه جویی کرده و بتوانند در مسیرهای طولانی تر پرواز کنند. نکته ای که وجود دارد این است که در هواپیمایی با چنین عظمت حتی کاهش اندک در مصرف سوخت، تفاوت بزرگی در هزینه های کلی ایجاد خواهد کرد. به علاوه آنگونه که کارشناسان هوانوردی می گویند، برد طولانی تر به شرکت های هوایی این امکان را می دهد که مسیرهای نقطه به نقطه بیشتری را به مسیرهای قبلی خود اضافه کنند. در نتیجه مسافران انتخاب های بیشتر و توقف های کمتری را تجربه خواهند کرد.

 

کابین خلبان حسی

آنگونه که نویل می گوید بوئینگ تلاش بسیاری کرده تا عملکرد این نوع هواپیما را تا آنجا که ممکن است برای خلبان ها طبیعی کند. برای مثال صفحه نمایشگری که مورد استفاده خلبان ها قرار می گیرد، در روی شیشه نمایش داده می شود. بنابراین خلبان ها می توانند داده ها و اطلاعات را ببینند بدون اینکه مجبور باشند از اتفاقاتی که در بیرون رخ می دهد، چشم پوشی کنند.

 

dreamliner-cockpit

 

پنجره های بزرگ تر

دریم لاینر پنجره هایی دارد که ۱۹ اینج بلندی داشته و ۳۰ درصد از هواپیماهای هم اندازه خود بزرگ تر هستند. پس دیگر وقت آن رسیده که با پرده های پلاستیکی خداحافظی کنید. در حقیقت دریم لاینر نخستین هواپیمای مسافربری است که در روی هر کدام از صندلی های آن تنظیم کننده های الکترونیکی نور نصب شده است. ضمن اینکه مهمانداران هواپیما هم می توانند نور را به صورت خودکار کم یا زیاد کنند. همین باعث می شود تا دیگر هیچ کودکی به خاطر اندکی نور، نیمی از هواپیما را از خواب بیدار نکند.

 

dreamliner-windows

 

متحد الشکل بودن

نمی توان انتظار تفاوت زیادی بین دریم لاینرهای مختلف را داشت. در واقع بوئینگ به صورت تعمدی حدودی را که شرکت های هوایی مجاز به ایجاد تغییر در هواپیمای جدید هستند، محدود کرده تا به جذب بانک ها و شرکت های لیزینگی بپردازد که در پشت بسیاری از خریدها قرار دارند. اگر تمام هواپیماها یکسان باشند، به کار گرفتن آنها توسط شرکت های هوایی یا فروختن مجدد آنها در صورت نیاز آسان تر خواهد بود.

 

منبع:edition.cnn.com