پنج باور غلط در مورد سفرهای هوایی!

ماسک های اکسیژن هواپیما

ممکن است شما نیز جز آن دسته از مسافران باشید که به هر دلیلی از پرواز می‌ترسند. این ترس گاهی ممکن است دلایل روحی و روانی داشته باشد و گاهی نیز بر اساس باورهای غلط و خرافاتی که در مورد هواپیماها در ذهن مسافران شکل گرفته است به وجود آید. بدیهی است که ترس و هراسی که منشا آن فشارهای روحی باشد را نمی‌توان به همین سادگی درمان کرد و باید به دنبال روش مطمئنی برای غلبه به آن بود. اما برای از بین بردن ترس هایی که بر اثر نا آگاهی در مردم شکل گرفته است تنها می‌بایست اطلاعات لازم و درست را در این زمینه در اختیار آنها قرار داد. در ادامه به بررسی چند باور نادرست در مورد سفرهای هوایی می‌پردازیم که برخی از مسافران را از خرید بلیط هواپیما منصرف می‌سازد.

امواج تلفن های همراه باعث سقوط هواپیما می‌شود

همیشه قبل از بلند شدن هواپیما از مسافران تقاضا می‌شود تا وسایل الکترونیکی خود را خاموش کرده و تلفن های همراهشان را روی حالت پرواز بگذارند. بسیاری از مسافران تصور می‌کنند دلیل این درخواست مهمانداران این است که امواج موبایل آنها روی سیستم های راهیابی و هدایت هواپیما تاثیر می‌گذارد و موجب سقوط آن می‌شود. اما واقعیت این است که تمام هواپیماهای مسافربری به گونه ای طراحی شده اند که در برابر سیگنال های خارجی مقاوم بوده و دچار اختلال نمی‌گردند. بنابراین این درخواست مهمانداران بر چه اساس است؟ جالب است بدانید این امر دو دلیل واضح و مشخص دارد. یکی از آنها این است که اگر تلفن همراه شما در ارتفاع چند هزار پایی روشن باشد ممکن است امواج آن بر روی برج های مخابراتی موجود در زمین اثر بگذارد و عملکرد شبکه های ارتباطی موجود در آن را مختل کند. بر این اساس، امواج تلفن همراه عملاً تاثیری بر خود هواپیما نخواهد داشت بلکه برای ارتباط ساکنین زمین با هم مشکل ساز خواهد بود.

استفاده از تلفن همراه در هواپیما

دلیل دوم به کنترل این وسایل در هواپیما بر می‌گردد. اگر شما تلفن همراهتان را در هواپیما در دست بگیرد و به طور ناگهانی در یک چاله هوایی گرفتار شوید یا هواپیمای شما دچار تلاطمات هوایی شود، ممکن است در یک آن نتوانید به خوبی موبایل خود را در دست نگاه دارید. فرض کنید در چنین شرایطی موبایل از دستتان رها شده و به طرف مسافر دیگری پرت شود و با سر یا صورت او برخورد نماید. بدیهی است که در چنین حالتی بهتر است موبایل خود را خاموش کرده و آن را در کیف یا جیب خود نگهداری نمایید.

ماسک های اکسیژن هواپیما کشنده هستند

وقتی هواپیما در ارتفاعی پایین تر از حد مجاز قرار می‌گیرد، فشار کابین و مقدار اکسیژن موجود در آن به طور ناگهانی افت می‌کند. کاهش اکسیژن در مدت زمانی کوتاه منجر به بیهوش شدن مسافران می‌شود به همین جهت خلبان، ماسک های اکسیژن موجود در کابین را آزاد می‌کند تا مسافران از آنها استفاده نمایند. برخی از مسافران معتقدند این ماسک ها با کاهش فشار افراد، آنها را برای مرگ آماده می‌کنند و در واقع به نوعی کشنده هستند. اما حقیقت این است که استفاده از این ماسک ها منجر به آرامش مسافران شده و زمان کافی را به خلبان می‌دهد تا در ارتفاع مناسب قرار بگیرد.

ماسک های اکسیژن هواپیما

تنها نکته قابل توجه در خصوص این ماسک ها این است که آنها تنها تا 15 دقیقه قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز مسافران هستند. بنابراین خلبان می‌بایست حتماً طی این مدت زمان، هواپیما را به ارتفاع مناسب برگرداند. البته لازم به ذکر است که این زمان کاملاً برای این کار کافی است و نیازی به نگرانی در خصوص این موضوع نیست.

درهای هواپیما به هنگام پرواز باز می‌شوند

دیگر تصور غلطی که می‌خواهیم در ادامه مطلب ” پنج باور غلط در مورد سفرهای هوایی! ” در قاصدک 24 به آن بپردازیم این است که برخی از مسافران بر این باورند که درهای هواپیما به هنگام پرواز باز می‌شوند. جالب است بدانید فشاری که در هنگام پرواز از خارج هواپیما به درب های آن وارد می‌شود به قدری زیاد است که امکان ندارد در آن، به صورت خود به خود از داخل باز شود. مقدار این فشار به اندازه ای است که هیچ مسافری نیز قادر به باز کردن در کابین نخواهد بود مگر اینکه یک سوپر قهرمان با قدرتی ماورایی باشد یا اینکه از جک های هیدرولیکی استفاده نماید.

درهای خروج هواپیما

صندلی های نزدیک به بال هواپیما امن تر هستند

برخی بر این باورند که صندلی های نزدیک به بال هواپیماها، بهترین صندلی های هواپیما برای نشستن هستند. اما این صندلی ها حداقل 5 ردیف با نزدیک ترین در خروجی هواپیما فاصله دارند. تحقیقات نیز نشان داده اند کسانی که صندلی های نزدیک به دم را برای نشستن در هواپیما انتخاب کرده اند بیشتر از سایر مسافران، در سوانح هوایی نجات یافته اند. پس اینکه گفته می‌شود اگر روی صندلی های نزدیک به بال بنشینید از حوادث هوایی مصون خواهید ماند نیز دیگر باور غلطی است که در مورد سفرهای هوایی وجود دارد.

صندلی های هواپیما

هواپیماها محتویات درون سرویس های بهداشتی خود را در حین پرواز به بیرون می‌ریزند

این مورد نیز یک شایعه بی پایه و اساس است. چرا که محتویات درون سرویس های بهداشتی هواپیماها پس از فرود توسط کامیون های مخصوص تخلیه می‌شوند و به هیچ عنوان در طی پرواز به بیرون ریخته نمی‌شوند. چرا که اگر این اتفاق بیفتد عملاً فضولات سرویس های بهداشتی در هوا یخ زده و تبدیل به قندیل خواهند شد!

سرویس های بهداشتی هواپیما

در پایان یادآور می‌شویم برای آگاهی بیشتر در مورد هواپیماها، نحوه عملکرد آنها و جستجوی بهترین پروازها می‌توانید به وبسایت قاصدک 24 مراجعه نمایید. این مجموعه همچنین با تجمیع انواع بلیط سفر اعم از بلیط قطار، هواپیما و اتوبوس، ملزومات هر نوع مسافرتی را برای کاربران خود مهیا ساخته است. در نهایت گفتنی است برای خرید آسان تر بلیط اتوبوس، هواپیما و قطار نیز می توانید با دانلود اپلیکیشن خرید بلیط سفر قاصدک 24 از کافه بازار، نوع متفاوتی از سفر کردن را تجربه نمایید.