پلی برای سنجاب ها

 پل های مشهور جهان از لندن و توکیو تا رم و اصفهان در لیست نامدارترین پل های جهان جای گرفته اند. اما در دنیا بی شک تعداد پل هایی که عابرانش نه ماشین باشند و نه انسان، به عدد انگشتان یک دست هم نمی رسد. پل هایی که قرار است موجوداتی به کوچکی و زیبایی یک سنجاب را از روی خود عبور دهند. داستان پل سنجاب ها در آمریکا، داستانی خواندنیست از تلاشی ستودنی برای حفظ حیات وحش با ارزش. قاصدک ۲۴ شما را به خواندن این داستان دعوت می کند.

 

در مورد پل سنجاب ها

شاید تعجب کنید اما از ۸ هزار پلی که در سر تا سر واشنگتن گسترده شده اند، همه آنها برای وسایل نقلیه مورد استفاده قرار نمی گیرند. شاید بهترین نمونه، شهر لانگویوو باشد، قطب توریستی کوچکی که یک پل خود را به سنجاب ها اختصاص داده است؛ موجودات کوچک جونده ای که محبوبیت زیادی در آمریکا دارند.

لانگویوو که در نقطه مرزی اورگون و واشنگتن قرار گرفته، اگرچه محبوب ترین شهر ایالت اِوِرگرین نیست، چشم اندازهای طبیعی باشکوهی را در مقابل دیدگان بازدیدکنندگان می گشاید که چیزی کم از واشنگتن ندارند. توریست های سراسر دنیا راهی این شهر می شوند تا از نعمت نزدیکی این شهر به کاستل راک؛ ورودی بنای یادبود آتشفشانی ملی کوه سنت هلن؛ بهره مند شوند. در سال ۱۹۶۳، شهر یک جاذبه بین المللی دیگر را هم به کلکسیون خود افزود: سنجاب ها. لانگویوو امروز به لطف مردی به نام آموس پیترز و پل باریک پر از فندقش، میزبان منحصر به فردترین پل واشنگتن است که فقط برای سنجاب ها ساخته شده است.

 

squirrel-bridge2

 

لانگوویو چگونه به پایتخت سنجاب های واشنگتن تبدیل شد؟

آموس پیترز در نقش یک سازنده محلی زمان زیادی از وقت خود را در خارج از شهر می گذراند. یک روز در حال کار بر روی پلازا پارک شهر، وی و چند نفر از همکارانش متوجه تعدادی سنجاب شدند که در حال تلاش برای عبور از چهار راه شلوغی به نام المپیا وِی بودند؛ تلاشی که هر بار با شکست مواجه می شد. هدف این سنجاب ها برای عبور از این جاده چه بود؟در واقع این سنجاب های کوچک می خواستند به ساختمانی در آنسوی خیابان برسند که هر روز برای آنها غذا فراهم می کرد.

همین داستان، پیترز و همکارانش را وداشت تا به راه حلی جالب و مؤثر برای حفظ حیات وحش برسند؛ پل باریک و پر از فندق! وقتی گروه، طرح خود را به شورای شهر بردند، با مخالفت چندانی مواجه نشدند. چرا که همه کم و بیش از این موضوع آگاه بودند.

 

squirrel-bridge3

 

سنجاب ها چگونه صاحب پل شدند؟

پیترز با همکاری دو معمار و یک مهندس و نیز یک همکار ساختمانی و با استفاده از لوله های آلومینیوم و شیلنگ های آتش نشانی قدیمی، یک پل معلق به طول ۱۸ متر را ساختند. هزینه این پروژه رویهمرفته چیزی در حدود ۱۰۰۰ دلار بود و ساخت کامل آن هم زمان زیادی به طول نینجامید. تقریبا بلافاصله پس از ساخت نیز، سنجاب ها شروع به عبور از این پل کردند تا قبل از برگشت به پل پلازا غذای خود را جمع کنند و نکته جالب اینجاست که این سنجاب ها بچه های کوچک خود را نیز همراه می آوردند.

 

squirrel-bridge1

 

پل پر فندق لانگویوو تنها بین سنجاب های کوچک محبوبیت ندارد. این پل کوچک توجه های زیادی را در عرصه بین المللی به خود جلب کرد، به طوری که نامه های بیشماری از سراسر جهان به این شهر سرازیر شد که از پیترز و دوستانش به خاطر خدمت به حیات وحش منطقه تشکر می کردند.

 

آینده سنجاب های محلی چه خواهد شد؟

این پل محبوب پس از بیش از ۴۰ سال همچنان پابرجا ایستاده است. محلی ها هم در روزهای تعطیل این پل را چراغانی می کنند. پل سنجاب ها از زمان ساخته شدن تا کنون هم از بعد اندازه و هم تعداد گسترش پیدا کرده است. نکته جالب اینکه لانگ ویوو در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و پس از آن سه پل دیگر به این پل اضافه کرد و تعداد پل ها را به ۶ رساند. به نظر می رسد پل های دیگری هم در راه باشند.

 

squirrel-bridge

 

منبع: theculturetrip.com