پشت فرمان قطار چه کسی نشسته است؟

همه ما با سفرهای ریلی خاطره داریم. اما کمتر کسی می تواند ادعا کند که در مورد اینکه چه کسی قطار را می راند، کنجکاو بوده است. بیشتر کنجکاوی های ما حول محور تماشای منظره های بیرون از پنجره های قطار دور می زده است. از آنجایی که رانندگی قطار مانند خلبانی رؤیای آدم های زیادی هم نبوده، دنیای آنها نیز برای ما ناشناخته است. این بار اما قاصدک 24 به سراغ دنیای آدم هایی رفته که نام و حتی حرفه شان همچنان در پس واگن های قطار پنهان شده است.

از راننده انتظار نداشته باشید که زمان تلف شده شما را جبران کنند

اگر قطار شما دیر در ایستگاه حاضر شود، قطعا شما نیز دیر به مقصد خواهید رسید. هر بخش از یک خط راه آهن محدودیت سرعت مختص خود را دارد. در حقیقت درست مانند ماشین ها در جاده ها، ایستگاه های کنترلی نیز برای قطارها وجود دارد که تضمین می کند رانندگان قطار از سرعت قانونی تجاوز نکنند. اگر قطار شما تأخیر داشته و شما از راننده انتظار سرعت بیشتر را دارید، باید بدانید که این اتفاق هرگز نخواهد افتاد.

راننده قطار

نگهداری از ریل ها کار سختی است

رئیس قطار مسئولیت اداره 150 مایل خط آهن را به عهده دارد و مسئولیت هماهنگی تعمیرات و به روز رسانی های لازم نیز با اوست. همین موضوع نیز باعث شده تا سفر با قطار یکی از ایمن ترین شیوه های سفر باشد. به طوری که طبق آمار سفر با قطار 12 برابر امن تر از سفر با ماشین دانسته می شود. هر چند که در مقایسه با سفرهای هوایی از ایمنی کمتری برخوردار است.

نگهداری از ریل های راه آهن

راننده قطار بودن بخش زیادی از زندگی شما را اشغال می کند

اگرچه رانندگی قطار در برخی کشورها از درآمد و مزایای بازنشستگی خوبی برخوردار است، بدون تردید یکی از مشاغل طاقت فرسا در جهان است. رانندگان قطار ساعات کاری طولانی از 11 تا 13 ساعت در روز دارند. به علاوه آنها مجبور به کار با دستگاه های سنگین در شرایط آب و هوایی سخت بوده و حتی برای تعطیلات، جشن ها و مهمانی های شخصی خود نیز وقت کافی ندارند.

اگر راننده قطار خوابش برد، نگران نشوید

قطارها برنامه ریزی شده هستند. بنابراین اگر یکی از خدمه آن به خواب رفت، قطار به حالت ترمز خودکار در خواهد آمد. اگر قطاری سریع تر از سرعت مجاز خود حرکت کند، آلارم های موجود در کابین راننده قطار، هر از چند گاهی به صدا در خواهند آمد. اگر هم راننده قطار در مدت 30 ثانیه سرعت آن را کاهش نداده و آلارم خاموش نشود، قطار خود به خود ترمز کرده و متوقف خواهد شد.

دیر یا زود، یک راننده شاهد مرگ کسی خواهد بود

بسیاری از رانندگان قطار در هنگام استخدام با این واقعیت روبه رو می شوند که حداقل یک بار در طول دوران کار خود شاهد یک صحنه تصادف خواهند بود. خبر بد این است که تصادف ها و حتی خودکشی ها بخش جدایی ناپذیری از این شغل به شمار می روند.

رانندگی مترو و قطار شبیه هم هستند

اساسا هم رانندگی قطار و هم مترو مستلزم داشتن مجموعه ای خاص و البته مشترک از توانایی ها و مهارت ها هستند. شاید بزرگ ترین تفاوت در خود قطار نهفته باشد و بس. به علاوه اپراتور قطار مترو نیازی به نگرانی در مورد روشن شدن قطار یا فشار هوا به داخل لوله ترمز ندارد.

رانندگی قطار

هر راننده ای داستانی برای گفتن دارد

هر راننده ای داستان عجیبی برای گفتن دارد. همانطور که گفته شد، رانندگان ساعت های کاری طولانی دارند و همین به آنها فرصت بیشتری برای دیدن چیزهای باورنکردنی می دهد. برای نمونه یکی از رانندگان پس از رسیدن به صحنه از ریل خارج شدن قطار مردی را در حال دور شدن دیده بود. از آنجایی که این اتفاق در میانه یک مکان نامشخص اتفاق افتاده بود، وی را به فکر فرو برده بود. مردی که درست مانند یک روح از کنار وی عبور کرده بود.

راننده قطار باید از نظر فیزیکی هم توانمند باشد

اینکه راننده قطار باید از نظر جسمی نیز توانمند باشد، به معنای این نیست که هر روز و به طور مداوم به باشگاه برود. اما داشتن توان جسمی یک الزام است. مسافران اغلب برای گذاشتن و برداشتن چمدان های خود به سکوهای بالا سرشان نیاز به کمک دارند. به علاوه رانندگان قطار به طور مداوم در حال باز و بسته کردن درهای قطار حتی در هنگام تغییر یا جفت کردن واگن ها هستند.

بخش زیادی از کار، کاغذبازی است!

رانندگی قطار مانند پریدن پشت فرمان و به جاده زدن نیست. شاید عجیب به نظر بیاید اما در شرح وظایف شغلی، بخش زیادی به کاغذبازی اختصاص داده شده است. به این صورت که آنها باید برای هر واگن و نیز جابجایی مسافران فرم خاصی را پر کنند.

ارتباط هم بخشی از کار است

بر خلاف باور عموم، ارتباط یک عامل مهم در شغل رانندگی قطار است و ارتباط مؤثر بین راننده و مهندس قطار اهمیت زیادی دارد. مهندس لوکوموتیو وظیفه نگه داشتن قطار در مسیر حرکت را دارد و ارتباط میان مهندس قطار و راننده برای یک سفر راحت ضروری است. اعتماد شرط ضروری برای هر رابطه ای است و کار نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد.

مهندس قطار

منبع: rd.com

ببشتر در مورد قطارها:

قطارهای سریع السیر؛ سفر با سرعت باد

قطارهای پانورامیک؛سفر به دل کوه های آلپ

قطارهای شب؛ هتل های متحرک

چرا قطار همچنان محبوب است؟

قطار ایده، سفر به آینده

قطار گردشگری