وقتی سفر دست در دست علم می گذارد!

 

بر کسی پوشیده نیست که سفر می تواند خستگی های زندگی امروز را از جسم و روان ما بزداید و یک شروع هفته پرنشاط را برای ما رقم بزند. اما همه نمی توانند از سفر لذت ببرند و برخی آن را به تجربه ای اضطراب آور و خسته کننده بدل می کنند. برای آنهایی که نمی دانند سفر چگونه قرار است به یک تجربه به یادماندنی در خاطرشان تبدیل شود، دانستن واقعیاتی به ظاهر کوچک اما مهم خالی از لطف نخواهد بود. قاصدک ۲۴ شما را با این واقعیات آشنا می کند.

 

  • جت لَگ در هنگام سفر از غرب به شرق کره زمین شدیدتر است. این موضوع را تحقیقات اخیر به اثبات رسانده است. بر اساس این تحقیقات ساعت بدن ما یک چرخه طبیعی خواب و بیداری دارد که اندکی بیشتر از ۲۴ ساعت است. سفر کردن از غرب به شرق کره زمین روز را کوتاه تر می کند. این در حالیست که سفر از شرق به غرب روز را طولانی تر کرده و کار تطبیق با زمان را برای مغز راحت تر می کند.

 

Jetlag-1200x800_c

 

 

  • مغز انسان طوری طراحی شده که چیزهای تازه و نوظهور را به خاطر می سپارد. بنابراین اگر می خواهید سفر خود را برای مدت طولانی تری به خاطر بسپارید، باید اطمینان حاصل کنید که یک تغییر چشمگیر در چشم انداز یا منظره را جایی در میانه سفرتان بگنجانید. مانند توقف در یک ساحل، سفر با قایق و زدن به دل آب یا لذت یک کوهنوردی.

 

  • وقتی فردی را در یک ملاقات کاری یا در خارج از کشور ملاقات می کنید، معمولا نام آنها را به محض معرفی کردنشان فراموش می کنید. بر اساس باورهای علمی این موضوع هیچ ارتباطی به گستاخی یا حماقت ندارد. بلکه دلیل آن این موضوع است که مغز شما روی چیز دیگری تمرکز کرده است: اینکه چگونه در اولین دیدار او را تحت تأثیر قرار دهید؟ بنابراین آسان ترین راه برای واداشتن سلول های خاکستری به انجام کار اصلی خود، استفاده از نام شخص بلافاصله پس از شنیدن آن است.

 

  • شادی وقتی در وجود شما ریشه می دواند که شما پول خود را به جای اشیا صرف تجربه ها کنید. تجربه ها به شما دلیلی برای منتظر ماندن و نیز خاطراتی برای به یاد آوردن بعد از آن رخداد می دهند. به علاوه تجربیات اغلب کوتاه و هشیارانه هستند. این به معنای آن است که شما وقت کافی برای منطبق شدن با آنچه که اتفاق می افتد و نیز عادی سازی آن در مغز خود ندارید. این همان اتفاقی است که وقتی چیزی را می خرید، رخ می دهد.

 

  • آیا می دانید بهترین بخش سفر شما چیست؟ بهترین بخش سفر شما در واقع در طول سفر اتفاق نمی افتد. بلکه در مرحله برنامه ریزی برای سفر رخ می دهد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ به انجام رسید نشان داد که رفتن به سفر لزوما شما را خوشحال تر نمی کند. حتی اگر شما سفر خود را تجربه ای استرس زا یا خنثی تلقی کنید، سطح شادی شما پس از بازگشت از سفر به اندازه فردی خواهد بود که به سفر نرفته است. مزیت پیش بینی زمانی برای استراحت سطوح بیشتری از شادی را رقم می زند. پس همین الان برنامه ریزی را شروع کنید!

 

planning

 

  • اگر آرزو می کنید که ای کاش شجاعت پریدن با چتر از داخل هواپیما یا بالا رفتن از یک صخره را داشتید، کافیست یک کار انجام دهید: بیشتر اوقات فراغت خود را با دوستان ریسک پذیر خود بگذرانید. به نظر می رسد ریسک پذیری هم مسری باشد!

 

SKydive

 

  • آیا می دانستید تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد برخی زبان ها از دیگران شادتر هستند؟ برای مثال شامل تعداد کلمات مثبت بیشتری هستند. بر اساس این تحقیق پنج زبان شاد دنیا به ترتیب عبارتند از اسپانیایی، پرتغالی، انگلیسی، اندونزیایی و فرانسوی.

Hola

 

  • کار کردن در طول سفر بدتر از آن چیزی است که شما انتظار دارید. مطالعات اخیر نشان می دهد که غوطه خوردن در میان ایمیل های کاری در ساحل منجر به این خواهد شد که شما کمتر سفر خود را به خاطر بسپارید.

 

working-in-trip

 

  • بین نوع سفری که انتخاب می کنید و شخصیت شما نوعی همبسنگی وجود دارد. برای مثال افراد درون گرا بیشتر احتمال دارد که سفر به کوه را انتخاب کنند. در حالی که افراد برون گرا احتمالا گشت و گذار ساحلی را ترجیح خواهند داد.

solo-traveller

 

  • پرواز کردن مداوم منجر به افزایش وزن می شود. بیشترین افراد در معرض خطر نیز مسافران کاری ای هستند که بیشتر از ۲۱ روز در ماه سوار هواپیما می شوند.

 

این مطالب را هم بخوانید:

عادت هایی که با گذشت زمان از سر مسافران افتادند

توصیه هایی برای یک هیچهایک مطمئن

چند دلیل برای اینکه به سفر نیاز دارید

سال جدید و عادت های جدید سفر

توصیه هایی برای مسافران تنها

منبع:۲۰۳challenges.com