هواپیماهایی که در سال ۲۰۱۷ وارد بازار خواهند شد

همین چند سال پیش تا سخن از هواپیما به میان می‌آمد، تنها برندهایی که به ذهنمان خطور می کرد «بوئینگ» و «ایرباس» بود، اما این روزها شرایط کمی پیچیده و متفاوت شده است. هرچند که این دو شرکت همچنان از بزرگ‌ترین و پرفروش‌ترین شرکت‌های هواپیماساز در دنیا هستند، اما دیگر بازار به طور انحصاری در اختیارشان نیست. اخیرا شرکت های هواپیماسازی ای نظیر «کوماک» چین، «بمباردیه» کانادا، «امبرائر» برزیل و «شرکت هواپیماسازی متحد» روسیه دستاورهای چشم گیری در طراحی و ساخت هواپیماها داشته اند که بنظر می رسد تاثیر قابل ملاحظه ای در روند آینده ی این صنعت داشته باشد.
در ادامه به معرفی و بررسی هواپیماهایی که قرار است در سال ۲۰۱۷ وارد بازار شوند، می پردازیم؛ با قاصدک۲۴ همراه باشید.

 

ایرباس ۳۳۰ نئو:

پیش بینی می شود این مدل از هواپیماهای ایرباس در سال ۲۰۱۷ میلادی به پرواز درآید. «Neo – نئو» مخفف New Engine Option و به‌معنای «گزینه موتور جدید» است. این هواپیما در واقع مدل توسعه یافته ی ایرباس ۳۳۰  با دو دهه قدمت است که در موتور و بال های آن تغییراتی صورت گرفته است. نئو ۳۳۰ می تواند جایگزین ارزان‌تری نسبت به هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ دریم‌لاینر باشد. نخستین دو مدل تولیدشده ی این هواپیما در سال ۲۰۱۷ پرواز و در سال ۲۰۱۸ وارد بازار خواهند شد.

 

ایرباس ۳۲۱ نئو:

ایرباس ۳۲۱ نئو که دومین عضو خانواده تک‌ راهروی ایرباس است، در سال ۲۰۱۷ وارد بازار خواهد شد. این هواپیما بزرگ‌ترین عضو خانواده ایرباس  ۳۲۰ نئو است. بسیاری معتقدند ایرباس ۳۲۱ نئو که گنجایش ۲۴۰ نفر مسافر را دارد جایگزین  بوئینگ سالخورده  ۷۵۷خواهد شد.

 

ایرباس ۳۱۹ نئو:

این هواپیما کوچک‌ترین عضو از خانواده ۳۲۰هاست که استقبال از آن چندان رضایت بخش نبوده است. اغلب هواپیماهای کوچک بوئینگ و ایرباس به دلیل علاقمندی شرکت‌های هواپیمایی به هواپیماهای بزرگ‌ و مقرون به‌صرفه‌تر، سفارشات قابل‌توجهی دریافت نکرده‌اند.

 

ایرباس ۳۵۰ – ۱۰۰۰:

این هواپیما نخستین پرواز خود را در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی در تولوز فرانسه انجام داد و هم اکنون در حال سپری کردن مراحل تست و آزمایش است. ایرباس ۳۵۰ – ۱۰۰۰، بزرگ‌ترین هواپیمای دوموتوره‌ای است که ایرباس تا به امروز طراحی کرده و دومین عضو بزرگ از خانواده ۳۵۰ هاست. این هواپیما در تلاش است تا جایگزین بوئینگ پرفروش ۷۷۷ – ۳۰۰ شود. اولین فروند از این هواپیما اواخر سال جاری میلادی به شرکت هواپیمایی قطر تحویل داده خواهد شد.

 

بوئینگ ۷۳۷ مکس‌۸:

پس از پنج سال توسعه، اولین سری از ۷۳۷ مکس تا اواسط سال جاری میلادی به شرکت هواپیمایی «ساوث‌وست» تحویل داده خواهد شد. این هواپیما چهارمین نسل از هواپیماهای بوئینگ است و از موتور، بال و بالچه‌های جدید بهره می‌برد تا بهره‌وری ۱۴درصدی را به همراه داشته باشد. مکس‌۸ نخستین مدل از بوئینگ های ۷۳۷ است که با سفارشات متعددی به‌ویژه از سوی شرکت‌های هواپیمایی چینی روبرو شده است.

 

بوئینگ ۷۸۷ – ۱۰:

بوئینگ قصد دارد در بهار ۲۰۱۷ نخستین مدل تولیدی از این هواپیما را به پرواز درآورد. این هواپیما مجهز به ۳۲۰ صندلی از جنس کربن است که در یک کارخانه‌ واقع در ایالت کارولینای ‌جنوبی آمریکا طراحی و مونتاژ شده است. این نخستین‌باری است که یک کارخانه ی فرعی اقدام به تولید یک مدل خاص از بوئینگ می‌کند و خود این موضوع نشان‌دهنده اهمیت این کارخانه است. پیش بینی می شود این هواپیما نسبت به دو مدل قبلی خود بقای کمتری داشته باشد چرا که میزان مصرف سوخت برای ایرلاین‌ها بسیار مهم‌تر از برد هواپیماهاست.

 

بوئینگ ۷۳۷ مکس‌۹:

بوئینگ قصد دارد در آینده‌ای نه‌چندان دور از دومین مدل از بوئینگ های ۷۳۷  رونمایی کند. بدنه بوئینگ ۷۳۷ مکس‌۹ اواخر ماه دسامبر سال گذشته میلادی به مونتاژ نهایی رسید و نخستین پرواز آن تا اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی انجام خواهد شد. این هواپیما گنجایش ۲۲۰ تن مسافر را دارد و رقیبی برای حریف تازه‌وارد خود، «۳۲۱ نئو» به شمار می رود.

 

هواپیمای سی‌۹۱۹:

سی‌۹۱۹ که اولین هواپیمای بزرگ چین است و در سال ۲۰۱۷ به پرواز خواهد درآمد. این هواپیما به قصد رقابت با «بوئینگ ۷۳۷» و «ایرباس ۳۲۰» روانه ی بازار خواهد شد و موتور آن ساخت آمریکا و فرانسه خواهد بود.
جالب است بدانید سی‌۹۱۹ قرار بود در سال ۲۰۱۴ به پرواز درآید که به دلیل بی‌تجربگی چینی ها در توسعه خطوط هوایی تجاری بارها به تعویق افتاد. گرچه انتظار نمی‌رود «کوماک» در قدم اول بتواند هم پای بوئینگ و ایرباس حرکت کند، اما به نظر می‌رسد با استفاده از تجارب تامین‌کنندگان غربی، بتواند در آینده به یکی از قدرت‌های هواپیماسازی دنیا بدل شود.

 

هواپیمای ام‌اس – ۲۱:

شرکت هواپیماسازی متحد روسیه آماده است تا اولین فروند از هواپیمای «ایرکوت» خود را در سال جاری میلادی به پرواز درآورد. این هواپیما تحت حمایت مستقیم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه است و با هدف ارتقای توانایی صنایع هوایی روس و در جهت رقابت با هواپیماهای تک ‌راهروی بوئینگ و ایرباس روانه بازار خواهد شد.

 

هواپیمای ای‌۱۹۵ – ای‌۲:

شرکت برزیلی امبرائر به‌طور جدی مشغول انجام مراحل تست و آزمایش هواپیمای جدید خود یعنی  ای‌۱۹۵ – ای‌۲ است که اولین نمونه از آن نخستین پرواز خود را در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام داده است. ای‌۲ دومین عضو از خانواده این ناوگان است که در سال ۲۰۱۷ به پرواز خواهد درآمد. این جت مسافربری با گنجایش ۱۳۲ صندلی در یک کابین، بزرگ‌ترین هواپیمایی است که امبرائر تا به امروز روانه بازار کرده است. پیش بینی می شود این هواپیما رقیب اصلی محصول جدید «بمباردیه» یعنی «سی‌اس‌۱۰۰» باشد که در جولای گذشته آغاز به کار کرد.