هواپیماهایی که در سال 2017 وارد بازار خواهند شد

همین چند سال پیش تا سخن از هواپیما به میان می‌آمد، تنها برندهایی که به ذهنمان خطور می کرد «بوئینگ» و «ایرباس» بود، اما این روزها شرایط کمی پیچیده و متفاوت شده است. هرچند که این دو شرکت همچنان از بزرگ‌ترین و پرفروش‌ترین شرکت‌های هواپیماساز در دنیا هستند، اما دیگر بازار به طور انحصاری در اختیارشان نیست. اخیرا شرکت های هواپیماسازی ای نظیر «کوماک» چین، «بمباردیه» کانادا، «امبرائر» برزیل و «شرکت هواپیماسازی متحد» روسیه دستاورهای چشم گیری در طراحی و ساخت هواپیماها داشته اند که بنظر می رسد تاثیر قابل ملاحظه ای در روند آینده ی این صنعت داشته باشد.
در ادامه به معرفی و بررسی هواپیماهایی که قرار است در سال 2017 وارد بازار شوند، می پردازیم؛ با قاصدک24 همراه باشید.

 

ایرباس 330 نئو:

پیش بینی می شود این مدل از هواپیماهای ایرباس در سال 2017 میلادی به پرواز درآید. «Neo – نئو» مخفف New Engine Option و به‌معنای «گزینه موتور جدید» است. این هواپیما در واقع مدل توسعه یافته ی ایرباس 330  با دو دهه قدمت است که در موتور و بال های آن تغییراتی صورت گرفته است. نئو 330 می تواند جایگزین ارزان‌تری نسبت به هواپیمای بوئینگ 787 دریم‌لاینر باشد. نخستین دو مدل تولیدشده ی این هواپیما در سال 2017 پرواز و در سال 2018 وارد بازار خواهند شد.

 

ایرباس 321 نئو:

ایرباس 321 نئو که دومین عضو خانواده تک‌ راهروی ایرباس است، در سال 2017 وارد بازار خواهد شد. این هواپیما بزرگ‌ترین عضو خانواده ایرباس  320 نئو است. بسیاری معتقدند ایرباس 321 نئو که گنجایش 240 نفر مسافر را دارد جایگزین  بوئینگ سالخورده  757خواهد شد.

 

ایرباس 319 نئو:

این هواپیما کوچک‌ترین عضو از خانواده 320هاست که استقبال از آن چندان رضایت بخش نبوده است. اغلب هواپیماهای کوچک بوئینگ و ایرباس به دلیل علاقمندی شرکت‌های هواپیمایی به هواپیماهای بزرگ‌ و مقرون به‌صرفه‌تر، سفارشات قابل‌توجهی دریافت نکرده‌اند.

 

ایرباس 350 – 1000:

این هواپیما نخستین پرواز خود را در اواخر سال 2016 میلادی در تولوز فرانسه انجام داد و هم اکنون در حال سپری کردن مراحل تست و آزمایش است. ایرباس 350 – 1000، بزرگ‌ترین هواپیمای دوموتوره‌ای است که ایرباس تا به امروز طراحی کرده و دومین عضو بزرگ از خانواده 350 هاست. این هواپیما در تلاش است تا جایگزین بوئینگ پرفروش 777 – 300 شود. اولین فروند از این هواپیما اواخر سال جاری میلادی به شرکت هواپیمایی قطر تحویل داده خواهد شد.

 

بوئینگ 737 مکس‌8:

پس از پنج سال توسعه، اولین سری از 737 مکس تا اواسط سال جاری میلادی به شرکت هواپیمایی «ساوث‌وست» تحویل داده خواهد شد. این هواپیما چهارمین نسل از هواپیماهای بوئینگ است و از موتور، بال و بالچه‌های جدید بهره می‌برد تا بهره‌وری 14درصدی را به همراه داشته باشد. مکس‌8 نخستین مدل از بوئینگ های 737 است که با سفارشات متعددی به‌ویژه از سوی شرکت‌های هواپیمایی چینی روبرو شده است.

 

بوئینگ 787 – 10:

بوئینگ قصد دارد در بهار 2017 نخستین مدل تولیدی از این هواپیما را به پرواز درآورد. این هواپیما مجهز به 320 صندلی از جنس کربن است که در یک کارخانه‌ واقع در ایالت کارولینای ‌جنوبی آمریکا طراحی و مونتاژ شده است. این نخستین‌باری است که یک کارخانه ی فرعی اقدام به تولید یک مدل خاص از بوئینگ می‌کند و خود این موضوع نشان‌دهنده اهمیت این کارخانه است. پیش بینی می شود این هواپیما نسبت به دو مدل قبلی خود بقای کمتری داشته باشد چرا که میزان مصرف سوخت برای ایرلاین‌ها بسیار مهم‌تر از برد هواپیماهاست.

 

بوئینگ 737 مکس‌9:

بوئینگ قصد دارد در آینده‌ای نه‌چندان دور از دومین مدل از بوئینگ های 737  رونمایی کند. بدنه بوئینگ 737 مکس‌9 اواخر ماه دسامبر سال گذشته میلادی به مونتاژ نهایی رسید و نخستین پرواز آن تا اواخر سال 2017 میلادی انجام خواهد شد. این هواپیما گنجایش 220 تن مسافر را دارد و رقیبی برای حریف تازه‌وارد خود، «321 نئو» به شمار می رود.

 

هواپیمای سی‌919:

سی‌919 که اولین هواپیمای بزرگ چین است و در سال 2017 به پرواز خواهد درآمد. این هواپیما به قصد رقابت با «بوئینگ 737» و «ایرباس 320» روانه ی بازار خواهد شد و موتور آن ساخت آمریکا و فرانسه خواهد بود.
جالب است بدانید سی‌919 قرار بود در سال 2014 به پرواز درآید که به دلیل بی‌تجربگی چینی ها در توسعه خطوط هوایی تجاری بارها به تعویق افتاد. گرچه انتظار نمی‌رود «کوماک» در قدم اول بتواند هم پای بوئینگ و ایرباس حرکت کند، اما به نظر می‌رسد با استفاده از تجارب تامین‌کنندگان غربی، بتواند در آینده به یکی از قدرت‌های هواپیماسازی دنیا بدل شود.

 

هواپیمای ام‌اس – 21:

شرکت هواپیماسازی متحد روسیه آماده است تا اولین فروند از هواپیمای «ایرکوت» خود را در سال جاری میلادی به پرواز درآورد. این هواپیما تحت حمایت مستقیم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه است و با هدف ارتقای توانایی صنایع هوایی روس و در جهت رقابت با هواپیماهای تک ‌راهروی بوئینگ و ایرباس روانه بازار خواهد شد.

 

هواپیمای ای‌195 – ای‌2:

شرکت برزیلی امبرائر به‌طور جدی مشغول انجام مراحل تست و آزمایش هواپیمای جدید خود یعنی  ای‌195 – ای‌2 است که اولین نمونه از آن نخستین پرواز خود را در سال 2015 میلادی انجام داده است. ای‌2 دومین عضو از خانواده این ناوگان است که در سال 2017 به پرواز خواهد درآمد. این جت مسافربری با گنجایش 132 صندلی در یک کابین، بزرگ‌ترین هواپیمایی است که امبرائر تا به امروز روانه بازار کرده است. پیش بینی می شود این هواپیما رقیب اصلی محصول جدید «بمباردیه» یعنی «سی‌اس‌100» باشد که در جولای گذشته آغاز به کار کرد.