نیایش زیر سقف باشکوه ترین معابد جهان

معابد هزاران سال پیش جایگاه هایی برای پرستش بودند، اما بعضی از آنها به باور باستان شناسان شاهکارهای معماری هستند که سلیقه و ذوق هنری معماران آن زمان را به تصویر می کشند. در دنیا معابد بیشماری وجود دارند. آنچه قرار است در این مطلب با شما به اشتراک بگذاریم، دیدنی ترین و شگفت انگیزترین معابد جهان هستند که با دیدن آنها مسحور می شوید. به نظر می رسد قاره پهناور آسیا در داشتن زیباترین پرستشگاه های جهان گوی سبقت را از سایر قاره های جهان ربوده باشد. با قاصدک 24 همراه شوید.

معبد وات رونگ خون، تایلند

آنچه باید در مورد معبد زیبای وات رونگ خون(Wat Rong Khun) بدانید این است که طراحی و معماری آن حاصل ذوق یک هنرمند محلی به نام Chaloemchai Kositpipat بوده است. معبد با خلوص و پاکی بودا در هم آمیخته و تکه های آینه کاری شده نیز بازتابی از خرد وی هستند. نکته جالب این است که برای ورود به معبد باید از روی یک پل طولانی بر فراز دریایی از دست های ارواح عبور کنید. علاوه بر این ارجاعاتی که به فرهنگ مدرن و پاپ در این معبد به چشم می خورد نیز شما را شیفته خود خواهد کرد.

معبد وات رونگ خون، تایلند

معبد طلایی، هند

معبد طلایی از آن رو منحصر به فرد است که ترکیبی از معماری اسلامی و هندو را در خود گردآورده است. سطوح پایینی این بنای مرمرین با گل ها و شکل هایی از حیوانات گوناگون به سبک پرچین کاری مزین شده اند. در سطح بالاتر نیز پنل های قدیمی منقوش کنده کاری شده اند که گنبدی ساخته شده از 750 کیلوگرم طلا بر فراز آنها خودنمایی می کند. جالب است بدانید که از تمام جهات می توان وارد این معبد مقدس شد و این یعنی با همه مردم از ادیان و مذاهب و مسلک های مختلف با احترام و به صورت برابر برخورد خواهد شد. اطراف معبد طلایی نیز با استخری به نام Amrit Sarovar احاطه شده که به باور برخی قدرت درمانی دارد.

معبد طلایی، هند

معبد Arulmigu Sri Rajakaliamman Glass، مالزی

وقتی نور از چلچراغ های کریستالی بر هر اینچ از سطحی متشکل از 30 هزار تکه کوچک شیشه رنگی می تابد، فضایی معنوی خلق می شود. این معبد قدیمی ترین معبد هندو و البته یکی از این نوع معابد در مالزی به شمار می رود.

معبد Arulmigu Sri Rajakaliamman Glass، مالزی

معبد چیون این، ژاپن

گفته می شود که معبد چیون این(Chion-in) را پیروان فرقه جودو(Jodo) که متعلق به آیین بودایی می باشد. سبک به کار رفته در دروازه عظیم این معبد که سانمون(Sanmon) است نیز این مدعا را اثبات می کند. ناقوس 70 تنی که در روی زمین این معبد وجود دارد، بزرگ ترین ناقوس جهان است که متعلق به قرن 17 یا 19 میلادی می باشد. حداقل 17 راهب هر شب سال نو این ناقوس را به صدا در می آورند.

معبد چیون این، ژاپن

معبد بوروبودور، اندونزی

ویرانه های به جامانده از معبد بوروبودور(Borobudur) در اعماق جنگل های جاوه کشف شد. این بنای عظیم از حداقل 2 میلیون فوت مربع سنگ با 2700 قطعه برجسته و 504 مجسمه بودا تشکیل شده است. متاسفانه در مورد دوره ای که این معبد در آن ساخته شده، اطلاع کافی در دست نیست. به علاوه برخی بر این اعتقاد هستند که معبد بوروبودور یک متن بودایی است؛ متنی تاریخی برای خواندن که مردم برای رسیدن به آن مسافت های طولانی را پشت سر می گذارند.

معبد بوروبودور، اندونزی

معبد معلق، چین

معبد معلق(Hanging Temple) نمونه ای است از اینکه چگونه بشر می تواند بنایی بسازد که حتی قانون طبیعت را هم به چالش بکشد و این معبد قانون جاذبه را به مبارزه طلبیده است! در حدود 40 اتاق با استفاده از گذرگاه هایی پر پیچ و خم و ناپایدار به یکدیگر وصل شده و بر روی تخته سنگی در کوه هانگشان قرار گرفته اند. گفته می شود که این معبد عجیب توسط راهبی به نام لیائو ران که از جانب سلسله وِی شمالی به این منطقه فرستاده شده بود، ساخته شده است.

معبد معلق، چین

معبد Stambheshwar Mahadev، هند

این معبد که وقف لرد شیوا(یکی از خدایان هندو) شده، در وادورارا گجرات واقع شده است. آنچه این معبد را از سایر معابد در هند متمایز می کند این است که بازدیدکنندگان تنها در هنگام پایین آمدن امواج دریا می توانند به دیدن آن بروند. در حقیقت معبد در هنگام بالا آمدن امواج در آب ناپدید شده و پس از پایین آمدن آن، دوباره ظاهر می شود.

معبد Stambheshwar Mahadev، هند

منبع: youngisthan.in