نقش سفر بر پرده مشهورترین سینماهای جهان

لذت دیدن صحنه های نفسگیر بر پرده بزرگ سینما تنها یکی از دلایلی است که بسیاری را به این سالن های تاریک می کشاند. برخی دیگر نیز در سالن های سینما ردپای گذشته را نه تنها بر روی پرده که در معماری و گوشه گوشه آن می جویند. در دنیا سالن هایی هستند که ارزش خود را نه فقط از فیلم های خود بلکه از علاقه گردشگران به گذراندن اوقاتی متفاوت در آنها به دست می آورند. با قاصدک 24 خود را بر صندلی سینماهای مشهور جهان حس کنید.

سان پیکچر، بروم، استرالیا

هرچند که این سینما در مقایسه با سینماهای سر باز چندان لوکس به نظر نمی رسد، اما هیچکدام از آنها از جهت جذابیت و طول عمر به پای این ساختمان چوبی ساده در مرکز بروم (Broome) نیستند. این سینما در سال 1913 افتتاح شده و قدیی ترین سینمایی است که در فضای باز ساخته شده است. هر چند این سالن روزهای سیاه تبعیض نژادی را هم به خود دیده است. زمانی که سفیدپوستان بر صندلی های راحت در مرکز سالن می نشستند، در حالی که سیاه پوستان مجبور بودند در قسمت انتهایی سالن و بر روی صندلی های چوبی بنشینند.

سان پیکچر، بروم، استرالیا

تئاتر چینی، لوس آنجلس

این سالن که بیشتر با نام تئاتر چینی گرومان شناخته می شود، بیشتر با یک رخداد به شهرت رسید: پیاده روی شهرت هالیوود. تئاتر چینی را سید گرومان در سال 1927 افتتاح کرد و نخستین فیلمی که در آن نمایش داده شد، فیلم شاه شاهان بود. اما نکته مهم تر در مورد این تئاتر میزبانی پی در پی آن برای مراسم اسکار است. هر چند که امروز بیشتر برای پروژه هایی چون افتتاحیه فیلم های بزرگ بر روی فرش قرمز مورد استفاده قرار می گیرد.

تئاتر چینی، لوس آنجلس

آمفی تئاتر کینو، اسلو

آمفی تئاتر کینو که در سال 1921 ساخته شده یکی از خاطره انگیزترین ساختارهای معماری در دنیای سینما به شمار می رود. گنبد این آمفی تئاتر اندازه ای برابر با یکی از گنبدهایی دارد که میکل آنژ برای کلیسای سنت پیتر در رم طراحی کرده است. آمفی تئاتر کینو شباهت زیادی به سنت پیتر داشته و حتی داخل آن باشکوه تر نیز هست. سیستم صدا در این آمفی تئاتر نیز جالب است. صدا به دور خط های منحنی پشت بام انعکاس پیدا کرده و حالتی مقدس را به وجود می آورد. این را هم باید گفت که فیلم های خارجی در این سالن به زبان اصلی خود و با زیر نویس نروژی نمایش داده می شوند.

آمفی تئاتر کینو، اسلو

سالن اسکی-فی (Sci-fi) در والت دیزنی فلوریدا

این سالن در وسط یک پارک موضوعی قرار گرفته و شما قرار است در غرفه های فایبر گلسی بنشینید که شباهت زیادی هم به ماشین های مسابقه ای 60 سال پیش دارند. در این فضا شما می توانید ضمن لذت بردن از یک نوشیدنی یا غذا از دیدن کلیپ هایی از فیلم های کلاسیک دهه 50 هم لذت ببرید.

سالن اسکی-فی (Sci-fi) در والت دیزنی فلوریدا

سالن راجماندیر، جِیپور هند

هر جای هند که هستید سعی کنید یک بعد از ظهر را به ددیدن فیلمی از سینمای بالیوود اختصاص دهید. اگر اتفاقا در جیپور هم هستید, علاوه بر سر زدن به جواهر فروشی ها و شتر سواری در راجستان، به سالن راجماندیر هم سری بزنید. این سالن در واقع خود را افتخار آسیا می نامد که شاید کنایه ای باشد به آثاری چون تاج محل، دیوار چین یا آنگور وات! این سینمای باشکوه که در سال 1976 بنا شده، به عنوان یک دسر صورتی غول پیکر توصیف شده است. در این دسر صورتی بزرگ بیشتر فیلم ها به زبان هندی و با زیر نویس انگلیسی هستند. اگر هم از دیدن فیلم خسته شدید، می توانید از تماشای لوسترهای بزرگ و استشمام عطر گل ها لذت ببرید.

سالن راجماندیر، جِیپور هند

سالن فاکس، دیترویت آمریکا

این سالن که در ابتدا 5 هزار صندلی داشت؛ بزرگ ترین قصر فیلم آمریکایی است که از سال های دهه 20 میلادی باقی مانده است. سالن فاکس که در سال 1928 افتتاح شده، ستاره های بزرگی را خلق کرده است؛ از جمله شرلی تمپل، الویس پریسلی، سیناترا، سمی دیویس و لیزا مینِللی. سالن فعلی بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. با این حال معماری آن که به سبک کلیساهای مقدس است، لوستر بزرگ که از 1200 تکه کریستال تشکیل شده و نیز دیوارهای کناری آن که با چهره های انسانی، پرندگان و حیوانات مزین شده، هنوز در این سینما به چشم می خورند.

سالن فاکس، دیترویت آمریکا

سینمای الکترونیک، ناثینگ هیل، لندن

در حال حاضر دو سینمای الکترونیک در لندن وجود دارد که یکی در شورت دیچ واقع شده است. اما سینمای خیابان پورتوبلو در واقع اصلی ترین آن است که در سال 1910 تأسیس شده است. گفته می شود که قاتل معروف جان کریستی زمانی در این سینما اپراتور پروژکتور بود. وی در محله ریلینگتون پلیس زندگی می کرد که بعدها نام فیلمی با بازی ریچارد اتنبرو در نقش کریستی شد. این را هم باید اضافه کرد که سینما در سال 2001 مورد بازسازی قرار گرفته و امروزه تنها 98 صندلی چرمی در سالن اصلی، یک رستوران در همسایگی آن و یک کلوب اعضای خصوصی نیز در طبقه بالا وجود دارد.

سینمای الکترونیک، ناثینگ هیل، لندن

سینه دِچِر، سئول (Cine De cher)

این سینما به عنوان مجموعه ای شامل یک سالن فیلم مجلل و یک رستوران مورد بازسازی قرار گرفته و در آن 30 صندلی وجود دارد. البته با پرداخت 130 دلار می توانید بلیطی تهیه کرده و از پارکینگ، اسکورت تا صندلی تان و غذایی خوشمزه که دستپخت یکی از مشهورترین سرآشپزهای کره ای است، بهره مند شوید. ضمن اینکه منو شامل غذاهای غربی هم می شود. البته بسیاری هم ترجیح می دهند غذاهای دریایی و غذاهای سنتی کره ای را امتحان کنند.

سینه دِچِر، سئول

سینه تِکا ماتادِرو، اسپانیا (Cineteca Matadero)

چند سینما می شناسید که قبل از تبدیل شدن به سینما، کشتارگاه بوده باشند؟ کشتارگاه قدیمی و بازار گوشت مادرید از سال 1990 مکان مؤسسات هنری مختلفی از جمله کمپانی باله و رقص ملی اسپانیا بوده است. آن چیزی که می توان آن را  به عنوان زیباترین تبدیل و تغییر کاربری تاریخ نام نهاد. این ساختمان نورگیر به فعالیت های صنعت فیلمسازی اسپانیا اختصاص داده شده از جمله سینما، نمایشگاه، امکانات ساخت مستند و یک آرشیو فیلم. اما حتی اگر اهل تماشای فیلم هم نیستید، می توانید ناهار را در ساختمان کانتینا میل کنید و از معماری زیبای آن هم لذت ببرید.

سینه تِکا ماتادِرو، اسپانیا

منبع: traveller.com