نبایدهای پرواز با هواپیما

سفر با هواپیما به خودی خود اضطراب آور است. بنابراین انجام کارهایی که استرس و دلهره را بیشتر می کند، منطقی به نظر نمی رسد. قاصدک 24 در زیر برایتان لیستی از کارهایی آورده که با قدم گذاشتن به هواپیما باید دور آنها را خط بکشید. این اطمینان را داشته باشید که با اجتناب از این کارها، سفر برایتان لذت بخش تر خواهد شد.

 با پای برهنه در داخل هواپیما تردد نکنید

مهمانداران چیزهای زیادی را روی فرش های هواپیما دیده اند؛ از خون و غذا گرفته تا چیزهای عجیب دیگر. لیندا فرگوسن مهماندار هواپیما می گوید:” ما افرادی را می بینیم که با پای برهنه از صندلی خود به سمت سرویس بهداشتی می روند. دیدن این صحنه ناراحت کننده و در عین حال شگفت آور است، چرا که کف زمین پر از میکروب است”. بنابراین هیچ وقت با پای برهنه در راهرو هواپیما به سوی سرویس بهداشتی و قسمت های دیگر، تردد نکنید. چون حتی ممکن است شیشه وارد پای شما شود.

از یخ در نوشیدنی خود استفاده نکنید

یک تحقیق در سال 2004 نشان داد که تنها 15 درصد از 327 منبع تأمین آب درون هواپیماها استانداردهای سلامت را گذرانده اند. اگرجه از زمان وضع قانون مرتبط با نوشیدنی در هواپیماها، استانداردهایی به وجود آمده و بیشتر هواپیماها آب آشامیدنی غیر بطری سرو نمی کنند. با این حال هنوز تکه های یخ موجود در هواپیماها از آب شیر تهیه می شوند. باید این نکته را بدانید که مخازن آب موجود در هواپیماها اغلب قدیمی بوده و باکتری های زیادی در آنها موجود است. به همین دلیل است که هزاران تن آب معدنی در هواپیماها حمل می شود.

در کل مدت پرواز روی صندلی خود ننشینید

احتمال اینکه در پرواز دچار”ترومبوز رگ های خونی” شوید، بسیار زیاد است. این عارضه، نوعی از لخته شدن خون است که به طور معمول در پاها اتفاق افتاده و به عنوان سندرم “اکونومی کلاس” شناخته می شود. اما یک پیاده روی کوتاه مدت چند دقیقه ای می تواند به جلوگیری از آن کمک کند(البته یادتان نرود که کفش خود را بپوشید).  بنابراین برای اجتناب از هر گونه انسداد رگ ها، سعی کنید از پوشیدن لباس های تنگ که مانع گردش خون می شود، خودداری کنید. همچنین مهم ترین نکته سعی در حرکت کردن است. به این صورت که پاهای خود را حداقل هر ساعت یک بار حرکت دهید. اگر قادر به بلند شدن نیستید، می توانید با بلند کردن زانوها به سمت بالا و به داخل سینه و نیز چرخاندن آنها از سمتی به سمت دیگر، روی صندلی خود ورزش کنید.

کل مدت پرواز روی صندلی خود ننشینید

لنزهای خود را بیرون آورده و کنار بگذارید

تا آنجا که ممکن است سعی کنید از عینک به جای لنز استفاده کنید. باید بدانید که هوای کابین خیلی خشک است و می تواند به چشم های شما آسیب بزند. همچنین اگر شما از آن دسته مسافرانی هستید که در پروازها چرت می زنند، خوابیدن با لنزهایی که برای شب مناسب نیستند، هم می تواند آزاردهنده باشد.

دریچه هوای بالای سر خود را نبندید

اگر هوای این دریچه ها باعث سرما می شود  استفاده از یک لباس گرم منطقی تر از بستن دریچه به نظر می رسد.  زیرا پزشکان معتقدند که هوای قابل تنظیم بالای سر شما باید در درجه متوسط یا بالا تنظیم شود. این کار باعث می شود که هر باکتری که در هوا به وجود می آید قبل از آنکه وارد منطقه شخصی شما شود از بین برود.

دریچه هوای بالای سر خود را نبندید

اگر غذا روی میز جلوی شما افتاد آن را دور بیندازید

این نکته مهم است که بدانید که میزهای جلوی شما در بین پروازها ضدعفونی نمی شوند. این میزها شهرت خوبی ندارند و معمولا روزی یک بار آن هم وقتی که هواپیما شب به ایستگاه می رود، تمیز می شوند. به علاوه این میزها برای همه چیز استفاده می شوند. حتی دیده شده که برخی والدین پوشک بچه های خود را روی آنها تعویض کرده یا برخی پاهای خود را روی آنها می گذارند. بر اساس یک تحقیق، میزهای هواپیماها حاوی بیش از 2هزار باکتری در هر اینچ مکعب هستند. این موضوع وقتی جالب تر خواهد شد که این را با 265 باکتری روی دگمه توالت ها مقایسه کنید. برای اینکه خیالتان راحت تر باشد می توانید ظرف شخصی خود را همراه بیاورید.

میزهای سرو غذا در پروازها ضدعفونی نمی شوند

از پتوها استفاده نکنید

اشیای دیگری که در طول پروازها تمیز نمی شوند پتوها هستند. پتوها و بالش های موجود روی صندلی ها از یک پرواز به پرواز دیگر برده شده و معمولا تا زمان اتمام عمرشان، به خوبی شسته نمی شوند. اقلامی مثل بالش و پتو، محلی ایده آل برای میکروب ها و شپش ها بوده و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. شاید چندان خوشایند به نظر نرسد اما برخی مسافران پتو را دور پاهای خود پیچیده و بعضی ها نیز در آن عطسه می کنند.

از پتوها استفاده نکنید

یادتان نرود که به اندازه کافی آب بنوشید

تا حالا پیش آمده که در میانه پرواز گلویتان خشک شود؟ فقط غذاهای شور را مقصر ندانید. کابین های هواپیما به خاطر رطوبت پایین خود شناخته شده هستند. دلیل این امر هم این است که هوای درون آنها طوری تنظیم شده که افراد در بالاترین ارتفاعات هم قادر به تنفس باشند. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، این ارتفاع معمولا چیزی حدود یک تا دو کیلومتر است. پزشکان معتقدند که هر مهماندار برای هر سفر باید 16 لیوان آب بنوشد. بنابراین تا می توانید آب بنوشید.

به اندازه کافی آب بنوشید

 از نوشیدن چای یا قهوه اجتناب کنید

احتمالا دلتان نمی خواهد چیزی را بنوشید که از آب شیر تهیه شده باشد. اگر چه آبی که برای تهیه قهوه یا چای  استفاده می شود، معمولا جوشیده است. اما اگر جایگزینی مانند آب معدنی یا نوشیدنی دیگری یافتید، حتما آنها را بنوشید. یک دلیل دیگر برای اجتناب از نوشیدن قهوه یا چای این است که نوشیدنی های کافئین دار گزینه چندان خوبی در حین پرواز به نظر نمی رسند. چون باعث کاهش آب بدن می شوند. بدون شک ننوشیدن قهوه مشکل خاصی ایجاد نمی کند، پس آب را جایگزین آن کنید.

به دگمه توالت در سرویس های بهداشتی دست نزنید

سرویس بهداشتی مانند بسیاری از مکان های عمومی در هواپیما، مکانی ایده آل برای پنهان شدن میکروب هاست.  ازین رو و برای مراقبت بیشتر، دست های خود را کامل شسته و از دستمال برای فشار دادن دگمه و باز کردن در استفاده کنید. یک پزشک معتقد است که بهترین کار بعد از رفتن به سرویس بهداشتی این است که همیشه دست های خود را خوب شسته،آنها را با دستمال خشک کرده و سپس از همان دستمال برای بستن آب و حتی باز کردن در استفاده کنید.

روبروی پنجره نخوابید

بدون شک، شما اولین کسی نیستید که سر خود را به پنجره تکیه داده است. چه کسی می داند غیر از شما چه کسی روبروی آن شیشه، نفس کشیده و یا عطسه و سرفه کرده است؟ اگر این امکان وجود داشت که با یک نور پس زمینه، هواپیما را با تمام میکروب های غوطه ور در هوای آن نشان داد، همه از تعجب خشکشان می زد. تا آنجا که حتی دیده شده بعضی مسافران مواد ضدعفونی کننده همراه خود می آورند.

روبروی پنجره نخوابید

شلوارک یا لباس آستین کوتاه نپوشید

تا حد امکان لباسی بپوشید که آن قسمت از بدنتان را که در تماس با صندلی قرار می گیرد، بپوشاند. بدون شک صندلی ها هم مثل بخش های دیگر هواپیما از پروازی به پرواز دیگر تمیز نمی شوند. از این رو می توانند مکانی برای رشد میکروب ها باشند. باید این نکته را در نظر بگیرید که به احتمال زیاد، بیشتر سطوح در هواپیما تمیز نیستند. چون افراد زیادی در محدوده کوچکی تردد دارند. ضمن اینکه همین محدوده های کوچک نیز به ندرت تمیز می شوند.

اگر حالتان خوب نیست از گفتن این موضوع به مهماندار خجالت نکشید

هیچ وقت فکر نکنید که سلامتی و امنیت شما باعث ناراحتی خدمه پرواز می شود. مهمانداران برای کمک به مسافران در شرایط اضطراری آموزش دیده اند. آنها حتی یاد گرفته اند که چگونه یک نوزاد را به دنیا بیاورند. پس با دانستن این موضوع که خدمه پرواز افرادی کاملا آموزش دیده اند، در صورت بروز هر کسالت و ناخوشی با آنها در میان بگذارید. بدون شک هیچ چیز بدتر از مریض شدن در هواپیما نیست.

به صندلی وسط بچسبید

شاید جالب باشد بدانید که بیش از نیمی از آمریکایی ها رفتن به دندانپزشک را به گیر افتادن بین دو نفر ترجیح می دهند. این را یک تحقیق که در سال 2009 توسط گروه راهبرد جهانی انجام شده، نشان می دهد. اما متاسفانه گاهی صندلی وسط تنها گزینه موجود است. پس شانس فرار خود را با ایجاد یک “هشدار رایگان” روی وب سایت expertflyer.com افزایش دهید. به این صورت که نوع صندلی دلخواه (کنار پنجره یا راهرو) و نیز شماره پرواز خود را انتخاب کنید. به محض باز شدن صندلی مورد نیاز شما، ایمیلی دریافت می کنید. سپس می توانید به وب سایت شرکت هوایی خود رفته و  انتخاب اولیه خود را تغییر دهید.

مراقبت از پوست خود را فراموش نکنید

تنها، بودن در یک مکان سرپوشیده به این معنی نیست که در معرض آفتاب قرار نخواهید گرفت. یک مطالعه کوچک نشان داده که خلبان هایی که برای یک ساعت پرواز می کنند میزان تشعشعی را به اندازه قرار گرفتن در یک دوش آفتاب، دریافت می کنند. لذا از آنجایی که هوای پرفشار داخل کابین خیلی خشک است برای جلوگیری از خشک شدن پوستتان آن را مرطوب نگه دارید.

قبل از برخاستن هواپیما نخوابید

باید بدانید که اگر قبل از برخاستن هواپیما به خواب بروید، متعادل کردن فشار در گوش هایتان سخت خواهد شد(البته جویدن آدامس یا خیازه کشیدن باعث تسریع در این موضوع خواهد شد). بنابراین اگر مستعد سردردهای پروازی هستید تا زمان برگشتن فشار هوای گوش هایتان به حالت عادی، خواب خود را به تأخیر بیندازید.

منبع: ریدرز دایجست