موزه شکست؛ روایت تصویری مشهورترین شکست های جهان

داستان موفقیت های افراد را می توان در همه جا دید؛ از روزنامه ها و تلویزیون گرفته تا موزه ها. اما چه کسی می داند که پشت این موفقیت های شیرین چه شکست های تلخی پنهان شده است. اگر علاقه مند هستید از مسیرهای پر پیچ و خمی که افراد برای رسیدن به موفقیت هایشان عبور کرده اند، سر در بیاورید، قاصدک 24 این داستان شنیدنی را به شما پیشنهاد می کند.

داستان موزه شکست از کجا آغاز شد؟

در سال 1994 هارلی دیویدسون؛ سازنده آمریکایی موتورسیکلت تلاش کرد تا با راه اندازی تولید یک محصول جدید سرمایه خود را بیشتر کند. این محصول چیزی نبود به جز یک ادکلن با نام legendary. چه کسی از استشمام یک عطر شیرین در جاده می توانست گریزان باشد؟ اما به نظر می رسد بودند کسانی که علاقه ای به این محصول جدید دیویدسون نداشتند. با این حال تلاش شکست خورده هارلی دیویدسون برای نوآوری جرقه ایجاد مجموعه ای منحصر به فرد را در یک موزه زد.

ادکلن legendary

موزه شکست در حقیقت مجموعه ای از بیش از صد شی را در خود جای داده که تا حدودی با شکست مواجه شده اند. بازدیدکنندگان می توانند در این موزه همه چیز ببینند؛ از ابزارهای تکنیکی رها شده مانند سیب نیوتن یا عینک های گوگل تا مواد غذایی مانند کوکاکولای مشکی یا خمیر دندان کول گیت Colgate.

محصولات موزه شکست

نکته جالب این است که مؤسس این موزه یک روانشناس سازمانی به نام دکتر ساموئل وست است. به عقیده وی اگرچه پیشرفت به آزمون و خطا وابسته است، اما اغلب ما فقط داستان موفقیت افراد را می شنویم. دکتر وست می گوید: ” از ستایش مداوم موفقیت خسته شده ام. ما به عنوان یک جامعه چطور می توانیم از موفقیت تجلیل کنیم در حالی که شکست را تحقیر می کنیم؟ من داستان موفقیت افراد را همه جا می بینم، اما هیچ کس به این موضوع حتی اشاره هم نمی کند که بیشتر این موفقیت ها شکست ها، اشتباهات و سختی هایی را در مسیر خود پشت سر گذاشته اند”.

موزه شکست

وست پس از دیدن موزه روابط شکست خورده دچار تحول شده و از به تصویر کشیدن مفهوم ذهنی مانند دل شکستگی متأثر می شود. او می گوید: “من به دنبال پیدا کردن راهی جدید برای نشان دادن اهمیت مفهوم شکست بودم. از همین رو بلافاصله تصمیم به ایجاد مکانی برای نشان دادن اشتباهات مشهور تاریخ گرفتم و موزه جای خود را در شهر هلسینگ بورگ سوئد پیدا کرد”.

اشیایی که در مجموعه این موزه قرار می گیرند باید با معیارهای وست برای خلاقیت و نوآوری متناسب باشند. برای مثال گوشی های سری نوت سامسونگ که منفجر شدند، نتیجه یک کنترل کیفیت ناقص بودند. آنها به دنبال امتحان کردن چیز جدیدی نبودند، آنها فقط به نوعی کار را خراب کردند. شاید جالب باشد بدانید که تحقیقات دکتر وست نشان می دهد که احساس لذت از درد دیگران یک حس طبیعی بشری و البته جهانی است! حتی زبان آلمانی یک اصطلاح برای این حس ابداع کرده: Schadenfreude. این کلمه از دو بخش مشتق شده: Schaden  که به معنای ضرر یا بدشانسی است و Freude که به معنی لذت است و بنابراین معنای کلی آن لذت بردن از بدشانسی دیگران تعبیر می شود.

اشیا موزه شکست

تحقیقات روانشناسی در مورد این موضوع اغلب بر روی کودکان تمرکز کرده که در مقایسه با بزرگسالان هنوز نسبت به دنیای بیرون بی گناه هستند. یک تحقیق در سال 2014 نشان داد که کودکان دو ساله بیشتر احتمال دارد که از دیدن ناراحتی کسی که رقیب خود می پندارند، احساس خوشحالی کنند. تحقیقات بر روی بزرگسالان هم نشان می دهد که عواملی مانند اعتماد به نفس پایین و حس خود کم بینی حس لذت از ناکامی دیگران را افزایش می دهند.

موزه شکست ها در واقع از این حس ذاتی بشر الهام گرفته است. یکی از بخش های جالب این موزه این است که بازدید کنندگان می توانند یادداشت هایی را روی دیوار گذاشته و به اشتباهات خود اعتراف کنند و یا در باجه هایی که برای همین کار تعبیه شده، به اشتباهات خود اعتراف کنند.

اختراعات موزه شکست

همزمان با گسترش مجموعه یک مکان ماهواره ای نیز در دسامبر 2017 در لوس آنجلس افتتاح شد. برخی از اشیای این موزه قرار است راهی یک تور جهانی شوند که در ماه جولای و از تورنتو آغاز می شود. به عقیده وست دیدن شکست های برندها بزرگ نوعی حس رهایی به بازدیدکنندگان می دهد. چرا که آنها نیز می توانند این حق را به خود بدهند که در هنگام تجربه و یادگیری چیزهای جدید، اشتباه کنند. هر کسی می تواند موفق شود به شرط اینکه از منطقه امن خود بیرون بیاید.

منبع : نشنال جئوگرافیک

مطالب مرتبط:

چگونه عکس های بهتری در موره بگیریم؟