موروکو؛ قلب گردشگری آفریقا

هر گوشه از دنیا زیبایی خاص خود را دارد و آفریقا قاره ای است که جاذبه های تاریخی و طبیعی را توأمان در خود دارد. در میان زیبایی های منحصر به فرد قاره سیاه، موروکو جلوه ای دیگر دارد که تنها به کازابلانکای مشهورش خلاصه نمی شود. از بازارهای سنتی تا یادگارهای تاریخی، همه آن چیزی هستند که گردشگران را برای سفر به این کشور وسوسه می کنند. شاید بد نباشد شما هم دلیل محبوبیت موروکو را در میان اهالی سفر بدانید. پس این مطلب را در قاصدک 24 بخوانید.

شهرهای امپراتوری با یک دنیا فرهنگ و هویت

موروکو چهار شهر دارد که زمانی متعلق به امپراتوری مقدس روم بودند: مراکش، فِز، مکناس و رباط که در حال حاضر رباط پایتخت این کشور به شمار می رود. این شهر اگرچه در نگاه اول یک شهر مدرن به نظر می رسد، اما چندین جاذبه تاریخی جالب توجه مانند منطقه کسباح، بخش قدیمی شهر و برج حسن دارد. معبد سلطنتی باشکوه نیز ارزش دیدن دارد. مراکش نیز که به عنوان شهر سرخ شناخته می شود، به واسطه بازارهای متعدد، منطقه قدیمی خود و کاخ های باستانی چون کاخ بادی، باهیا و مسجد کوتوبیا، جماع الفنا و نیز مقبره های سعدیان شهرت دارد.

فز که پایتخت سابق موروکو است، معماری بی نظیری دارد. با این حال آنچه بیش از همه موجب شهرت این شهر شده دباغ خانه های بزرگ آن و نیز یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. مکناس هم یکی از دیدنی ترین دروازه های تاریخی را دارد: باب المنصور. کالسکه هایی که با اسب حرکت می کنند، یکی از بهترین راه ها برای گشت و گذار در این شهرهای امپراتوری است.

موروکو

دسترسی راحت به بیابان فوق العاده دیدنی صحرا

بیابان خشک و وسیع صحرا یکی از بزرگ ترین بیابان های جهان است. در موروکو چندین مکان وجود دارند که از آنها می توانید سفر خود را به سمت صحرا آغاز کنید. چه بخواهید پیاده به این بیابان بروید، بر پشت شتر در صحرا چرخ بزنید یا با اسب و ماشین، سفر لذت بخشی را تجربه خواهید کرد.

بیابان خشک و وسیع صحرا

تأثیرات فرهنگی گوناگون از عرب ها، بربرها و دیگران

جمعیت موروکو هم از عرب ها و هم بربرها تشکیل شده که هر کدام از آنها در فرهنگ و سنت هایی که امروزه در این کشور به چشم می خورد، سهم خود را داشته اند. شما همچنین می توانید تأثیراتی از اندلس را هم از زمانی که مسلمانان اندلس به شمال آفریقا مهاجرت کردند، مشاهده کنید. ضمن اینکه در بخش های مختلف کشور آثار دوره استعمار از فرانسوی ها، پرتغالی ها و اسپانیایی ها هم به جای مانده است. پیش از نفوذ مسلمانان بر موروکو یهودیان هم بر این کشور چند فرهنگی تأثیرگذار بوده اند.

جمعیت موروکو

معماری باشکوه در سراسر کشور

تنوع فرهنگی موروکو را می توان در زیبایی های معماری گوناگونی دید که در سراسر کشور گسترده شده اند. از مساجد باشکوه تا خانه های سنتی که با نام ریاد شناخته می شوند و از کاخ های دیدنی تا مراکز عالی مطالعات مذهبی. بسیاری از ساختمان های این کشور با کاشی کاری های سنتی، کنده کاری ها، چوب کاری ها و گچ کاری ها مزین شده اند. برخی از زیباترین ساختمان های موروکو را می توان در مسجد حسن 2 در کازابلانکا، مقبره های سعدیان در مراکش، مسجد جامع و نیز مسجد و دانشگاه کوآرائوئین در فِز خلاصه کرد.

مسجد حسن

خریدی دلچسب در بازارهای دیدنی

هر شهر کوچک و بزرگ در مراکش حداقل یک بازار دارد که مکان های خرید سنتی هستند که مورد استفاده مردم محلی قرار می گیرد. در برخی شهرها بازارها تنها در روزهای خاصی از هفته باز هستند و به مکانی ایده آل برای مسافران عاشق خرید تبدیل شده اند. طعم ها و رنگ های گوناگون در این بازارها دل مسافران را می ربایند؛ مسافرانی که چانه زدن را جذاب ترین بخش خرید از این بازارها می دانند. در بازارهای موروکو همه چیز می توان یافت؛ از آلات موسیقی تا ادویه، لباس و چراغ.

بازار ادویه

غذاهای خوشمزه برای سلیقه های مختلف

موروکو همواره به واسطه غذاهای خوشمزه خود شناخته شده است. در آشپزخانه های این کشور، ادویه به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. نان نیز یک بخش جدایی ناپذیر از غذاهای این کشور است که در انواع مختلف پخت می شود. خُبز و بَقریر نمونه ای از نان های موروکو هستند. علاوه بر اینها گوشت را می توان یک بخش مهم از غذای اهالی موروکو به شمار آورد. در مناطق ساحلی هم غذاهای دریایی زیاد پخت می شود و بالاخره اینکه در این کشور حتی پیتزا و ساندویچ هم روی میز قرار دارد.

غذاهای محلی موروکو

جامعه ای اهل مدارا با مردمی مهمان نواز

اهالی موروکو در میان عرب ها به مدارا و تساهل شناخته شده اند و این کشور را می توان مکانی نسبتا آرام، امن و با ثبات به شمار آورد. مردم این کشور همچنین به خاطر مهمان نوازی و خونگرمی خود شهره هستند و هر چند در برخی مناطق کمتر توریستی مردم با کنجکاوی به توریست ها نگاه می کنند، اما در اغلب شهرها به گرمی از آنها استقبال می کنند. نکته جالب اینکه در مناطق گردشگری این کشور مردم به زبان های انگلیسی و فرانسوی هم مسلط هستند.

منبع: theculturetrip.com