مسیر شادی از کدام کشورها می گذرد؟

 

همه ما در زندگی برای رسیدن به یک مقصد تلاش می کنیم: خوشبختی. اما در دنیا کشورهایی هستند که در مقایسه با دیگران در رسیدن به این مقصد موفق تر بوده اند. مردمان این سرزمین ها، به دولت های خود بیشتر اعتماد دارند، از حمایت اجتماعی بیشتری برخوردارند و سال های طولانی تری از زندگی خود را در سلامت زیسته اند. ضمن اینکه بالا بودن میزان تولید ناخالص ملی این کشورها، سخاوتمندی و گشاده دستی را برای مردم به ارمغان آورده است.

سازمان ملل هر سال گزارشی از شادترین کشورهای جهان منتشر می کند. در لیست سال ۲۰۱۸ ، از ۱۵۶  کشور نام برده شده است. بر اساس این گزارش، کشورهایی که در سال ۲۰۱۷ در لیست ده کشور شاد جهان قرار داشته اند، کماکان به زندگی شاد خود ادامه می دهند. اگرچه در این گزارش به تجربه گردشگران اشاره ای نشده، بدون شک گردشگران هم به دیدن لبخند مردمان کشور میزبان علاقه مند هستند. با قاصدک ۲۴ همراه شوید:

 

happy-people

 

فنلاند

فنلاندی ها اوقات فراغت خود را بیشتر از آنچه فکر کنید، جدی می گیرند. شاهد آن هم وجود نزدیک به دو میلیون حمام بخار در کشوری است که تنها ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد. اما نکته مهم و جدید در این گزارش این است که فنلاند خوشحال ترین مهاجران را در جهان دارد. مهاجرانی که قرار است در کشوری زندگی کنند که بهترین نظام آموزشی دنیا را دارد.

 

finland

Finland_Landscape

 

نروژ

نروژ مقصد اصلی برای تماشای رقص زیبای نورهای شفق قطبی است. مردمان باستان باور داشتند که این نورها از سوی خدایان فرستاده شده اند. حالا پادشاهی نروژ در جایگاه دومین کشور شاد جهان ایستاده است؛ با جمعیتی نزدیک به ۵٫۱۰۱٫۰۰۰ نفر که یکی از توسعه یافته ترین و قانونمندترین حکومت های دموکراتیک دنیا را دارا هستند.

 

norway2

norwayy

 

بیشتر بخوانید:

زیباترین شهرهای برفی اروپا

دانمارک

شهر کپنهاگ برای دوچرخه سواران ساخته شده است. چرا؟ یک سوم مردم کپنهاگ هر روز نزدیک به ۳۵۰ کیلومتر مسیر را در سراسر شهر رکاب می زنند تا به سر کار خود برسند. شاید هم به همین دلیل باشد که دانمارکی ها راضی ترین مردم جهان هستند. مردمی که به میانه روی، وقت شناسی و برابری اجتماعی بیش از هر چیز دیگری اهمیت می دهند.

 

denmark

denmark1

 

ایسلند

ایسلند زیبا به سرزمین آتش و یخ شهره است. دلیل آن هم وجود یخچال ها و آتشفشان هایی است که چشم انداز زیبای این سرزمین را شکل داده اند. بزرگ ترین یخچال اروپا در این کشور قرار گرفته که مساحتی به اندازه شهر پورتو ریکو دارد. البته ایسلند زمانی بخشی از دانمارک بوده و در سال ۱۹۱۸ از این کشور مستقل شده است.

 

iceland

iceland11

 

سوییس

مردم سوییس که سالانه ۱۱ کیلوگرم شکلات می خورند، در جایگاه پنجمین کشور شاد جهان خودنمایی می کنند. به علاوه سوئیسی ها در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان زندگی می کنند. از همین رو بانکداری یکی از فعالیت های اقتصادی مهم در این کشور به شمار می رود.

swiss1

swiss2

 

هلند

هلند سرزمین لاله های زیبا و چهره پردازان مشهور تاریخ چون ونگوگ و رامبراند است. بیش از ۱۶ میلیون نفر در  این کشور شاد و مرفه زندگی می کنند که هیچ زندانی ندارد. علاوه بر تمام این امتیازات، امن ترین و پاک ترین مکان دنیا نیز در هلند واقع شده است.

 

netherlands

netherland1

 

کانادا

جنگل های شمالی در کانادا ۳۰ درصد از پوشش جنگلی شمالی کل دنیا و ۰ درصد از پوشش جنگل های کل دنیا را تشکیل می دهند. تعجبی ندارد  که کیفیت آب و هوا در این سرزمین در صدر کشورهای دنیا قرار دارد. کشوری که پس از روسیه وسیع ترین کشور جهان است و حدود ۲۲ درصد جمعیت آن را هم مهاجران تشکیل می دهند.

 

canada

canadaa

 

نیوزیلند

نیوزیلند کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است که یکی از دورترین نقاط زمین هم به شمار می رود. به طوری که نزدیک ترین همسایه آن یعنی استرالیا ۲ هزار کیلومتر از آن فاصله دارد. نیوزیلند همچنین خانه نادرترین و منحصر به فردترین گونه های پنگوئن جهان از جمله پنگوئن چشم زرد و نیز کوچک ترین پنگوئن دنیا، پنگوئن آبی است.

 

new-zealand2

new-zealand3

 

سوئد

سوئدی ها که از تبار وایکینگ ها هستند آب و هوای بسیار سردی را در طول سال تجربه می کنند. در قسمت های شمالی این کشور نیز ۶ ماه از سال روز و ۶ ماه نیز شب است. باید این را هم بدانید که سوئیس یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپا در طول تاریخ بوده است. یکی از ویژگی های بارز فرهنگ سوئدی خوردن یک فنجان قهوه در طول روز(فیکا) است که در واقع یک سرگرمی مقدس به شمار می رود.

 

sweden-(1)

sweden

 

استرالیا

استرالیا که در نیمکره جنوبی زمین واقع شده بیش از ۱۰ هزار ساحل دارد. با این حال این کشور یکی از پایین ترین میزان های تراکم در جهان را داراست. استرالیا که کهن ترین خشکی جهان و  ششمین کشور پهناور دنیاست، در سال ۲۰۱۷ در رتبه نهم کشورهای شاد دنیا قرار داشت.

australia3

Kangaroo-at-Sunset

اما ممکن است برایتان این سئوال پیش آمده باشد که چرا کشورهای سردسیر و به ویژه کشورهای اسکاندیناوی در شادی گوی سبقت را از بقیه می ربایند؟

برخی مطالعات نشان می دهد که در کمال تعجب هوای سرد و زمستان های طولانی یکی از عوامل نزدیک کردن مردم به یکدیگر و در نتیجه حمایت های اجتماعی بیشتر است. عامل دیگر نیز رقابت های کمتر در محیط کار در کنار حمایت های بهتر برای افراد بیکار است.

 

worldhappiness2018

 

البته عوامل اقتصادی را نیز نباید فراموش کرد. کشورهایی که عنوان شادترین را با خود یدک می کشند، از نرخ بالای تولید ناخالص ملی و نیز مالیات برخوردارند که منجر به برنامه های حمایتی مؤثر می شود. به این امتیازات باید هزینه پایین تحصیلات تکمیلی و نیز سلامت را افزود. ضمن اینکه امید به زندگی در این کشورها نیز بسیار بالاست. اما شاید  جالب ترین نکته این باشد که مردم این کشورها اغلب انتظارات اندکی برای شاد بودن دارند. این همان چیزیست که ما به آن بهانه های ساده خوشبختی می گوییم.