محلی ترین رستوران ها در سرزمین فراعنه

مصر، سرزمین اهرام ثلاثه، رود تاریخی نیل و شبه جزیره سینا و زادگاه یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است. برای سرازیر شدن مردم از سراسر دنیا به سرزمین فراعنه هم، همین قدمت تاریخی کافی به نظر می رسد. اگر شما هم مسحور داستان های پر رمز و راز این سرزمین شده اید و می خواهید از نزدیک شکوه اهرام سه گانه را لمس کنید، طعم مصری را فراموش نکنید. در خیابان های قاهره قدم بزنید و خودتان را مهمان غذاهای معطر و خوشمزه مصری کنید. البته قاصدک24 به شما خواهد گفت که چه مکان هایی را انتخاب کنید.

همه طعم های خوشمزه در یک جا؛ یوکال(Yokal)

یوکال که تنها چند سال از افتتاح آن می گذرد، در مدت کوتاهی در دنیای غذاهای خیابانی حرف های زیادی برای گفتن پیدا کرده است. شاید تعجب کنید اما تنها یک غذا در منوهای آن وجود دارد: یک ناهار کامل از چهار ساندویچ کوچک اما پرمایه به اضافه یک نوشیدنی غیرالکلی و سیب زمینی سرخ کرده های ترد با ادویه جات شرقی. خوب است بدانید که سه تای این ساندویچ ها پر نمک هستند که یکی از آنها با جگر و ارده، دیگری با سوگو(سس محلی قاهره) و یکی نیز با کوفته طبخ شده است. البته هیچ غذایی بدون دسر کامل نیست. پس منتظر ساندویچ چهارم باشید که sakalans نام دارد و از حلوا(ترکیب کنجد و خامه محلی) درست شده است. یوکال دو شعبه در سراسر قاهره دارد؛ یکی در خیابان العزیر عثمان در محله زَمالِک و دیگری در خیابان حوریه در محله هلیوپولیس.

همه طعم های خوشمزه در یک جا؛ یوکال(Yokal)

چشیدن طعم های خیابانی در Kebdet El Prince

همه اهالی قاهره اگر یک بار طعم های آن را نچشیده باشند، حتما درباره آن شنیده اند. ال پرینس که در قلب محله ایمبابا واقع شده، هر روز میزبان مردم گرسنه ای است که پشت میزهای خود بی صبرانه انتظار غذاهای آن را می کشند. آنهایی که در نزدیکی این غذاخوری زندگی می کنند، از شانس سفارش و تحویل غذا درب منزل برخوردارند. اما تجربه رفتن به این مکان، ایستادن در صف و استفاده از خدمات فوق سریع آن ارزش دارد. حالا می توانید با سفارش مولوخیا(molokhia)شروع کنید: ( یک سبزی تیره رنگ برگ دار که مزه آن اندکی شبیه اسفناج تلخ است) به اضافه برنج و waraet lahma (گوشت گاو در قالب های مکعبی شکل به همراه سبزیجات). اگر هنوز هم جا دارید کِبدا یا همان جگر و سوگو را هم اضافه کنید. اطمینان داشته باشید که هم قیمت های خوب این غذاخوری و هم فضای زنده و مفرح خیابان های این منطقه طعم اصیل قاهره را به شما خواهد چشاند. البته ال پرینس شعبه دیگری ندارد!

طعم غذاهای دریایی در Gandofli

گاندوفلی به لطف منوی طولانی خود تازه ترین غذاهای دریایی محلی را به مشتریان خود عرضه می کند. شکی نیست که در این مکان شما می توانید تا آنجایی که جا دارید، سفارش بدهید؛ از نان های پهن تازه پخت گرفته تا میگو با سس سفید. سوپ غذاهای دریایی می تواند پیش غذای خوبی باشد. بعد از میل کردن این سوپ خوشمزه، غذای اصلی از راه خواهد رسید: بابا قانوگ(baba ghanoog) که ترکیب بادمجان و ارده است به اضافه ارده، گوجه و سیر، سالاد و رِنگا یا همان شاه ماهی. البته غذای مخصوص گاندوفلی که بشقاب میگو  یا یک نوع غذای دریایی دیگر با سس قرمز یا سفید به اضافه برنج است که بسیار هم ارزان و تنها 300 پوند مصری می باشد. این غذاخوری چهار شعبه در سراسر قاهره دارد که محبوب ترین آن در خیابان الناصر در محله مآدی واقع شده است.

طعم غذاهای دریایی در Gandofli

غذای محلی قاهره در Koshray El Tahrair

فراموش نکنید که مصر را بدون چشیدن طعم کوشرای، غذای محلی مصری ها، ترک نکنید. این غذای ساده اما مقوی یک کاسه ماکارونی، برنج و عدس است که روی آن با سس گوجه، پیاز سرخ شده، سس تند و دَآ(سس سرکه و سیر) تزیین شده است. گفتنی است این رستوران که در نمادین ترین میدان قاهره واقع شده، بزرگ ترین، بهترین و محبوب ترین رستوران سرو این غذای محلی مصر است که تنها شعبه آن در مرکز شهر واقع شده است.

غذای محلی قاهره در Koshray El Tahrair

یک صبحانه خوشمزه در Arabiata

روز خود را با یک صبحانه کلاسیک مصری آغاز کنید که احتمالا شما را تا ناهار سیر نگاه خواهد داشت. یک بشقاب پر از fuul medames یا همان باقالی پخته به اضافه فلافل، پنیر و تخم مرغ سرخ شده. این رستوران بهترین جا برای یک مصری است که هوس fuul medames می کند. علاوه بر این بسیاری برای صرف پاسترامی(غذایی از بیف به همراه ادویه جات) به اضافه فلافل، تخم مرغ و رومی(پنیر شور مصری) به این رستوران می آیند. آنهایی که می خواهند fuul medames دستشان باز است. اضافه کردن لیمو و روغن، ارده و یا طبخ آن با پیاز، گوجه و انواع مختلف فلفل، طعم های متفاوتی به آن خواهد بخشید. اگر حتی می خواهید صبحانه تان کامل تر باشد، تخم مرغ و سس سوگو را هم به آن اضافه کنید.

شاورمای معروف در رستوران ابوحیدر

در محله قدیمی کوربا در هلیوپولیس رستوران ابوحیدر قرار گرفته که به خاطر شاورماهای خوشمزه اش معروف است. ابوحیدر برای مصری ها بخصوص آنهایی که در هلیوپولیس زندگی می کنند، اعتبار خاصی دارد. پیر و جوان در این رستوران می نشینند تا داستان عشق خود به غذا را برای یکدیگر بازگو کنند. نکته جالب در مورد این رستوران این است که هیچ میز و صندلی ای ندارد. از این رو باید غذای خود را سفارش بدهید و آن را ایستاده میل کنید. یک شاورمای بیف به اضافه چیپس و نوشیدنی خنک مانگو برایتان 70 پوند مصری آب خواهد خورد.

شاورمای معروف در رستوران ابوحیدر

کربوهیدرات خود را در اِل داوَر تأمین کنید

خوشمزه ترین غذایی که می توانید در این رستوران میل کنید، fiteera یا همان پیتزای مصری است. این غذای کلاسیک که نوعی پاستای لایه لایه است، معمولا شیرین است اما در طعم های دیگر هم سرو می شود. به علاوه در اکثر رستوران های مصر هم یافت می شود. اگرچه معروف ترین آنها، رستوران ال داور است. مصری ها این غذا را به عنوان دسر همراه قند، شیر یا شکلات میل می کنند. اما نوع بسیار سنتی آن که fiteera meshaltet نام دارد، بدون چاشنی و به صورت داغ و ترد سرو می شود. مصری ها آن را در عسل، خامه یا شیره زده و میل می کنند. شکل دیگر طبخ این غذا نیز به صورت شور به همراه ترکیبی از پنیرهای چدار، موزارلا و پنیر آبی و نیز سس سوگو و سبزیجات است. این را هم بدانید که رستوران ال داور در خیابان نهم محله مآدی واقع شده است.

منبع: lonelyplanet.com