محبوب‌ترین سنت‌های مردم ژاپن را بشناسید

شاید بتوان ژاپن را مهد سنت های رنگارنگ نامید؛ کشوری که مردمی به شدت پایند به این سنت ها دارد و با وجود پیشرفت‌های گوناگون هنوز از آداب سنتی پیروی می‌کند. ژاپنی ها معتقدند این سنن به زندگی آنها نشاط می‌بخشد و اخلاق، مذهب و باورهای دینی را برای آیندگان محفوظ می‌دارد. برای آشنایی با محبوبترین سنت های ژاپن با قاصدک 24 همراه شوید.

فوکاسا

ژاپنی ها از فوکاسا یا همان شاخه خوش یمن بامبو در فستیوال توکا ابیسو بهره می‌برند. در ماه ژانویه برخی از زیارتگاه‌های ژاپن، بازارهایی برای فروش شاخه‌های تزیین‌شده و شانس‌آور بامبو برپا می‌کنند. این فستیوال ها بیش از نیم میلیون بازدیدکننده دارند و میکوها (زنان خدمتکار در معابد شینتویی) در آن به تزیین شاخه‌های بامبو می‌پردازند.

فوکاسا

یامایاکی

یامایاکی در لغت به معنای سوختن کوه در آتش است. ژاپنی ها در فستیوال یامایاکی گیاهان روییده بر کوه را پیش از آنکه بهار فرا برسد، می‌سوزانند. این کار صحنه های شگفت انگیزی خلق می‌کند که اغلب با آتش بازی نیز همراه است. یکی از داستانهای قدیمی ریشه این سنت را به مشاجره بر سر زمین‌های باستانی و مشکلات مربوط به گراز‌های وحشی می‌داند.

یامایاکی

مامه ماکی

جشن ستسوبون که در آخرین شب پیش از شروع بهار برگزار می‌گردد با سنت های جالبی همراه است. ژاپنی ها بر این باورند که روح هستی در این شب به جهان نزدیک‌ می‌شود و شیاطین نیز در این هنگام خود را آشکار می‌سازند. بدین ترتیب والدین در سراسر ژاپن نقاب‌های شیطان (اونی ماسک) بر چهره می‌گذارند تا کودکانشان با پرتاب دانه‌های تف‌داده سویا به سوی آنها، شیطان را از خود دور کنند.

مامه ماکی

موچی

موچی یا همان کیک‌های برنجی محبوب ژاپنی با کوبیدن انواع مختلفی از برنج های چسبناک توسط یک چکش چوبی تهیه می‌شوند. این خمیر چسبناک در انتها به اشکال مختلفی نظیر قطعات مربعی، فرم داده می‌شود و به عنوان مواد اولیه در تهیه غذاهای ساده بسیاری کاربرد دارد. خوردن موچی در ژاپن به شدت رایج و محبوب است و کمتر کسی پیدا می شود که آن را دوست نداشته باشد. ساخت موچی به صورت صنعتی نیز صورت می‌پذیرد با این حال هنوز در برخی مراسم‌ها مانند مراسم سال نو، بسیاری از خانواده‌ها به صورت سنتی موچی درست می‌کنند.

موچی

اهوماکی

اهوماکی از دیگر سنت های رایج ژاپنی است که در خلال مراسم سستوبون برگزار می‌شود. ژاپنی ها در این آیین به خوردن یک رول کامل سوشی قطعه‌ نشده در جهت شانس فنگ‌شویی می‌پردازند. جالب است بدانید اهوماکی پیشتر تنها در اوساکا رایج بود اما در سال‌های اخیر به سنتی متدوال در میان مردم ژاپن بدل شده است. گفتنی است خوردن سوشی اهوماکی برای خوش یمنی باید در سکوت کامل صورت پذیرد!

اهوماکی

اونسن

اونسن چشمه های‌ آبگرم مورد علاقه ژاپنی‌ها است. مردم ژاپن معتقدند آب‌های اونسن باید پاک و تمیز بمانند و استفاده‌کنندگان باید قبل از ورود به آن خود را نظافت کرده و خوب بشویند. بنابراین افراد پیش از ورود به اونسن حمام می کنند و چون نباید حوله های خود را به درون آب ببرند و جایی هم برای قرار دادن حوله وجود ندارد، طبق راه‌ حلی سنتی آن را روی سرشان می‌گذارند.

اونسن

سیزا

طریقه ای از نشستن بر روی زمین‌های حصیرپوش ‌ژاپنی، سیزا نام دارند. این گونه نشستن در موقعیت‌های رسمی مانند مراسم‌های مذهبی معابد شینتو به کار می‌رود و روش متداول در هنرهای رزمی است. بد نیست بدانید نشستن به سبک سیزا برای مردم عادی به مدت طولانی سخت و چالش‌برانگیز است و برای افراد مسن‌ و آنهایی که تجربه‌ای در این زمینه ندارند، می‌تواند بسیار مشکل باشد. به دلیل همین سختی ها با اینکه این روش نوعی ادب و احترام به شمار می‌رود افراد مذکور می‌توانند در موقعیت‌های رسمی با وضع راحت‌تری بشینند و این عمل قابل بخشش است.

سیزا

هاتوشی

هاتوشی یکی از سنت های ژاپنی است که در عید سال نو برگزار می‌گردد. در آیین هاتوشی یا همان اولین خورشید، خانواده‌ها هنگام سحر از خواب بیدار می‌شوند و پس از صرف صبحانه‌ای مفصل در مراسمات مذهبی و فعالیت‌های تفریحی شرکت می‌‌کنند.

هاتوشی

یاکوتا

لباس‌های سنتی و از جنس کتان ژاپنی ها یاکوتا نامیده می‌شود که بسیار نیز گران قیمت است. مردان و زنان با پوشیدن یاکوتای تابستانه در فستیوال ماتسوری فضایی پر نشاط به جشن ها می بخشند و این آیین را گرامی می‌دارند.

یاکوتا

فوکوبوکورو

فوکوبوکورو در لغت به معنی کیسه شانس است. بر اساس این سنت، کیسه‌ای اسرارآمیز با تعدادی محصول تخفیف‌ دار در آن، هنگام تعطیلات سال نو به خریدار پیشنهاد می‌شود. این کیسه در برخی موارد شامل تخفیف به روی محصولات گرانقیمت است اما بیشتر راهی برای خلاص شدن از اجناس اضافی مغازه‌ها به شمار می رود!

فوکوبوکورو

مطالب مرتبط

باغ های کیوتو، تکه ای از بهشت زمین