لغو پرواز؛ مسافران بیشتر ضرر می کنند یا مهماندارها؟

با تغییر شرایط جوی کنسل شدن پروازها امری عادی است. برای هزاران هزار مسافری که قرار است بخاطر تأخیر در پروازها، در فرودگاه سرگردان شوند؛ این تجربه وحشتناکی است که به نظر اجتناب ناپذیر می آید. شاید کمتر کسی به این موضوع فکر کند که این اتفاق به همان اندازه هم برای خلبان ها و خدمه پروازی کلافه کننده است. اینکه چرا خدمه پروازی و مهمانداران به اندازه مسافران و شاید هم بیشتر از کنسل شدن پروازها و یا تأخیر در آنها بیزار هستند، سئوالی است که قاصدک 24 پاسخ آن را از زبان یک مهماندار به نام “هدِر پول” برای شما نقل خواهد کرد.

پولی به ما پرداخت نمی شود

مهمانداران تنها بابت ساعت هایی که پرواز می کنند، پول دریافت می کنند. در نتیجه ساعت هایی که آنها روی زمین هستند و در پرواز نیستند، مشمول هیچگونه پرداختی نمی شود. پول می گوید: من 17 سال به عنوان یک مهماندار برای یک شرکت هوایی مهم کار کرده ام. در تمام این مدت روزانه 11 ساعت مشغول کار بوده ام و تنها به ازای 5 ساعت، حقوق دریافت کرده ام. این چیزی است که همیشه به ویژه برای مهمانداران تازه کار اتفاق می افتد.

دلیل هم این است که در حقیقت مهمانداران به ازای تمام ساعت های بین پروازها هیچ پولی دریافت نمی کنند. برای مثال اینکه مهمانداران در جلوی در ورودی هواپیما به شما خوشامد می گویند، مشمول پرداخت نمی شود. حتی آن هنگام که یک مهماندار در هواپیما برای پیدا کردن مکانی مناسب برای چمدان یا کیف شما، به کمک تان می آید هم برای او پولی به همراه نخواهد داشت. در واقع ساعت به طور رسمی از زمانی برای یک مهماندار شروع به تیک تاک می کند که هواپیما از گیت خارج می شود. نیازی به گفتن نیست که تأخیر یا کنسل شدن پروازها تأثیرات زیادی روی مهمانداران می گذارد که شاید به مراتب بیشتر از مسافران باشد.

مهماندار هواپیما

ممکن است چند روز پشت سر هم مجبور به پرواز شویم

پول می گوید: زمانی که در سفر کاری هستیم، در حقیقت در خدمت شرکت هستیم تا زمانی که بمیریم یا هوا به حالت عادی برگردد. اگر ایرلاین ها با کمبود پرسنل مواجه شوند، می توانند از ما بخواهند تا در پروازهای متفاوت حاضر شویم؛ البته به شرطی که محدودیت های قانونی را مد نظر قرار دهد. برای مثال اداره هوانوردی فدرال به ما این امکان را می دهد که در طول یک روز 16 ساعت پرواز کنیم. اما ما باید حداقل هشت ساعت را در پایان یک روز در پشت درهای یک هتل بمانیم. بین سفرها هم چیزی در حدود 11 تا 12 ساعت وقت استراحت داریم. با در نظر گرفتن اینکه پرواز داخلی یا بین المللی باشد، ما در حالت رزرو قرار داریم.

اداره هوانوردی فدرال بعد از شش روز پرواز متوالی ما را ملزم به یک استراحت 24 ساعته می کند. البته این 24 ساعت همیشه هم در خانه سپری نمی شود. گاهی اوقات مجبور به گذراندن زمان استراحت خود در یک هتل فرودگاهی هستیم. بعد از این مدت دوباره به آسمان باز خواهیم گشت. نمی توان انکار کرد که این یکی از سخت ترین بخش های کار ما است، چرا که هیچ راهی وجود ندارد که خانواده های خود را در جریان این موضوع قرار دهیم که آیا دوباره به خانه باز خواهیم گشت یا خیر؟

نمی دانیم چه چیزی همراه خود ببریم

پول می گوید: شاید تعجب کنید اگر بدانید که من پنج روز متوالی را آن هم در ماه اکتبر با چکمه های چرمی و شلوارک ورزشی در میامی سپری کردم. دلیل؟ طوفان سندی. در حقیقت به همین دلیل است که برخی از ما مجبوریم 30 دست لباس را برای یه سفر دو روزه در چمدان خود جای دهیم؛ آن هم وقتی که در پیش بینی وضع آب و هوا، درباره وجود یک طوفان قریب الوقوع هشدار داده شده است.

مهمانداران هواپیما

مجبور هستیم تماس هایمان را پاسخ دهیم

وقتی پروازها کنسل می شوند یا به تأخیر می افتند، مهمانداران اجازه ترک محل خدمت خود را ندارند. به همین دلیل ساعات کاری آنها طولانی و از حد مجاز تجاوز کرده و دیگر اجازه پرواز ندارند. اگر این اتفاق در شرایطی رخ دهد که در شهر هیچ نیروی رزروی وجود نداشته باشد، مهمانداران به هیچ وجه اجازه خروج را ندارند در این حالت ایرلاین ها یا زمان حرکت را تغییر می دهند و یا به کنسل کردن پرواز می پردازند.

در شرایطی که ساعت پرواز مهمانداران از حد مجاز تجاوز کند، شرکت های هوایی پرواز را به نیروهای رزرو واگذار می کنند. البته این حالت در شرایطی اتفاق می افتد که هیچ چیز به خوبی پیش نرود و  شرکت های هوایی هیچ نیرویی برای پرواز نداشته باشند. به عبارت دیگر یک شرکت هوایی در شرایط اورژانسی می تواند پرواز را به مهمانداری محول کند که خارج از روز کاری خود است. اگر مهماندار به تلفن خود جواب دهد، دیگر نمی تواند از سفر امتناع کند.

مهم نیست روز تعطیل یک مهماندار به تولد، سالگرد ازدواج یا مراسم ختم اختصاص داشته باشد یا خیر، آنها باید به فراخوان ایرلاین خود جواب مثبت دهند. از همین رو بسیاری از مهمانداران برخی شماره تلفن ها را در لیست بلاک شده قرار می دهند.

تاخیر در پرواز

نمی توانیم کار کنیم

دیدن یک هواپیمای پارک شده در گیت به این معنا نیست که باید انتظار دیدن خدمه پرواز را هم داشته باشید. به علاوه وجود خدمه در کابین خلبان هم لزوما به معنای وجود مهمانداران در هواپیما نیست. در بسیاری از مواقع تمام این افراد تنها برای بار اول است که یکدیگر را ملاقات کرده اند: خلبان ها، مهمانداران و حتی هواپیما! حالا مسافران را هم به این معادله اضافه کنید. در حقیقت مسافران مهماندارانی هستند که هستند ولی در شهر دیگری زندگی می کنند.

منبع: skift.com