قطارهای سبز؛ دوستدار محیط زیست

اگرچه قطارها به میزان قابل توجهی گازهای گلخانه ای کمتری در مقایسه با سایر وسایل حمل و نقل تولید می کنند، هنوز مقدار زیادی گازهای مضر را وارد جو زمین می کنند. چنین گازهای مضری باعث تغییرات جوی شده و به محیط زیست آسیب می رسانند. از سوی دیگر قطارهای برقی سبک تر بوده، مصرف سوخت بهینه تری داشته و هزینه نگهداری از آنها نیز کم تر است. اما از آنجایی که قطارها ابزارهای بهینه تری برای حمل و نقل هستند، باید بیشتر نیز دوستدار محیط زیست باشند. چگونه؟ با قاصدک 24 همراه شوید.

سیستم تهویه مطلوب

بد نیست بدانید که قطارهای دوستدار محیط زیست تنها یک سیستم تهویه طبیعی دارند و آن نیز پنجره ها هستند. اگر پنجره ها درست در جای خود قرار گرفته و خوب طراحی شده باشند، نیاز بسیار کمی برای استفاده از برق برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی وجود خواهد داشت.

سیستم بازیافت

بهترین راه برای تولید قطارهای دوستدار محیط زیست، ایجاد یک سیستم بازیافت کارآمد است که هم به حفظ محیط زیست کمک می کند و هم صنعت ریلی.

کاهش انتشار گازهای مضر

قطارهای دوستدار محیط زیست یا قطارهای برقی بهترین شیوه حمل و نقل هستند. این قطارها می توانند کار قطارهای معمولی را اما به شیوه ای بهتر و دوستدار محیط زیست انجام دهند.

کاهش انتشار گازهای مضر در قطارهای سبز

قطارهای دوستدار محیط زیست شامل چه قطارهایی می شوند؟

 قطارهای مگنت: با اوج پیشرفت های تکنولوژیک هزاران راه برای ذخیره انرژی و حفظ محیط زیست پیش روی ما قرار دارد. قطارهای مگنت دوستدار حیط زیست در حال حاضر در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده اند. نه تنها کشورهایی مانند چین در حال سرمایه گذاری های میلیونی برای ساخت یکی از این قطارها هستند، بلکه کشورهایی مانند ژاپن در ساخت قطارهای مگنتی به نام مگلو موفق بوده اند. هر چند که نخستین قطار مگلو در لندن اختراع شد و بعدها در سراسر جهان گسترش پیدا کرد.

آنچه که باید در مورد قطارهای مگنت بدانید این است که این قطارها با استفاده از نیروهای مغناطیسی قوی بر روی ریل هدایت شده و به واسطه این نیروها نیز حرکت می کنند. در حقیقت این قطارها هیچ تماسی با ریل های قطار نداشته، بنابراین هیچ اصطحکاکی نیز تولید نمی کنند. هر چند که ساخت قطارهای مگلو هزینه به مراتب بیشتری نسبت به قطارهای معمولی داشته است. اما با پیشرفت های بیشتر در طول زمان این قطارها در حال حاضر در سه کشور ژاپن، کره جنوبی و چین فعالیت می کنند.

 قطارهای مگنت

سفر بدون پلاستیک؛ مهربانی با محیط زیست

چگونه سفری سبز را تجربه کنیم؟

ایرلاینی دوستدار محیط زیست؛ کی ال ام پیشگام می شود

اکوتوریسم؛ سفر سبز

سفرهای هوایی چگونه بر محیط زیست و سلامتی اثر می گذارند؟

همانگونه که گفتیم قطارهای مگلو بدون ایجاد اصطحکاک کار می کنند. این امر باعث می شود که این قطارها در مقایسه با قطارهای معمولی آرام تر باشند. بزرگ ترین مزیت قطارهای مگلو نیز سرعت و انعطاف پذیری آنهاست. به علاوه این قطارها مانند قطارهای معمولی بخش های متحرک نداشته و از این رو ساییدگی و پارگی آنها ناچیز بوده که منجر به کاهش هزینه نگهداری از آنها می شود. اما نمی توان انکار کرد که بزرگ ترین نقطه قوت قطارهای مگلو سازگاری آنها با محیط زیست است.

در حالی که قطارهای معمولی روی ریل حرکت می کنند، قطارهای مگلو تنظیمات کاملا متفاوتی را طلب می کنند. از آنجایی که سیستم های ریلی موجود برای این قطارها قابل استفاده نیستند، یا باید با سیستم های مگلو جایگزین شده و یا سیستم های جدید روی همانها پیاده شود.

قطارهای برقی: قطارهای برقی قطارهایی هستند که به جای سوخت های فسیلی از نیروی برق استفاده می کنند. برق می تواند بسته به ایستگاه انرژی از هر منبع انرژی از زغال تا نیروگاه های آبی تولید شود. باید بدانید که یک قطار برقی از دو راه انرژی خود را از برق تأمین می کند که مهم ترین آن باتری های قابل شارژ هستند.

قطارهای برقی

قطارهای برقی که بیشتر خدمات آنها سازگار با محیط زیست هستند، نقش مهمی در کاهش تولید کربن دارند. از آنجایی که با بخار کار نمی کنند، ضرر کمتری نسبت به سوخت های دیزلی به محیط زیست وارد می کنند. از سوی دیگر قطارهای برقی انرژی کمتری مصرف کرده و هزینه نگهداری از آنها نیز کمتر است. به همین دلیل قیمت بلیط آنها نیز ارزان تر است. این نوع قطارها همچنین ساییدگی کمتری در ریل ها ایجاد کرده و 90 درصد مصرف سوخت بهینه دارند. با این حال ایجاد زیرساخت های لازم برای قطارهای برقی پر هزینه بوده و از نگاه خیلی ها نیز کابل های هوایی چهره شهر را زشت می کنند.

قطارهای ویرجین در بریتانیا

قطارهای ویرجین که در بریتانیا به جابجایی مسافران می پردازند، برای سازگاری هر چه بیشتر با محیط زیست طراحی شده اند. این قطارها در سال 2007 با استفاده از سوخت های دوستدار محیط زیست به حرکت درآمدند. در حقیقت سوخت آنها یک سوخت ترکیبی است که 20 درصد آن سوخت های زیستی هستند که بدو آسیب رساندن به موتور مقدار انتشار گازهای CO2 را کاهش می دهند. سوخت زیستی نیز از منابع زیستی تأمین می شود که شامل کلزا، سویا و روغن نخل می شود.

هدف قطارهای ویرجین این است که 100 درصد ضایعات تولید شده در هر یک از ایستگاه ها را کاهش دهد. در حقیقت آنها اطمینان حاصل می کنند تا زباله هایی که توسط مسافران به قطار آورده می شود، بازیافت شود. به علاوه از فروشگاه های موجود در ایستگاه های قطار خواسته می شود تا زباله های خود راز یکدیگر تفکیک کنند.

قطارهای ویرجین در بریتانیا

ویرجین نیز مانند سایر شرکت هایی که می خواهند دوستدار محیط زیست باشند، هدف خود را بر کاهش تولید دی اکسید کربن متمرکز کرده و از این طریق به محیط زیست سالم تر کمک کرده است. ویرجین همچنین برنامه ای هم برای دفن زباله پیش بینی کرده که قرار است آن را از راه تفکیک زباله و بازیافت آنها به انجام برساند. در کنار این برنامه ها، طرحی با نام قهرمانان سبز ترتیب داده شده؛ در هر ایستگاه افرادی وجود دارند که با تیم های محلی کار کرده و راه های خلاقانه ای را برای تأثیر مثبت روی محیط زیست ابداع می کنند.

منبع: eco-friendly-world.com