«فِز»؛ شهر خوشمزه مراکش

مراکش اگرچه از سایر کشورهای هم کیش خود جدا افتاده اما به واسطه تاریخ و فرهنگ خود همواره محل توجه گردشگران بوده است. از کازابلانکای مشهور تا مساجد و موزه های بی شمارش همگی وسوسه سفر به سرزمین کویرهای طلایی را به سر سفر دوستان می اندازد. در کنار این تاریخ غنی، غذاهای رنگ به رنگ مغربی سفره مراکشی ها را پر برکت کرده و فِز، پایتخت غذاهای خوشمزه این کشور لقب گرفته است. قاصدک 24 شما را بر سر سفره مردم فِز می نشاند.

مراکش

اگر کم غذا هستید سری به کافه کلاک (Clock) بزنید

کافه کلاک که در قلب شهر فز واقع شده، در دو خانه سنتی شهری با دو حیاط اندرونی بنا شده است.  این کافه بهترین مکان برای یک استراحت همراه با لذت بردن از چشم اندازهای شهری است. ضمن اینکه هم می توانید قهوه عربی میل کنید و هم از املت های ویژه مراکشی که شاکشوکا نام دارند، بچشید. اگر به این کافه می روید سوپ حریره و برگر مخصوص را فراموش نکنید؛ برگری که از گوشت شتر تهیه شده است. حسن ختام وعده شما هم می تواند یک فنجان چای برگ لیمو یا میلک شیک باشد.

طعم غذاهای کلاسیک مراکش را در“باغ ویران” بچشید

این رستوران که در ویرانه های باغ یکی از خانه های سنتی شهر بنا شده، غذاهای سنتی مراکش را در منوهای خود به مشتریانش عرضه می کند. از جمله چِرمولا که از سیر، زیره، فلفل پاپریکا، روغن زیتون و آبلیمو به اضافه خمیر ذرت پخته شده تهیه شده است یا ماکودا که نوعی کیک تهیه شده از پوره سیب زمینی همراه با ادویه است. از دیگر غذاهای جالب این رستوران باستیلای کبوتر است. غذای فوق العاده لذیذی که از گوشت بدون استخوان کبوتر همراه با ادویه و لایه ای از مغز بادام تفت داده شده، زعفران و دارچین تهیه شده که در خمیر نازکی پیچانده شده و به همراه دارچین و شکر طبخ شده اند.

دار حتیم”، مکانی برای تجربه غذاهای خانگی

خیلی ها معتقدند که بهترین غذاهای مراکشی در خانه طبخ می شود. از همین رو این رستوران یکی از بهترین ها در مراکش است. در گوشه ای دورافتاده در بخش قدیمی شهر، یک خانواده محل زندگی و حیاط خود را به رستوران تبدیل کرده اند. همچنان که کریمه در آشپزخانه به آشپزی مشغول است، فؤاد شما را به سمت رستوران هدایت خواهد کرد؛ جایی که شما می توانید از بین منوهای متنوع دست به انتخاب بزنید. جالب است بدانید که همیشه مجموعه کاملی از سالادهای مراکشی، نان های تازه پخت شده و زیتون های تازه همراه با دیگر غذاهای محلی در این رستوران آماده عرضه به مشتریان است.

دار حتیم

رستوران نور، تنوع و باز هم تنوع!

صاحب رستوران که نجات نام دارد و جایی در میانه کوه های اطلس، شهر فز و نیز ناحیه خودمختار باسک بزرگ شده است، یکی از بهترین رستوران های این ناحیه از جمله نوما و اِل بولی را  مدیریت می کند. رستوران نور که مانند بیشتر رستوران های این شهر در یک خانه قدیمی شکل گرفته بوده در طول سال ها تغییر شکل داده و امروز فضایی مجلل اما صمیمی دارد.

جالب است بدانید که هیچ منوی مکتوبی در این رستوران وجود ندارد! 6 تا 10 نوع غذا در این رستوران سرو می شود که هر روز تغییر می کنند و بشقاب های رنگارنگ و پر از خلاقیت آن بازتاب دهنده هر آنچه که  در بازار یافت شود، می باشند. یک روز ممکن است غذا بادمجان دودی به همراه گوجه فرنگی باشد و روز دیگر جوجه به همراه سس مول مکزیکی.

رستوران نور

طعم غذاهای سنتی در آشپزخانه کلاک

اگر می خواهید در مورد دستپخت مراکشی بیشتر بدانید، راه را درست آمده اید. در این آشپزخانه آشپزهای مراکشی برای شما غذاهایی را سرو خواهند کرد که پخت آنها در طول نسل ها ادامه پیدا کرده است. می توانید اول غذای مورد نظر خود را از منو انتخاب کرده و سپس برای خرید ملزومات عازم بازار محلی شهر شوید. به محض اینکه غذایتان در آشپزخانه آماده شد، در مورد طعم های متنوع مراکشی و نیز فرهنگ و سنت های محلی بیشتر یاد خواهید گرفت. ضمن اینکه بدون شک فرایند آشپزی کردن هم بسیار لذت بخش خواهد بود.

آشپزخانه کلاک

تور مهیج آشپزی در شهر فز

اگر بهترین غذا در خانه طبخ می شود ، کجا می تواند برای یاد گرفتن آن بهتر از یک دار(خانه سنتی مراکشی) باشد که سه نسل  یک خانواده برای آموزش گرد هم آمده اند؟ در این تور مهیج ابتدا شما به بازار محلی شهر می روید تا توانایی چانه زنی تان هم محک بخورد. بعد آماده یاد گرفتن طرز تهیه نان می شوید. اینکه چطور خمیر را تهیه کنید و چطور آن را در تنور بگذارید. طرز درست کردن سالاد مخصوص با استفاده از فلفل و گوچه پخته شده هم مرحله ای از این تور لذت بخش است.

خانه سنتی مراکشی

بیشتر در مورد مراکش:

کازابلانکا؛ شاهکار هنر و گردشگری

جالب ترین لباس های محلی دنیا

دیدنی ترین مساجد جهان

سفری از جنس طعم و عطر به بهترین بازارهای ادویه جهان