فنلاند؛ سرزمینی سرد با جاذبه های گرم 

 

فنلاند که در گوشه ای آرام در منطقه اسکاندیناوی در شمال قاره سبز قرار گرفته، نام کمتر شناخته شده ای برای مسافران حرفه ای است. شاید همین دلیل خوبی باشد برای سفر به این کشور؛ آن هم برای آنهایی که می خواهند ز غوغای جهان فارغ شوند! اگر هنوز در مورد سفر به این کشور شاد تردید دارید، قاصدک ۲۴ به شما توصیه می کند، این مطلب را بخوانید تا فنلاند را بیشتر بشناسید و آن را در برنامه سفرتان بگنجانید.

 

وجود شهرهای تاریخی

بهترین راه برای کاوش در تاریخ شگفت انگیز فنلاند، یک تور کامل از شهرهای آن است. برای نمونه می توان به شهر تورکو اشاره کرد که در ساحل جنوب غربی واقع شده و در دوره حکمرانی سوئدی ها بر این کشور، پایتخت این کشور بود؛ دوره ای که از قرون وسطی تا ۱۸۰۹ میلادی به طول انجامید. بازدیدکننندگان می توانند تاریخ را در معماری و آثاری چون قلعه تورکو و موزه آبوا وتوس مشاهده کنند.

این را هم باید بدانید که هلسینکی در واقع پس از کنترل این کشور توسط روس ها به عنوان پایتخت شناخته شده و تا امروز نیز پایتخت باقی مانده است. هلسینکی نیز مکان های تاریخی بیشماری را در خود جای داده که از جمله آنها می توان به موزه ملی، کلیسای جامع هلسینکی و دژ سومِنلینا (Soumenlinna) اشاره کرد.

 

helsinki-cathedral

 

آرمیدن در کلبه ای در کنار یک دریاچه

یکی از جاذبه های مهم فنلاند هزاران دریاچه ایست که برای ماهیگیری و قایق سواری مناسب هستند. اما یک تفریح لذتبخش دیگر نیز اقامت در کلبه های روستایی کنار دریاچه در خارج از شهر است. تفریحاتی که مقصدی عالی برای خلوت کردن، ریلکسیشن و دسترسی راحت تر به پیست های اسکی را به مسافران هدیه می دهند. مناطق و شبه جزیره های اطراف دریای بالتیک نیز تجربه مشابهی را برای مسافران فراهم می کنند.

 

Rent-A-Cottage-

 

پارک های ملی، بهشتی در دل سرزمین یخبندان

در مجموع ۳۹ پارک ملی در فنلاند وجود دارد که مکان های نابی را در اختیار دوچرخه سواران، کوهنوردان، عاشقان پیاده روی و چادر زدن و تمام کسانی قرار می دهد که به دنبال پناه بردن به دل طبیعت هستند. این پارک ها همچنین چشم اندازهایی بی نظیر، بسته های گردشگری ویژه ماجراجویی و نیز فرصتی برای تماشای حیات وحش منحصر به فرد این کشور در اختیار مسافران قرار می دهند.

 

attractions_lapland_oulanka_national_park_01

 

معماری متنوع و منحصر به فرد

معماری فنلاندی ساختمان های قدیمی چوبی ای را در بر گرفته که از عصر سوئدی تا طراحی های مدرنی چون موزه هنر معاصر کیاسما به قوت خود باقی مانده اند. بازدیدکنندگان می توانند در سراسر کشور هنر متعلق به دوره های هنر نو، کلاسیسیم اروپای شمالی، احیای گوتیک و مینیمالیسم را مشاهده کرده و به کاوش در تاریخ معماری در موزه معماری هلسینکی بپردازند.

 

finland-wooden-house

 

غذاهای محلی خوشمزه

غذاهای شمال اروپا همواره به خاطر استفاده نکردن از ادویه و نداشتن مزه خاص مورد انتقاد بوده اند. اما در واقع در فنلاند گستره متنوعی از غذاهای خوشمزه وجود دارد و بیشتر آنها به مواد غذایی تازه محلی متکی هستند. ماهی به خاطر وجود رودخانه های بسیار در این کشور یک غذای پر طرفدار است. در سال های گذشته، فنلاند بیش از هر زمان دیگری پذیرای غذاهای بین المللی شده است. از همین رو عاشقان غذا رستوران های بین المللی زیادی را در شهرهای بزرگ تری خواهند یافت که از مواد غذایی محلی در غذاهای خود استفاده می کنند.

 

Traditional-Finnish-Food-lohikeitto

 

مردمانی خونگرم

بر طبق شاخص های جهانی فنلاند امن ترین کشور جهان است و هلسینکی دومین شهر امن جهان. جرائم خشونت آمیز در این کشور اندک بوده و این کشور برای زنانی که به تنهایی به آن سفر می کنند، مقصدی ایده آل است. شاید تنها خطری که شما را تهدید کند، خطر سر خوردن روی یخ در زمستان باشد. هر چند فنلاندی ها به خاطر سرد بودن شناخته شده هستند، اما هنوز نسبت به مسافران خونگرمند. به ویژه مسن تر ها علاقه شدیدی به آغاز گفتگو با غریبه ها دارند. اکثریت فنلاندی ها نیز چند زبانه هستند و انگلیسی برای دهه ها یکی از زبان های آنها بوده است. همین نیز باعث شده تا فنلاندی ها بتوانند به راحتی به مسافران کمک کنند. بسته به مکان برخی از مردم فنلاند حتی به سوئدی، روسی یا سامی هم صحبت می کنند.

 

سرزمینی ایده آل برای عاشقان طراحی

طراحی به سبک اسکاندیناوی در جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته و فنلاند نیز از این قاعده مستثنی نیست. سبک اسکاندیناوی که از سادگی چشم نواز و الهام از طبیعت بهره گرفته، به خوبی در برندهای عربیا و ماریمِکو به چشم می خورد. این برندها در خارج از مرزهای فنلاند ممکن است گران باشند اما فنلاند بهترین جا برای تهیه یک مجموعه وسیع تر از این برند با قیمتی معقول و منطقی است.

 

Marimekko-Helsinki-1

 

خود را در ادبیات غنی این کشور غرق کنید

ادبیات فنلاند در عرصه جهانی چندان شناخته شده نیست، اما نمونه های بیشماری وجود دارند که می توان تمام جنبه های فرهنگ فنلاندی را در آنها دید. شعرهای ملی-حماسی فنلاند که به آنها کاله وِلا (Kalevela) گفته می شود، شامل افسانه هایی در مورد چگونگی پیدایش فنلاندی های باستان و داستان های دیگریست. الکسیس کیوی؛ نخستین نویسنده ای که به فنلاندی نوشته و فنلاندی ها را به ویژه در مشهور ترین داستان خود یعنی هفت برادر به تصویر کشید، یکی از پیشگامان گسترش زبان کتبی فنلاندی به شمار می رود. عاشقان ادبیات می توانند نسخه انگلیسی این کتاب ها را در تمام کتابفروشی های فنلاند پیدا کنند.

 

بیشتر در مورد فنلاند بخوانید:

مسیر شادی از کدام کشورها می گذرد؟

ایرلاین هایی که توقف بین راهی رایگان ارائه می دهند

زیباترین گذرنامه های جهان

 

 

چشم اندازهای بی نظیر

چشم اندازها و مناظر فنلاند برای سفر به این کشور دلایل کافی ای به نظر می رسند.؛ مناظری که برای سال ها  الهام بخش آهنگسازان و هنرمندان بوده اند. از دشت های هموار جنوب تا کوه های پارک ملی کولی و توندراهای پوشیده از برف در لاپلند، همه بهانه هایی برای سفر به این کشور زیبا هستند. برای آنهایی که می خواهند همه این زیبایی ها را یکجا تجربه کنند، کرایه کردن یک ون کاروان و توری به تمام این مناطق بهترین راه است.

 

finland

 

منبع: theculturetrip.com