فرودگاه های آینده

تصور کنید که قرار است از خانه خود به هواپیما و سپس هتل خود و برعکس در رفت و آمد باشید، بدون اینکه مجبور باشید چمدانتان را با خود بکشید، در صف منتظر بمانید،از یک فرایند امنیتی سفت و سخت عبور کنید و یا حتی تا رسیدن به گیت کیلومترها راه بروید. تصور کنید که حتی مجبور به داشتن پاسپورت یا کارت پرواز هم نباشید.

اینها تجربه های پروازی هستند که شرکت های هوایی و فرودگاه ها قصد دارند در چند دهه آینده به مسافران خود هدیه دهند. “پل گریفیث” مدیر عامل فرودگاه های دوبی در اجلاس بین المللی حمل و نقل هوایی در بارسلونا تصویری از آینده فرودگاه ها ارائه داده است. تصویری که  بر مبنای سفینه های حمل و نقلی است  که شما را از مبدأ به مقصد برده و در نتیجه در زمانی کمتر از یک ماراتن به محل مورد نظر خود خواهید رسید. با قاصدک24 به دنیای جالب فرودگاه ها در آینده سفر کنید.

گریفیث معتقد است که اگر فرودگاه ها و شرکت های هوایی، به جای اینکه مانند زیرساخت های حمل و نقل فکر کنند، تفکری مانند شرکت های فناوری داشته و طراحی فعلی ترمینال ها، پروسه های امنیتی و حمل و نقل را به چالش بکشند، می توانیم در آینده تجربه سفرهای پیشرفته تری داشته باشیم. بنابراین باید از تجربه شرکت هایی مانندUber ،facebook،amazon ،eBay و تمام شرکت هایی که فناوری و طراحی فرایند را در تجارت خود اعمال کرده اند تا مفهوم راحتی مشتری را دگرگون کنند، استفاده کنیم. این موضوع شرکت ها را به فکر  طراحی دوباره فرودگاه ها خواهد انداخت.

فرودگاه های آینده

مسائل امنیتی و هویت سنجی بیومتریک

فرودگاه ها و شرکت های هوایی قصد دارند در آینده از شر بخش های صدور کارت پرواز و نیز خط های امنیتی خلاص شوند. در عوض مسافران می توانند چمدان های خود را از خانه یا هتل برداشته و دوباره در محل اقامت خود در مقصد تحویل بگیرند. هویت مسافران هم با استفاده از بررسی های بیومتریک و بدون الزام به ارائه مدارک امنیتی و نیز فناوری های بررسی پیشرفته تأیید خواهند شد. در نتیجه مسافران این اطمینان را دارند بدون اینکه مجبور باشند برای بررسی کیف ها، لپ تاپ، ظرف شامپو یا حتی در آوردن کفش یا کمربند خود معطل شوند، در امان هستند.

برای درک بهتر موضوع، فرودگاهی را بدون هیچ باجه صدور کارت پرواز تصور کنید که حتی گیت های امنیتی آن هم تنها توسط پایگاه اطلاعاتی از هویت افراد فعال می شود. این اطلاعات همه در یک جای امن نگه داری می شوند و به راحتی در دسترس آنهایی هستند که به محض سفر، نیاز به یک مدرک فیزیکی برای اثبات هویت شما دارند. تمام تغییرات بالا، کل فرایند پرواز را در زمینه خدمات مشتری دگرگون کرده و به جای اینکه حول محور راحتی و رفاه هر کس دیگری باشند، رفاه مشتری را در دستور کار خود قرار می دهد.

شاید همه اینها به نظر شما غیر واقعی برسد. اما باید بدانید که تمام فناوری مورد نیاز برای انجام این کارها در حال حاضر در دسترس است. برای نمونه، هویت سنجی بیومتریک در صنعت هوانوردی در حال گسترش است و طرح هایی نیز در دست اجراست تا حتی از سطح اسکنرهای تشخیص اثر انگشت یا چهره فراتر رود. در این صورت مسافران تنها با استفاده از ترکیبی از این اثر انگشت های بیومتریک تشخیص داده خواهند شد. شاید عجیب به نظر برسد اما این مفهوم دیگر فقط مختص فیلم های علمی تخیلی نیست و می تواند در ده سال آینده مورد استفاده قرار بگیرد. اما سئوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا می توان اینها را جایگزین ادارات دولتی متعددی کرد که نقش مهمی در تک تک این زمینه ها دارند؟

چک این در فرودگاه با ربات ها

از سفینه به هواپیما

بعد از اینکه تکلیف چمدان ها و صف های امنیتی مشخص شد، فرودگاه ها می توانند بر اساس شبکه های کنترلی کوچک تری طراحی شوند که مسافران در آنها می توانند گیت، سالن های انتظار و شاید هم سالن های غذاخوری و فروشگاه های کوچک خود را بیابند. مسافران به صورت مستقیم و خیلی سریع از طریق وسائل حمل و نقل عمومی که به شکل سفینه هستند، جابجا خواهند شد. این سفینه ها چیزی شبیه هایپرلوپ، یا چیزی ساده تر مانند قطارهای platooned است که واگن های آنها جدا شده و هر کدام به مقصدهای مختلف می روند. این سفینه ها همچنین می توانند مسافران را از نقطه مورد نظرشان در عرض چند دقیقه به سوی هواپیما ببرند، بدون اینکه مسافران مجبور باشند صندلی خود را ترک کنند.

تبدیل ترمینال های غول آسا به جعبه های کوچک

از دیگر امکانات فرودگاه های آینده این است که شما می توانید ایستگاهی برای خود در پیاده رو داشته باشید. افراد می توانند سوار بر ماشین های خود یا حتی سوار بر اتوبوس یا قطار دیگری به مقصد رسیده و در طول این پیاده رو حرکت کنند. حتی می توانند از هر نوع دستگاهی برای حمل چمدان های خود هم استفاده کرده یا سوار بر سفینه های خاصی شوند که آنها را به پروازشان به ونکوور، دهلی یا حتی بانکوک می رساند.

در فرودگاه های آینده مسافران قادر خواهند بود که سوار بر این سفینه ها شده و کل واگن های سفینه، ایستگاه را همزمان ترک کنند. سپس این سفینه به واگن های جداگانه ای تقسیم شده که تا هواپیما هم فاصله زیادی نخواهند داشت. در واقع شما مکان های بسیار راحتی خواهید داشت؛ مکان هایی با چندین کارکرد در یک شهر که افراد می توانند از طریق آنها وارد این سیستم عبور و مرور شوند. بنابراین نه نیاز به پارکینگ ماشین خواهید داشت نه ترمینال و نه هیچ کدام از این چمدان های بزرگ.

ترمینال فرودگاه

در حال حاضر دبی در حال کار کردن روی این طرح های حمل و نقل هوایی برای آینده است. این فرودگاه قرار است از لایت باکس های کوچک و قابل اداره کردن به جای ترمینال ها در فرودگاه مرکزی دبی استفاده کند. طراحی مجدد و نوآورانه این فرودگاه چشم انداز طراحی جدید شهری را برای این فرودگاه تکمیل خواهد کرد که شامل انواع مختلفی از حمل و نقل زمینی و پیشرفت های بیومتریک است که پیشتر به آنها اشاره شد.

مفهوم شبکه های کنترلی به ویژه برای فرودگاه هایی طراحی شده که هنوز ساخته نشده اند. اگر چه ویژگی هایی چون هویت سنجی بیومتریک، چمدان و حتی حمل و نقل زمینی کارآمدتر قابل اضافه شدن به فرودگاه های فعلی هم هستند.

همه آنچه که در بالا گفته شد ممکن است مهیج و تا حدی بلندپروازانه به نظر برسد. اما بدون شک، در سال های نه چندان دور از شکل یک رؤیا به واقعیت تبدیل می شود. درست مثل زمانی که تلاش بشر برای پرواز، ایده ای احمقانه می نمود!