علت تکان های اندک هواپیماهای بزرگ تر در هنگام تیک اف چیست؟

بخشی از استرس مسافرانی که ترس از پرواز دارند، به زمانی بازمی گردد که هواپیما در حال بلند شدن از زمین است. تکان های هواپیما در این هنگام چنان ترسی در دل آنها می اندازد که تصمیم می گیرند دیگر هرگز با هواپیما پرواز نکنند. با این حال به نظر می رسد تکان های هواپیما گاهی اوقات کمتر احساس می شود. چه هنگام؟ این سئوالی است که قاصدک 24 به دنبال پاسخ آن رفته است.

چرا در هواپیماهای بزرگ تر، برخاستن هواپیما کمتر احساس می شود؟

پرواز با هواپیماهای بزرگ تر مزایای زیادی دارد؛ این نوع هواپیماها سریع تر وارد فرودگاه شده یا از آن خارج می شوند؛ می توانند در شهرهای کوچک تر یا جزایری با باندهای فرود کوتاه تر فرود آیند و به طور معمول انعطاف پذیرتر از جمبوجت ها هستند. با این حال وقتی صحبت از برخاستن هواپیما به میان می آید، این هواپیماها معایبی دارند. برای مثال در هواپیماهای کوچک تر هرگونه تکان یا بالا پایین شدن هواپیما در هنگام اوج گرفتن احساس می شود. به لحاظ نظری شما باید در هنگام بلند شدن هواپیما صرف نظر از اینکه اندازه آن چقدر است، احساس مشابهی را تجربه کنید. مسافران بسته به مهارت خلبان ممکن است یک برخاستن آرام یا بالعکس پردردسر را احساس کنند.

اما کاپیتان جان کاکس مدیر عامل سیستم های کاربردی امنیتی با گفته بالا مخالف است. وی می گوید: خلبان ها می توانند در این زمینه مؤثر باشند، اما پروسه برخاستن به قدری سخت و انعطاف ناپذیر است که خلبان ها چندان دخالتی نمی توانند در آن داشته باشند.

اینکه در هواپیماهای بزرگ تر هنگام برخاستن تکان کمتری را احساس می کنیم به چه برمی گردد؟ در حقیقت این موضوع از قوانین فیزیک و طراحی خود هواپیما ناشی می شود. کاکس می گوید عوامل چندی وجود دارد که موجب تفاوت در احساس می شود که از جمله آنها می توان به آیرودینامیک، موتورها و تایرهای هواپیما اشاره کرد.

پرواز با هواپیمای بزرگ

مهندسی هوانوردی در این مورد چه می گوید

هواپیماها به لطف ترکیبی از موتورها اعم از جت یا پروانه که هواپیما را به سمت جلو می راند و نیز بال های مهندسی شده به طرز ماهرانه که آن را به سمت بالا می کشند، در هوا پرواز می کنند. آنگونه که ناسا توضیح می دهد اینکه هواپیما تا چه میزان بالا می رود به شکل، اندازه، وزن هواپیما و نیز سرعتی که در آن حرکت می کند بستگی دارد. هواپیماهای بزرگ تر وزن بیشتری و بنابراین شتاب کمتری دارند. این شتاب کمتر می تواند منجر به برخاستنی شود که برای مسافر راحت تر به نظر آید.

دلیل دیگری که برخاستن در یک هواپیمای بزرگ راحت تر است، تعداد موتورهای جمبوجت است. بیشتر هواپیماهای مسافری چهار موتور دارند؛ این در حالی است که هواپبماهای کوچک تر تنها با دو موتور حرکت می کنند. ممکن است فکر کنید تعداد موتورهای بیشتر برابر است با سرعت و راندمان بیشتر و در نتیجه یک پرواز راحت تر، اما وزن هواپیما هم در بلند شدن آن نقش مهمی بازی می کند.

فرود هواپیما

هواپیماهای چهار موتوره بزرگ آهسته تر از جت های مدرن دوقلو بالا می روند. در هواپیماهای چهار موتوره سه موتور دیگر نیروی لازم را برای بالا رفتن به وجود می آورند؛ این در حالی است که در هواپیماهای کوچک تنها یک موتور وجود دارد. این یعنی جت های دوقلو نسبت قدرت به وزن بالاتری در مقایسه با هواپیماهای سه یا چهار موتوره خواهند داشت.

مورد بالا را با مقایسه یک موتورسیکلت با ماشین برایتان روشن می کنیم. موتورسیکلت به دو چرخ و یک صندلی خلاصه می شود در حالی که ماشین چهار صندلی، چهار در و پنجره دارد. ممکن است موتورهای ماشین و موتورسیکلت مشابه باشد اما وزن کم موتور باعث سرعت بیشتر آن می شود. این موضوع ممکن است بسیار هم ایده ال باشد تا زمانی که با یک دست انداز در جاده روبه رو می شوید. در این حالت تکان ناشی از دست انداز را در هواپیما بیشتر از ماشین احساس خواهید کرد. در مورد هواپیماها هم همین است. هر چند که هواپیماهای کوچک تر می توانند سریع تر پرواز کنند، اما در آنها تکان های هوایی را بیشتر احساس خواهید کرد. از آنجایی که هواپیماهای بزرگ تر وزن بیشتری دارند، چندان تحت تأثیر این تکان ها قرار نمی گیرند.

تفاوت دیگر به چرخ های هواپیماهای بزرگ و کوچک برمی گردد. جت های بزرگ تایرهای بیشتری دارند که باعث ثبات بیشتر هواپیما می شود؛ هر چند که این موضوع تفاوت چشمگیری ایجاد نمی کند. البته برخی از کارشناسان برخاستن راحت تر هواپیماهای بزرگ تر را به یک ترفند بصری نسبت می دهند. در هواپیماهای بزرگ تر مسافران از زمین دورتر هستند.

منبع: travelandleisure.com