عشق متحرک؛ چرا بچه ها عاشق قطار هستند؟

شاید تقریبا برای هر کودکی این اتفاق افتاده باشد که روزی از خواب بلند شده و احساس کند که قطارها جالب ترین وسیله روی زمین هستند. با گذشت زمان حتی این علاقه بیشتر می شود. آنها دوست دارند که روی تمام لباس هایشان عکس قطار باشد، هر وسیله ای یک ریل داشته باشد و شخصیت معروف سری کتاب های راه آهن به نام Thomas the Tank Engine همچون یک خدا مورد احترام قرار گیرد. به عبارت دیگر بچه ها دیوانه وار تمام لوکوموتیوها را دوست دارند. اگر قطار نباشد، عشق و علاقه آنها حول محور ماشین، کامیون یا هر وسیله ای با یک موتور و چرخ های بزرگ متمرکز خواهد شد. به نظر می رسد پسرها به لحاظ بیولوژیکی جذب چیزهای سریع و چرخدار می شوند. اگر کنجکاو هستید بیشتر در این مورد بدانید، قاصدک 24 خواندن این مطلب را به شما توصیه می کند.

بیولوژی طبیعی نقش مهمی ایفا می کند

برای مدت های مدید باور غالب این بود که پسرها به این دلیل عاشق قطار هستند که جامعه به آنها می گوید. اما اکنون به نظر می رسد که این بیولوژی طبیعی است که نقش مهمی در این میان ایفا می کند. چگونه؟

قطار

بر اساس برخی تحقیقات این تنها پسربچه ها نیستند که به وسایلی که می چرخند، علاقه دارند؛ بلکه بچه میمون ها نیز در این دسته قرار دارند.  گروهی از دانشمندان در سال 2014، اسباب بازی های مرسوم دختران و پسران را به گروهی از میمون ها دادند تا مشاهده کنند که آنها چه چیزهایی را انتخاب خواهند کرد. دانشمندان دریافتند که بچه میمون های نر علاقه زیادی به ماشین و توپ نشان داده و بر عکس میمون های ماده با ظروف و عروسک ها بازی کردند. این نتیجه اتفاقی نبود و از آن زمان تا کنون، آزمایش دو بار دیگر هم تکرار شده و هر بار نتایجی مشابه با آزمایش اولیه داشته است.

دلیل چه می تواند باشد؟ پاسخ یک کلمه است: تستسترون! در یک آزمایش دیگر، تعدادی ماشین و توپ را در جلوی پسربچه ها قرار دادند. آنگونه که نتایج نشان داد، پسربچه هایی که تستسترون بالاتری داشتند، زمان بیشتری را به وسایلی خیره شدند که قابلیت چرخیدن داشتند. البته دختران زیادی هم هستند که عاشق قطار هستند، اما اگر فرزند دختر شما علاقه خاصی به قطار دارد، به احتمال زیاد میزان تستسترون او بیشتر از حد معمول است و این موضوع به خودی خود، بد نیست.

قطار چوبی

داستان چرخ و نیاز بشر به تکامل!

یک دلیل وجود دارد که چرا پسرها اینگونه اند. در حقیقت اگر پسربچه ها عاشق قطار نبودند، به احتمال زیاد نسل بشر هزاران سال پیش منقرض شده بود. علاقه شدید به توپ و چرخ به آنها کمک می کند تا چیزهای زیادی را درک کنند که از منظر یک رویکرد تکاملی، مهم ترین آنها این است که چیزها چگونه می چرخند. از سوی دیگر بازی با توپ به کودک کمک می کند تا درک کند که چیزها سه بعدی بوده و این موضوع استدلال مکانی(فضایی) آنها را بهبود می بخشد. این پدیده به ویژه برای میمون ها اهمیت خاصی دارد. چون به آنها در پیدا کردن غذا هنگام شکار کمک کرده و در مقابل دشمن در جنگل نیز به یاری آنها می شتابد.

بازی با قطار و یک تمرین ذهنی عالی

هر چند که این روزها بشر دیگر نیازی به نگرانی در مورد حمله یک حیوان وحشی ندارد، اما این به معنای آن نیست که مهارت های استدلال مکانی به هیچ دردی نمی خورند. این مهارت ها در حقیقت به رشد آنچه ما به عنوان مهارت های ریاضی می شناسیم کمک شایانی می کنند. به علاوه همبستگی مستقیمی بین استدلال مکانی و نمرات حاصل از آزمون ریاضی وجود دارد. بنابراین وقتی کودک شما با توپ یا چرخ بازی می کند، در حال بهبود توانایی ابتدایی است که می تواند آنها را به سمت یک دانشگاه خوب هدایت کند.

قطار اسباب بازی

آنچه گفتیم به این معناست که کودک قدم اول را برداشته است. به علاوه این را می توان یک فرصت نیز قلمداد کرد. این احتمال که پسرها عاشق قطار شوند، سه برابر بیشتر از دخترها است. پس می توانید این علاقه را به مهندسی سوق داده و شروع خوبی را برای کودک تان رقم بزنید.

دخترها قطار بازی کنند!

مسئله ای که در مورد تکامل در بالا به آن اشاره کردیم این است که ما دیگر در جنگل زندگی نمی کنیم. استدلال مکانی در گذشته برای پسران بیشتر به کار می آمد چرا که آنها کسانی بودند که کار شکار و مبارزه با حیوانات وحشی را عهده دار بودند. امروزه اما این توانایی محدود به جنسیت خاصی نیست. البته برخی دختران به صورت طبیعی به چرخ یا ابزارهایی که با چرخ کار می کنند، علاقه دارند؛ اما بیشتر آنها اینگونه نیستند و این می تواند مشکل بزرگی باشد. مطالعه ای را که نشان می داد استدلال مکانی باعث بهبود نمرات ریاضی می شود، به خاطر دارید؟ اگرچه این مطالعات همبستگی اندکی را برای پسرها نشان داد، نتایج برای دختران خارق العاده بود. در پایان می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که اگر یک دختربچه در سنین پایین با قطار یا توپ بازی کند، مهارت های ریاضی او بهبود پیدا خواهد کرد.

منبع: fatherly.com