عجیب ترین مکان های جهان؛ شاهکارهای طبیعت

دنیا جای عجیب و شگفت انگیزی است. به هر گوشه آن که سفر کنید، می توانید نشانی از این شگفتی را ببینید؛ از دریاچه ای به رنگ گل های رُز تا جزیره ای که حاکمان آن گربه ها هستند! شاید برای کمتر کسی فرصت دیدار این مکان های عجیب و پر از شگفتی پیش بیاید. به همین دلیل در قاصدک 24 شما را به گذری هر چند کوتاه از این عجایب در سراسر جهان دعوت می کنیم.

دریاچه خال خالی، بریتیش کلمبیا، کانادا

دریاچه خال خالی برای مدت های طولانی مورد احترام مردم بومی اوکاناگان (Okanagan) بوده است. با نگاهی به این دریاچه می توان دریافت که چرا به مکانی مقدس برای این مردم بدل شده است. آب دریاچه در تابستان ها تبخیر شده و آبگیرهای معدنی کوچکی را بر جای می گذارد که رنگ هر کدام با دیگری متفاوت است. این دریاچه منحصر به فرد را می توان از بزرگراه شماره 3 در شمال غربی شهر کوچک اوسویوس (Osoyoos) مشاهده کرد. هر چند که از بازدیدکنندگان خواسته می شود تا به سرزمین های قبیله ای این منطقه وارد نشوند.

دریاچه خال خالی

بزرگراه غول، ایرلند شمالی

شصت میلیون سال پیش یک فوران عظیم آتشفشانی توده ای از سنگ های آتشفشانی سیاه به نام بازالت را به بیرون پرتاب کرد که بعد از سرد شدن، سفت و منقبض شده و منجر به ایجاد شکاف هایی شد که امروز می توان مشاهده کرد. این مکان که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیر به ثبت رسیده، نزدیک به 37 هزار ستون چند ضلعی را در خود جای داده است. این ستون ها به لحاظ هندسی به اندازه ای خیره کننده هستند که افسانه های محلی معتقدند خلق این ستون ها کار یک غول بوده است!

بزرگراه غول

چشمه ثور (Thor)، اورِگون آمریکا

امواج چشمه ثور که به آن”شیپور توفنده” نیز گفته می شود، در شرایط جوی سخت با شدت فراوان به یک گودال وسیع سرازیر شده و سپس با نیروی زیاد به سمت بالا پرتاب می شوند. بسیاری از گردشگران به هوای دیدن این صحنه دیدنی راهی منطقه می شوند. هر چند که به آنها توصیه می شود که به خاطر ایمنی خود به ویژه در فصل زمستان و جزر و مد بالا خیلی به آن نزدیک نشوند.

چشمه ثور

پاموک کاله (Pamukkale)، ترکیه

پاموک کاله که به آن “قصر پنبه ای” هم گفته می شود، یکی از مکان های ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است که در جنوب غربی ترکیه واقع شده است. در اطراف این مکان همچنین می توان ویرانه های شهر باستانی هیراپولیس را که زمانی شهری بزرگ بود، مشاهده کرد. آب از چشمه های طبیعی و تکه سنگ های آهکی سفید به پایین سرازیر شده و گودال های آب گرمی را شکل می دهد که برای یک آب تنی کوتاه عالی به نظر می رسند.

پاموک کاله

دریاچه هیلیر (Hillier)، غرب استرالیا

دریاچه شگفت انگیز هیلیر در سال 1802 میلادی بر روی بزرگ ترین جزایر مجمع الجزایر ریهِرچ (Reherche) در غرب استرالیا کشف شد. این دریاچه رنگ صورتی تیره خود را در تمام طول سال حفظ می کند. برخی از دانشمندان بر این باور هستند که این پدیده حاصل ترکیب نمک بالا با حضور گونه ای از جلبک های عاشق نمک به نام دونانیلا (Dunaniella) و نیز باکتری های صورتی رنگی به نام هالوباکتری است.

دریاچه هیلیر

چشمه های باداب سورت، ایران

این چشمه های آهکی زیبا که در شمال ایران واقع شده اند، یک پدیده طبیعی فوق العاده هستند که در طول سال ها گسترش یافته اند. چشمه های آهکی نوعی از سنگ آهک هستند که از رسوبات کلسیم در آب در حال جریان شکل می گیرند. در مورد چشمه های باداب سورت دو چشمه آب داغ با خواص معدنی متفاوت را می توان دید. به نظر می رسد که رنگ قرمز عجیب این چشمه ها حاصل میزان بالای اکسید آهن در یکی از چشمه ها باشد.

چشمه های باداب سورت

کوه های تیانزی (Tianzi)، چین

کوه های تیانزی (به معنای پسر بهشتی) که در شمال غربی استان هونان چین واقع شده اند، به شکل برج های آهکی نامنظمی هستند که با گیاهان سبز پوشیده شده و اغلب نیز با مه احاطه شده اند. برای دیدن این کوه ها، یک واگن کابلی تا روستای هوانگشی رفته و از آنجا مسیرهای زیادی وجود دارد که چشم اندازی مسحور کننده به تیانزی دارند. شاید جالب باشد بدانید که این کوه ها الهام بخش کوه های شناوری بودند که در فیلم آواتار وجود داشت.

کوه های تیانزی

مثلث برمودا، اقیانوس اطلس جنوبی

مثلث برمودا که یکی از پر رمز و رازترین مکان های جهان است، یک مسیر به طول 500 هزار مایل مربع است که به نام مثلث شیطان نیز شناخته شده است. این ناحیه منطقه ای بین برمودا، فلوریدا و پورتوریکو است. هر چند که نیروهای گارد ساحلی آمریکا از اساس وجود چنین منطقه ای را مورد تردید قرار داده اند، اما نظریه های توطئه به داستان ها در مورد وجود کشش مغناطیسی و ناپدید شدن کشتی ها، هواپیماها و افراد در این مکان بدون هیچ نشانی، باور دارند.

مثلث برمودا

جزیره سوکوترا (Socotra)، یمن

جزیره دورافتاده سوکوترا که در حدود 6 میلیون سال پیش از آفریقا جدا شده، بیشتر شبیه لوکیشن یک فیلم علمی-تخیلی است. تنوع زیستی منحصر به فرد و باور نکردنی این جزیره به این معناست که درختان و گیاهان موجود در آن در هیچ جای دیگر جهان یافت نمی شوند. شاید شگفت انگیزترین گیاهان این جزیره را بتوان درختان قدیمی و پیچ و تاب دار موسوم به درخت خون اژدها و نیز درختی دانست که تنه آن به شکل یک بطری پهن است.

جزیره سوکوترا

ساحل سرخ، پانجین چین

این ساحل که بسیار جالب و عجیب است، با نوعی از جلبک های دریایی به نام سودا (Sueda) پوشیده شده که در فصل پاییز به رنگ قرمز روشن در می آیند. باید اضافه کرد که این تالاب های دارای جزر و مد بخش مهمی از یک منطقه حفاظت شده طبیعی برای پرندگان مهاجر به شمار می روند. البته تنها بخش کوچکی از این جزیره به روی عموم باز است و تنها از طریق یک مسیر چوبی پل مانند که تا دریا کشیده شده، می توان آن را مشاهده کرد.

ساحل سرخ

منبع: roughguides.com