عجیب ترین غارهای جهان از دل زمین می گویند

غارها زیباترین پدیده هایی هستند که از دل زمین بیرون آمده اند و هر یک شکل و ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. اینکه در دنیا چه تعداد غار وجود داشته که هنوز نیز به حیات خود ادامه می دهند، روشن نیست. اما غارها را می توان پیرترین پدیده های طبیعی دانست. این بار قاصدک 24 به سراغ غارهایی رفته که شکوه و زیبایی شان کاوشگران را مسحور خود کرده است.

غار Eisriesenwelt، سالزبورگ اتریش

بدون شک یکی از عجیب ترین غارهای دنیا، غار Eisriesenwelt در اتریش است. این غار که در دامنه های اتریش واقع شده، در حال حاضر بزرگ ترین غار یخی جهان است و 30 مایل نیز ارتفاع دارد. جالب است بدانید که تمام تونل های این غار به یکدیگر راه دارند. همین موضوع نیز باعث شده تا سراسر غار به شکل یک قصر یخی زیرزمینی به چشم آید. با در نظر گرفتن ساختمان منحصر به فرد این غار، می توان دریافت که چرا به این غار لقب دنیای غول های یخی را داده اند. به تازگی نیز مقامات رسمی، لامپ هایی به این غار اضافه کرده اند تا بازدیدکنندگان بتوانند شکوه بیشتری را شاهد باشند.

غار Eisriesenwelt، سالزبورگ اتریش

غار گروتو آزورا Grotto Azzurra، کاپری ایتالیا

گروتو آزورا به معنای گروتوی آبی است که به خاطر شباهت به غار پیشین به این نام، خوانده می شود. غارهای دریایی زیادی وجود دارند که در سرتاسر قلمرو ایتالیا گسترده شده اند، اما گروتو آبی تنها غاریست که به خاطر تلألو آبی رنگ آب به شهرت رسیده است. دلیل اینکه چرا آب در این غار تلألویی آبی رنگ از خود به جای می گذارد، تکه های کوچک نور خورشید است که به درون غار می خزند. در واقع هر چند آب های این غار رادیواکتیویته نیستند، اما این غار هنوز به واسطه چشم انداز عجیب و غیر طبیعی خود، یکی از عجیب ترین غارهای دنیا به شمار می آید.

غار گروتو آزورا Grotto Azzurra، کاپری ایتالیا

غار اوردا Orda ، پِرم کرای روسیه

یکی از نکاتی که باید بدانید اینست که بسیاری از غارهای عجیب دنیا، از زیر آب ها نشأت گرفته اند. غار اوردا که در روسیه واقع شده، نمونه بارزی از این واقعیت است. این غار عظیم بزرگ ترین غار گچی دنیا نیز شناخته می شود. هر چند که تنها غار زیر آبی طولانی دنیا نیست. آب های این غار در زمره خالص ترین آب هایی هستند که تا کنون دیده اید. آب این غارها به قدری شفاف است که شناگران می توانند تا ارتفاع 150 پا روی آب به راحتی شنا کنند. با این حال اوردا احتمالا آن غاری نیست که شما بخواهید وقت زیادی را در آن بگذرانید. دمای آب به شدت پایین است و توده های گچی که غار را تشکیل می دهند، به سادگی شکسته و می توانند منجر به مرگ شناگران و غواصان شوند.

غار اوردا Orda ، پِرم کرای روسیه

مطالب بیشتر:

باغ های رُز جهان؛ نمایش بی نظیر رنگ و عطر

سفر در سودای گنج

رنگارنگ ترین پدیده های طبیعی دنیا

غارهای وِیتومو Waitomo، وِیتومو نیوزیلند

بیشتر غارهایی که شما می توانید به کاوش در آن بپردازید، بدون استفاده از نور کمکی، تاریک خواهد بود؛ اما غار ویتومو از این قاعده مستثناست. این گروه کوچک از غارها که در یک شهر کوچک و دورافتاده در نیوزیلند واقع شده اند، تنها زیستگاه گونه های ویژه ای از کرم های شب تاب هستند. این کرم های شب تاب غارها را با یک نور سبز زیبا روشن می کنند و به غار نمایی فوق العاده می بخشند.

غارهای وِیتومو Waitomo، وِیتومو نیوزیلند

با استفاده از این کرم های شب تاب کوچک که نوری طبیعی را در غار خلق می کنند، کاوشگران در این غارها می توانند آبشارهای زیرزمینی طبیعی و صخره های سنگی زیبا را ببینند. اما این تنها کرم های شب تاب نیستند که شگفتی این غار به حساب می آیند. یکی از طاق های این غار، غار جامع نام دارد که به خاطر خاصیت آکوستیک خود شناخته شده است. جالب است بدانید که حتی خوانندگان اپرا هم از این غار به عنوان مکانی برای تمرین استفاده می کنند.

غار رودخانه زیر زمینی، پالاوان فیلیپین

در بسیاری از فیلم های علمی-تخیلی مشهور که غارها به تصویر کشیده شده اند، تم غالب دنیایی درون دنیای دیگر به چشم می خورد. باور کنید یا نه، مکان هایی در روی زمین وجود دارند که این فیلم های مهیج را در واقعیت برای ما زنده می کنند. یکی از مشهورترین این غارها، رودخانه ای زیرزمینی در فیلیپین است که به عنوان رودخانه زیرزمینی سنت پاول نیز شناخته شده است.

غار رودخانه زیر زمینی، پالاوان فیلیپین

این غار یکی از عجیب ترین غارهای دنیاست، چرا که تجلی دقیق عبارت دنیایی درون دنیای دیگر است. در این غار توده های آهکی بی نظیر، پوشش گیاهی و یک رودخانه طولانی وجود دارد که به دریا می ریزد. رودخانه ای که یکی از زیباترین رودخانه های غاری جهان است. این را هم باید افزود که این غار یکی از هفت شگفتی طبیعی جهان است و همین نیز آن را قابل دیدن می کند.

غار یخچال Vatnajokull، ایسلند

وقتی صحبت از ویژگی های داخلی می شود، ایسلند خانه یکی از عجیب ترین غارهای دنیا می شود. غار یخچال در بزرگ ترین قله یخی اروپا واقع شده و همین موضوع آن را به یک چشم انداز بی نظیر برای تماشا بدل می کند. با این حال حتی در بین غارهای یخچالی نیز، این غار منحصر به فرد است.چرا؟ زیرا زمان، فشار و دمایی که در ایجاد این غارها نقش داشته، باعث می شود تا یخ، رودخانه های آبی زمردین  را در سراسر غار منعکس کند. برای بازدیدکنندگان، این یعنی غار با نوری فرازمینی و رنگ های مسحور کننده روشن خواهد شد.

غار یخچال Vatnajokull، ایسلند

غار کریستال ها،  معدن نایکا مکزیک

اگر تا به حال بازی کینگز کوئست را انجام داده باشید، باید غارهای کریستالی زیبایی را که غول بازی در آن زندگی می کرد، دیده باشید. اما یک نمونه بسیار مشابه از آن غارها در واقعیت وجود دارد که شباهت زیادی به آن نمونه تخیلی دارد و در معدنی در مکزیک قرار گرفته است. مدت زیادی از کشف غار کریستال ها نمی گذرد؛ سال 2000. اگرچه این غار عمر چندانی ندارد، پیشتر در رده بندی یکی از عجیب ترین غارهای جهان جای گرفته بود. تنها در این غار است که شما می توانید کریستال هایی به بزرگی 50 پا را ببینید که همگی به سفیدی برف هستند. این را هم باید افزود که غار کریستال ها علی رغم زیبایی افسونگرش، بسیار خطرناک است و دمای بالای هوا در آن می تواند مجر به حمله قلبی در کاوشگران جسور شود.

غار کریستال ها، معدن نایکا مکزیک

منبع: wander.media