صندلی های راحت؛ هدیه شرکت های هوایی به مسافران طولانی ترین پرواز جهان

مسافرانی که پرواز بدون توقف 19 ساعته از سنگاپور به نیوآرک آمریکا را تجربه کرده اند، معنای طولانی ترین پرواز جهان را به خوبی درک می کنند. طی مسافتی نزدیک به 9 هزار مایل دریایی، در ارتفاع 35 هزار پایی از سطح زمین در حالی که روی یک صندلی نشسته اید، وحشتناک به نظر می رسد. اما در اکتبر سال 2018 خبری منتشر شد که به نظر می رسید برای پایان دادن به سندروم کرختی بدن این مسافران بیرون آمده باشد. چه خبری؟ در ادامه مطلب با قاصدک 24 همراه شوید تا بیشتر در مورد این اتفاق مبارک برای مسافران طولانی ترین پرواز جهان بدانیم.

خبر چه بوده است؟

خبری که در اکتبر 2018 در خصوص طولانی ترین پرواز جهان منتشر شد از این قرار بود: ایرباس ای 350-900 ULR متعلق به شرکت هوایی سنگاپور (یو ال آر کلمه اختصاری است که برای پروازهای فوق طولانی کارامد به کار می رود) که در یک مسیر به طول ماراتن پرواز می کند، دیگر پروازهای اکونومی کلاس را در اختیار مسافرانش قرار نخواهد داد. در عوض مسافران این مسیر مجبور به انتخاب از میان دو کلاس پروازی پریمیم خواهند بود. یکی از این کلاس ها یک کابین بیزینس کلاس با 67 صندلی و دیگری کابین پریمیم اکونومی با 94 صندلی خواهد بود. باید افزود که این هواپیما هم اکنون در مرحله تحویل قرار دارد و شرکت تولیدکننده زودیاک آئرواسپیس مسئول تولید صندلی های این نوع هواپیماها است.

طولانی ترین پرواز جهان

درون کارخانه تولیدکننده چه می گذرد؟

برای اینکه بدانید ساخت صندلی یک هواپیما چقدر پیچیده است، سری به کارخانه زودیاک در تگزاس زده ایم که صندلی های پریمیم اکونومی کلاس هواپیماهای یو ال آر به تازگی به خط تولید آن رسیده اند. در خط تولید زودیاک دستگاه های قالب ریزی و برش دهنده در کنار کار دستی، مواد خامی مانند ورقه های چرم و آلومینیومی 50 فوتی را به شاهکارهای مهندسی بدل می کنند که قرار است مسافرانی را که از یک سوی زمین به سوی دیگر پرواز می کنند، در خود جای دهند.

ساخت صندلی یک هواپیما

هر چند که خطوط هوایی سنگاپور از سال 2015 کلاس پروازی پریمیم اکونومی را در اختیار مسافران خود قرار داده است، پروازهای فوق طولانی که برای این نوع از هواپیماها برنامه ریزی شده اند، نیازمند به روز رسانی های چندی داشتند. از جمله اینها می توان به قابلیت جابجایی صندلی عقب جهت داشتن فضای بیشتر برای کمر و زانو، طراحی دوباره نگهدارنده های بطری های نوشیدنی و میز غذاخوری و معرفی یک مدل کاملا جدید اشاره کرد: صندلی های یک تخته با محفظه های ذخیره سازی که جای یک همسفر را برای مسافر خواهد گرفت. این را هم باید اضافه کرد که شش تا از این صندلی های تک نفره در بخش پشتی کابین پریمیم اکونومی واقع شده است.

آزمون های راحتی

با تمام این تفاسیر هیچ تضمینی وجود ندارد که مشتریان این صندلی ها را تأیید کنند. البته این تا زمانی است که این صندلی ها آزمون های راحتی را از سر بگذرانند. در این آزمون ها قرار است برخی برای اولین بار روی این صندلی ها بنشینند. سباستین داس مدیر فروش و بازاریابی کارخانه زودیاک برای جنوب شرق آسیا می گوید:

ما آزمون های راحتی را با استفاده از نقشه های فشار انجام می دهیم که توزیع وزن مسافران را روی این صندلی ها اندازه گیری می کند. این کار به ما کمک می کند تا بفهمیم که آیا یک صندلی راحت است و اینکه برای چه مدت راحت باقی خواهد ماند؟ در طول این آزمون های راحتی ما از افرادی با جنسیت، وزن و قد متفاوت استفاده خواهیم کرد و از آنها خواهیم خواست تا برای نزدیک به 8 ساعت روی این صندلی ها بنشینند“.

آزمون های راحتی

بعد از این مرحله، مرحله بررسی قرار دارد که از کارخانه به سنگاپور می رود. سخنگوی شرکت هوایی سنگاپور می گوید:

ما می خواهیم پروازهای فوق طولانی را تا آنجا که می توانیم راحت کنیم. به همین دلیل پروسه آزمون مشابهی در سنگاپور انجام می شود. در این آزمون ما از مسافران همیشگی و کارکنان می خواهیم تا یک شب را روی صندلی سپری کرده و سپس نظر خود را اعلام کنند.

امکانات موجود در صندلی ها

از آنجایی که هر اینچ این صندلی ها بارها مورد بازبینی قرار گرفته، لگ روم 38 اینچی این صندلی ها گسترده بوده و شامل میز نوشیدنی، چراغ مطالعه در بالای شانه، هد رست های قابل تنظیم، نمایشگرهای 13 اینچی و سه پریز برق به ازای هر صندلی است. از دیگر امکانات این صندلی ها می توان به هدفون، بالش و پتو، سرگرمی های پروازی، کیف های بهداشتی، بطری های آب بزرگ و سایر نوشیدنی ها، امکان سفرش مجدد غذاهای دریایی سنگاپوری اشاره کرد.

امکانات موجود در صندلی ها

گهواره متحرک

آیا با تمام توضیحات بالا هنوز فکر می کنید، استراحت و خوابیدن روی صندلی برایتان ممکن نیست؟ پس بهتر است بخه نحوه تغییر موقعیت در این صندلی ها توجه کنید تا متوجه تفاوت آنها با سایر صندلی ها بشوید. مسئول ارشد فروش و بازاریابی زودیاک می گوید:

خطوط هوایی سنگاپور قابلیت خم شدن این صندلی ها را مورد ارزیابی قرار داده و نوع جدید و متفاوتی از حرکت را برای این صندلی ها پیشنهاد دادند: حرکت گهواره ای؛ حرکتی که در آن کف صندلی همزمان با خم شدن پشت صندلی، بالا و پایین می رود. در صندلی هایی که تنها قابلیت خم شدن دارند، شما تنها دگمه ای را فشار داده و صندلی بدون اینکه کف آن حرکتی بکند، به عقب می رود. از سوی دیگر حرکت گهواره مانند می تواند باعث تعادل نیروها و توزیع وزن شما شود. به علاوه قسمت بالایی بدن می تواند همزمان که فشار روی صندلی را مدیریت می کند، استراحت کند. این حرکت منجر به ایجاد نوعی راحتی می شود که برای شمایی که قرار است ساعت های درازی روی صندلی بنشینید، سودمند است“.

منبع: cnn.com