شرایط پرواز برای زنان باردار

شاید برای شما یا نزدیکانتان اتفاق افتاده باشد که در طی زمان بارداری ناگزیر از سفر هوایی باشید؛ بسیاری از زنان سعی می کنند که در طول دوره بارداری از سفر هوایی پرهیز کنند زیرا تغییراتی که در بدن آنها رخ می دهد ملاحظاتی را به همراه خواهد داشت و مراقبت های پزشکی خاصی می طلبد. مهمترین این تغییرات افزایش مایع بین بافتی، افزایش حجم رحم و وزن آن، افزایش و سنگینی پستان‌ها، وزن جنین و حجم مایع آمنیوتیک است.
با همه ی این مسائل و با توجه به این نکته که بطور کلی مسافرت هوایی به دلیل کوتاهی مدت زمان سفر پر طرفدار است، در میان زنان باردار نیز هوادارانی دارد و به شرط رعایت نکات ایمنی می تواند مزایایی هم داشته باشد. اما با این حال اگر باردار هستید، بهتر است قبل از رزرو بلیط هواپیما برای سفر با پزشک خود مشورت کنید.

پرواز برای زنان باردار

 

نکاتی که در تعیین مجوز پرواز برای بارداران دخیل هستند

* دو عامل مهم در تعیین صدور مجوز پرواز، سنگینی ناشی از بارداری و مدت زمان پرواز است.
نشستن طولانی در صندلی‌های هواپیما در پروازهای دراز مدت و عدم تحرک، خود ممکن است باعث بروز لخته‌هایی در سیاهرگ‌های ساق پا شود و عوارض ناگواری را به وجود آورد.
از این رو هر چقدر طول پرواز بیشتر و سنگینی مادر زیادتر باشد، صدور مجوز پرواز با محدودیت های بیشتری   مواجه خواهد شد.
* خطر زایمان زودرس و سقط جنین نیز برای خانم هایی که در 3 ماهه سوم بارداری هستند وجود دارد؛ از این رو اغلب به این افراد توصیه می شود از سفرهای هوایی اجتناب کنند. طبق نظر پزشکان و متخصصان  بهترین زمان برای پرواز زنان باردار 3 ماه دوم بارداری (18 تا 24 هفتگی) است؛ در این دوران خطر سقط جنین یا زایمان زودرس بسیار کمتر از سه ماه ی اول و آخر بارداری است.
* اگر به آنمی یا کم خونی شدید مبتلا هستید، پیش از پرواز با پزشک خود مشورت کنید. چرا که در این حالت سطح گلبول های قرمز خونتان پایینتر از حد نرمال است و آهن موجود در رنگدانه های خون که حمل کننده ی  اکسیژن در بدنتان است، به خوبی عمل نمی کند.

* مورد دیگری که سبب منع صدور مجوز پرواز می شود بیماری های دوران بارداری است؛ بیماری‌هایی نظیر خونریزی ‌های واژن در دوره‌های مختلف بارداری، مسمومیت حاملگی، کندی یا اختلال در پیشرفت‌ رشد جنین که نشان دهنده‌ وضعیت بحرانی جنین است، مشکلات کیسه آمنیوتیک، اختلالات انعقادی در بارداری و ترومبوفلبیت (اکتسابی یا توارثی) و دیگر مواردی که ممکن است آینده‌ بارداری را به مخاطره اندازد.
* سابقه‌ سقط یا سقط‌های مکرر، حاملگی در چند ماه اول بعد از سقط، سابقه‌ زایمان‌های زودرس و … نیز از دیگر مواردی است که باید توسط پزشک معالج ارزیابی شود تا در صورت صلاحدید اجازه پرواز صادر شود.
آزمایش Partus برای زایمان زودرس و Amniosure برای پارگی کیسه‌ آب نیز دو آزمایشی هستند که می‌توانند به تصمیم گیری در خصوص صدور مجوز پرواز کمک کنند.
* اگر از IVF یا ICSI برای بارور شدن استفاده کرده اید؛ بهتر است 3 تا 5 روز بعد از عمل پرواز کنید.
خطر سقط جنین در دو روش بالا به قدری زیاد است که ممکن است پزشک را ناچار به استفاده از حداقل پنج تخمک بارور جهت کاشت در رحم کند.
* اگر در یکی از شرایط زیر به سر می برید بهتر است از سفر هوایی اجتناب کنید:
1- شرایط حادی که ریه و قلبتان را تحت تاثیر قرار دهد و تنفستان را مشکل کند.
2- شکستگی ای که هنوز ترمیم نشده است، چرا که ممکن است پرواز و فشار هوا عضو شکسته و گچ گرفته تان را متورم و آسیب پذیر تر کند.
3- جراحی ای که اخیرا روی شکمتان انجام شده باشد و روده را درگیر کند، نظیر عمل آپاندیس.
4- عفونت در گوش میانی یا عفونت در سینوسها.

* خطر ترومبوز ورید عمقی (DVT)، در زمان بارداری و تا 6 هفته پس از زایمان، در مقایسه با خانمی که حامله نیست، بیشتر است. از این رو اگر سفری 8 ساعته را پیش رو دارید یا سابقه ی ابتلا به DVT دارید؛ حتما قبل از سفر از پزشک خود مشورت بگیرید.

نکاتی که در حین پرواز باید رعایت کنید

* جوراب بپوشید و در زمان نشستن به طور متناوب پاهایتان را حرکت دهید.
* کمربند ایمنی را زیر شکم و روی ران هایتان ببندید و از صندلی های کنار پنجره که راحت ترند استفاده کنید.
* هر نیم ساعت چند قدم راه بروید یا عضلات پاهایتان را به طور متناوب و با قدرت منقبض کنید تا مانع از تشکیل لخته  در سیاهرگ ها شوید.
* کمتر از نوشیدنی های حاوی کافئین مثل قهوه و نوشیدنی های گازدار استفاده کنید.
* در طول پرواز در فواصل منظم آب بخورید.
* فراموش نکنید طول پروازتان هر قدر که باشد، اگر دارای عوامل خطرزای بیشتری برای ایجاد DVT هستید؛ ممکن است به شما توصیه شود که در روز پرواز و چند روز بعد، هپارین (داروی تزریقی که میل به تشکیل لخته خون را کاهش می دهد) مصرف کنید. از این رو نامه ی پزشکتان را جهت حمل داروها به داخل هواپیما همراه داشته باشید.

مصرف دارو در دوران بارداری

آیا قرار گرفتن در معرض تابش نورها برای زنان باردار بلامانع است؟

در ارتفاعات میزان تابش پرتوها به بدن افزایش پیدا می کند و این مسئله ای است که خیلی از مادران باردار را نگران می کند. آنها معمولا این سوال را از پزشکشان می پرسند که آیا قرار گرفتن در معرض این پرتوها برای جنین مضر و زیان آور است؟
پزشکان آلمانی معتقدند زنان بارداری که به طور دائم با هواپیما سفر می کنند با قرار گرفتن در معرض این نورها احتمال سقط جنینشان تا 50 درصد افزایش پیدا می کند اما اثر این نورها در مورد یک سفر معمولی قابل چشم پوشی است.

نکته ی آخر اینکه قبل از تصمیم به پرواز سابقه ی پزشکی تان را در نظر بگیرید و میزان ضرورت سفرتان را نیز بررسی کنید؛ سوالاتی که در ادامه مطرح می کنیم ممکن است در تعیین میزان ضرورت مسافرتتان کمک کننده باشند.
– چرا در این زمان خاص می خواهید پرواز کنید؟
– آیا پروازتان ضروری است؟
– پروازتان چقدر طول می کشد؟ آیا احتمال خطر، مشکلات پزشکیتان را افزایش خواهد داد؟
– آیا به این خاطر سفر می کنید که به کشوری که می خواهید بروید، در موارد اضطراری، درمان های پزشکی اختصاصی تری وجود دارد؟
– در هنگام وقوع یک عارضه ناخواسته در رابطه با بارداریتان، چه تسهیلات پزشکی در کشور مقصدتان وجود دارد؟
– در مواردی که زایمان ناخواسته داشته باشید، آیا بیمه سفرتان حاملگی و مراقبت از نوزاد تازه متولد شده شما را پوشش می دهد؟

و در نهایت اگر تصمیم به سفر داشتید موارد ضروری را جهت مراقبت های بارداری فراموش نکنید.
قاصدک24 سفری امن و مطمئن را برایتان آرزومند است.