شرایط و نحوه حمل دارو در سفر

داروها در بهبود سلامتی بیمار نقش مهمی را ایفا می کنند از این رو اگر فرد در زمان بیماری عزم سفر کند می بایست دقت و توجه لازم را در بسته بندی آنها به کار بگیرد. اما این بسته بندی به حتم، نیازمند برنامه ریزی درست و آگاهی از شرایط و قوانین حمل دارو به کشورهای مختلف است پس اگر نمی‌خواهید برای به همراه داشتن دارویی همچون قرص سرماخوردگی بزرگسالان مجازات شوید، قاصدک ۲۴ را در این بخش دنبال کنید.

* همانطور که گفتیم حمل برخی داروها در کشورهای مختلف جهان از لحاظ قانونی ممنوع است. بدیهی است که قوانینی از این دست در همه جای دنیا وجود دارد اما نکته ای که این موضوع را جذاب می کند این است که این ممنوعیت تنها به داروهای قاچاق محدود نمی شود. به طور مثال در کشورهایی همچون بالی، ژاپن و امارات متحده عربی داروهای حاوی کدئین و پزودوافدرین نظیر قرص‌های سرماخوردگی و آنفولانزا، مرفین و دگزامفتامین از بالاترین ممنوعیت ها برخوردارند. از این رو بهتر است در نخستین گام پس از تهیه بلیط هواپیما، سری به وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی موبوطه بزنید و در مورد قوانین داروها اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

 

* در گام دوم باید روی بسته بندی داروهای مورد نیاز خود تمرکز کنید. فراموش نکنید چمدان ابداً مکان مناسبی برای قرار دادن داروهایتان نیست پس آنها را به یک کیف کوچک انتقال داده و در ساک دستی خود قرار دهید. این کار از آن جهت ضروری است که با احتمال اینکه چمدانتان در طول سفر دچار مشکل شده و یا اشتباهاً به مقصد دیگری فرستاده شود، داروهایتان را نیز از دست نداده باشید.

 

drug2

 

* بهتر است قرص ها را در بسته های خودشان نگه داری کنید. این کار به خصوص در سفرهای هوایی به مامور بازرسی فرودگاه کمک می کند تا راحت تر داروهایتان را شناسایی کند و دچار مشکل نشوید. با این حال اگر لازم بود تا داروها را در ظرف دیگری نگهداری کنید حتما روی ظرف مربوطه، برچسب بزنید.

 

drug1

 

* اگر دچار بیماری خاصی هستید حتماً قبل از سفر از پزشک خود در خواست کنید تا یک تاریخچه پزشکی مختصر در مورد وضعیت بیماری شما و لیست مراقبت‌های مورد نیازتان بنویسد. همچنین بهتر است داروی اضافی مورد نیاز خود را همراه با نسخه پزشک مربوطه حمل نمایید و داروهای مایع خود را در داخل یک کیسه قرار دهید. گفتنی است اگر دارو مایع شما در یک ظرف با گنجایش بیش از سه اونس قرار دارد، باید به توصیه‌هایی که متخصصین TSA می‌دهند، توجه کنید.

 

* داروهایی که نیاز به نگهداری در دمای پایین دارند را در کیسه های یخ بگذارید و از مامور فرودگاه درخواست کنید تا در صورت لزوم آنها را با دست بازرسی کند.

 

* برای داروهای تزریقی می بایست سرنگ را به صورت جدا و در جایی سخت و محکم نگه داری کنید تا به خودتان یا شخص دیگری آسیب نزند. علاوه بر این بهتر است از پزشکتان بخواهید تا روی دارو بنویسد که باید با سرنگ تزریق شود تا به هنگام بازرسی دچار مشکل نشوید. در نهایت اینکه داروی تزریقی و سرنگ مربوط را در کنار هم قرار دهید تا هر گونه شک بی مورد را از بین ببرید.

 

* لازم است بدانید داروها همیشه تحت عنوان یک نام در همه کشورهای جهان به فروش نمی رسند. بدین منظور بهتر است قبل از سفر لیستی از اسامی مختلف داروی مورد نیاز خود و نام تجاری آن تهیه کنید. لیست مذکور را در گوشی خود ذخیره نمایید تا در صورت نیاز بلافاصله به آن دسترسی پیدا کنید.

 

در نهایت به منظور احتیاط بهتر است تا جایی که امکان دارد نسخه داروهای خود را در سفر به همراه داشته باشید. برای این کار می توانید قبل از تهیه بلیط هواپیما از پزشک معالج خود بخواهید تا نامه‌ای مبنی بر الزام مصرف داروها به همراه دوز مصرفی آن را برایتان تنظیم کند. با این حال فراموش نکنید این نامه به منزله مجوز حمل دارو در کشور لحاظ‌ کننده ممنوعیت نیست و شما می بایست در هر شرایطی پیرو قانون باشید.

 

drug3

رعایت نکات بالا در خصوص شرایط و نحوه حمل دارو در سفر هرچند که به شما کمک می کند تا راحت تر از گیت امنیتی فرودگاه رد شوید، اما فراموش نکنید که اگر دارو به همراه دارید طبیعی است که کمی بیش از حد معمول در فرودگاه معطل شوید پس آمادگی لازم در خصوص این موضوع را داشته باشید.

 

مطالب مرتبط:

چگونه عکس های بهتری در سفر بگیریم؟

سال جدید و عادت های جدید سفر