شرایط ممنوع‌الخروج‌شدن افراد

طبق قوانین مدون کشوری، بعضی از مواقع، برخی افراد به واسطه ی ارتکاب اعمالی، برای مدتی اجازه ی خروج از کشور را نمی یابند؛ حال ممکن است در این میان شخص، تمامی مراحل لازمه ی قبل از یک سفر خارجی، از جمله کسب روادید و تهیه ی بلیط هواپیما را نیز به انجام رسانده باشد و لحظاتی قبل از پرواز در فرودگاه متوجه ی ممنوع الخروجی خود شود.
این موارد در حالی رخ می دهند که طبق اعلام پلیس مهاجرت و گذرنامه ی کشور، مسافران سفرهای خارجی می توانند قبل از مهیا شدن برای سفر با مراجعه به مراکز گذرنامه ی استان ها از ممنوع الخروج بودن خود یا علت آن کسب اطلاع کنند تا در فرودگاه شوکه نشوند.

ممنوع‌ الخروج شدن

و اما چه شرایطی موجب ممنوع الخروج شدن افراد می شود؟

طبق قوانین کشور، خروج افراد تحت تعقیب، محکومان کیفری که دوران محکومیت خود را طی نکرده اند، اشخاصی که مشمول ماده 17 قانون گذرنامه می شوند، بدهکاران بانکی با شرایط خاص، بانوان بدون رضایت نامه همسر و افرادی که به واسطه ی ارتکاب اعمالی در خارج از کشور دارای سوءشهرت هستند، از کشور، ممنوع است.
علاوه بر اینها مواردی نیز وجود دارد که زن می تواند خواستار ممنوع الخروج کردن همسرش شود. به این ترتیب که اگر زنی جهت وصول مهریه خود با مراجعه به دفاتر رسمی ازدواج، مبادرت به صدور اجرائیه کرده باشد اما مرد از معرفی اموال خود نسبت به پرداخت بدهی خودداری کرده باشد، زن می تواند به منظور جلوگیری از فرار مرد به خارج از ایران و عدم پرداخت مهریه، در جهت منع خروج وی از کشور اقدام کند.
البته شایان ذکر است که ممنوعیت خروج افراد از کشور طبق قوانین آیین‌دادرسی کیفری باید بر اساس دستور یا قرارعدم‌خروج از کشور صورت گیرد.

حال سوال اینجاست؟ در چه مواقعی برای افراد دستور ممنوع‌الخروجی و چه زمانی قرار ممنوع‌الخروجی صادر می شود؟

طبق ماده ی 118 قانون آیین‌دادرسی کیفری، بازپرس پرونده قبل از شروع تحقیقات، با توجه به مدارک دال بر وقوع جرم یا در صورت عدم دسترسی به متهم، می تواند دستور منع خروج از کشور را برای شخص صادر کند و از آنجایی که این دستور پیش از شروع به تحقیق صادر می‌شود، غیرقابل اعتراض است.
از سوی دیگر قرار ممنوع الخروجی از کشور، براساس بند «ث» ماده ٢۴٧و متناسب با نوع جرم ارتکابی صادر می‌شود و بر خلاف دستور ممنوع الخروجی تنها پس از تفهیم اتهام به فرد قابل صدور است.
البته اعتراض به حکم (قرار) ممنوع الخروجی  تا 10 روز امکان پذیر است اما با توجه به اینکه این قرار از سوی چه مرجعی صادر شده باشد، محل اعتراض به آن متفاوت است. به طور مثال اگر قرار منع خروج شخص از سوی بازپرس پرونده صادر شده باشد، دادگاه محل اعتراض به قرار خواهد بود اما اگر این قرار، حکم قاضی پرونده باشد، شخص باید برای اعتراض به دادگاه تجدید نظر مراجعه کند.

قرار یا حکم ممنوع الخروجی از کشور 6 ماه اعتبار دارد و در صورت عدم تمدید پس از این دوران، بدون نیاز به دستور، خود به خود لغو می شود؛ در صورتی که لغو آن در طی مدت اعتبار حکم، نیازمند دستور دادستان است.

جالب است بدانید که علاوه بر مقامات قضایی، برخی از سازمان ها و نهاد های اجرایی نیز می توانند مانع از خروج افراد از کشور شوند. به طور مثال دولت می تواند از خروج بدهکاران مالیاتی و اجرایی و متخلفان جرایم ارزی بر اساس ماده 17 قانون گذرنامه جلوگیری کند چرا که این ماده به مقام اجرایی اجازه می دهد تا از طریق مراجع ذیصلاح سازمان یا وزارتخانه مربوطه و ضمن هماهنگی با اداره گذرنامه نیروی انتظامی، مانع از خروج افراد از کشور شود.

افرادی که بدهی مالیاتی قطعی آنها بیش از 500 میلیون تومان باشد، توسط سازمان امور مالیاتی کشور ممنوع الخروج می شوند اما منع خروج بدهکاران عادی چک، مهریه و تعهدات اسنادی توسط  اداره‌کل اجرا صورت می گیرد.
البته در مورد بدهکاران بانکی قرار بر این منوال است که ابتدا ممنوعیت خروج این افراد توسط مدیران‌عامل بانک‌ها به اطلاع رئیس‌کل بانک مرکزی برسد و پس از تأیید، بانک مرکزی توسط دادسرای عمومی تهران، اقدامات بعدی را لحاظ ‌کند.
لازم به ذکر است منع خروج بدهکاران بانکی، برای بدهکاران تا بدهی٢‌میلیارد ریال یا بالاتر که فاقد وثیقه ی کافی باشند، صورت می گیرد و تنها شامل خود شخص است و ضامنین از این قانون مستثنا هستند و افرادی که بدهی بانکی آنها از50 تا 200‌میلیون تومان است نیز باید لزوما از سوی بانک عامل، رفع ممنوعیت خروج شوند‌.

جالب است بدانید در برخی از موارد نظیر تشرف به خانه خدا و مسافرت‌های اضطراری از قبیل انجام امور درمانی و برخی از موارد خاص دیگر با وجود ممنوع الخروج بودن شخص و بدون رفع حکم با پیش بینی تمهیدات لازم، به فرد اجازه ی خروج از کشور داده می شود.

امیدواریم مطلب فوق مورد توجه تان واقع شده باشد، برای اطلاع بیشتر از قوانین و ملزومات سفر می توانید با وبلاگ سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما قاصدک24 همراه باشید.