سوغاتی های ایرانی که به چمدان گردشگران خارجی راه می یابند

ایران یکی از توریست پذیرترین کشورهای جهان است و تنها در سال 1395 بیش از 4 میلیون گردشگر از آن بازدید کرده اند. برای آنهایی که به ایران سفر می کنند، تاریخ، فرهنگ و هنر ایرانی جالب توجه بسیار است. تاریخ و فرهنگی که نه فقط در آثار تاریخی که در صنایع دستی نیز متجلی شده است. از همین روست که بسیاری از گردشگران خارجی دست خالی از ایران بر نمی گردند. اگر می خواهید بدانید چه آثار دستی و یا حتی خوراکی هایی در ایران چشم گردشگران را به خود می گیرند، قاصدک 24 را همراهی کنید.

پارچه  های دست ساز

پارچه های کارِ دست در ایران بسته به اینکه در کدام شهر بافته شوند، متفاوت هستند. برای مثال قلمکاری نساجی سنتی اصفهان است که در آن از تمبرهای چوبی برای چاپ طرح های هندسی، گل و نیز نقوش عربی بر روی پارچه های کتان استفاده می شود. پَته نیز یکی از پارچه های سوغات کرمان است؛ پارچه پشمی دست دوزی که در آن از رنگ های طبیعی استفاده شده است. یزدی ها نیز شهرت خود را در ترمه هایشان ثابت کرده اند. پارچه ابریشمی شیک و دست دوزی که رشته های زیبایی از طلا در آن به کار رفته است. ترمه به طور خاص در شکل های مختلفی مانند کیف، کفش، رومیزی و کیسه های جواهرات نیز تولید می شود.

ترمه

گیوه

همانطور که می دانید گیوه پاپوش سنتی مرسوم در نواحی کوهستانی استان کرمانشاه است. این کفش های دست ساز که به صندل شباهت دارند، از یک کف چرمی و یک رویه پنبه ای سفید درست شده است. گیوه که به ویژه در ماه های گرم تابستان به خاطر بافت خنک آن بیشتر مرسوم است، در سال های اخیر به لطف تلاش هنرمندان محلی با اقبال بیشتری مواجه شده است. هنرمندانی که از طراحی های مدرن برای جلب توجه نسل جوان تر استفاده می کنند. بسیاری از توریست های خارجی علاقه زیادی به خرید این گیوه ها دارند و در کمد آنها که به ایران سفر کرده اند، می توان یک جفت از این گیوه ها را مشاهده کرد.

گیوه

شیرینی جات، آجیل و ادویه جات

برای آنهایی که عاشق شیرینی هستند، خرید سوهان قم و گز و نوقای اصفهان یک ضرورت به نظر می رسد. چه چیزی برای توریست ها بهتر از خرید پسته در مرکز پسته جهان است؟ به ویژه پسته های بو داده ای که با آب لیمو تفت داده شده اند و طعم دلچسبی دارند. زعفران؛ این طلای قرمز نیز یکی از سوغاتی های محبوب خارجی هاست که در قطب آن مشهد طرفدار زیادی از میان توریست های خارجی پیدا کرده است. گلاب هم یکی دیگر از چاشنی های ایرانیست که به ویژه در کاشان بیشتر یافت می شود.

شیرینی جات، آجیل و ادویه جات

مبلمان خانگی

نیازی به گفتن نیست که خریدن یک قالیچه ایرانی مساویست با خرید بهترین سوغاتی ایرانی. حتی اگر قرار نباشد یک قالیچه ابریشمی یا پشمی-ابریشمی گران قیمت هم بخرید، می توانید چیزی کوچک تر و البته ارزان تر سوغات ببرید؛ چیزی مانند یک گلیم یا حتی بالش ها و بالشتک های پشمی کوچک با طرح های سنتی که به راحتی در چمدان هم جا می شوند.

قالیچه و مبلمان خانگی

میناکاری

در نظر آنهایی که به اصفهان سفر می کنند، این شهر با زیبایی گره خورده است. بنابراین تعجبی ندارد که بسیاری از صنایع دستی نیز از این شهر می آیند. ظروف مسی ای که با قلم موهای ظریفی طراحی شده و طرح پرنده های کوچک و نقوش گل نیز بر آن ثبت شده است. نقوشی که بر یک زمینه اغلب لاجوردی نقش بسته اند؛ هر چند که رنگ های آبی و قرمز را نیز می توان در آن دید. میناکاری را می توان در بشقاب ها، سینی ها، جام ها و دیگر ظروف تزیینی مشاهده کرد. در اصفهان دیدن هنرمندانی که سخت کار می کنند تا در دل بازار قدیم اصفهان آثار جدیدی خلق کنند، صحنه جالبی برای توریست های خارجیست.

میناکاری

خاتم کاری

خاتم کاری نیز یک هنر کاملا ایرانی به شمار می آید. در این هنر، تکه های ظریف چوب، فلز و حتی استخوان میناکاری می شوند تا انواع مختلف اشیای تزئینی از جمله جعبه جواهرآلات، قاب عکس، تخته نرد و … خلق شوند. اگرچه برخی از این آثار خاتم کاری خالص هستند، برخی دیگر مینیاتورهایی در بالای خود دارند. بد نیست بدانید که خاتم کاری های اصفهان در میان توریست های خارجی طرفداران زیادی دارد.

خاتم کاری

قلم زنی

باز هم اصفهان و باز هم بازار اصفهان! اگر راه خود را به دل بازار اصفهان باز کرده باشید، هنرمندانی را خواهید دید که به حکاکی روی فلز مشغول هستند. در واقع این هنر قلمزنی است که در آن صنعتگران ماهر طلا، نقره، برنز و مس را حکاکی کرده و آنها را به طرح های ظریفی روی سینی ها، بشقاب ها، گلدان ها و ظروف نقره تبدیل می کنند.

قلم زنی

فیروزه

شهر نیشابور در شمال غربی ایران فقط به واسطه شاعر پر آوازه خود عمر خیام شناخته شده نیست، بلکه به خاطر ناب بودن فیروزه هایش نیز نامدار شده است. در خارج از شهر معدن هایی وجود دارند که این سنگ قیمتی از آنها استخراج و تراشیده شده و سپس به گردنبند، انگشتر و سایر جواهر آلات تبدیل می شود. فیروزه همچنین در شکل های دیگر مانند قرار دادن تکه های کوچکی از آن درون مس نیز دیده می شود. در فرهنگ ایرانی فیروزه سنگی با خواص درمانی تلقی شده که از بدن سم زدایی کرده و از چشم زخم نیز محافظت می کند.

فیروزه

سرامیک و سفال

با چرخ زدن در موزه ملی ایران خواهید فهمید که سفالگری چه تاریخ طولانی ای در این کشور داشته و حتی تاریخ آن به قبل از امپراتوری پارس ها بر می گردد. این روزها شهرهایی مانند لاله جین، میبد و نطنز با ظروف و ماگ های دست ساز خود این سنت هزاران ساله را زنده نگاه داشته اند. اشیای تزئینی که در شکل های مرسوم ایرانی مانند انار، اسب و پرنده ساخته شده اند، خارجی ها را به خریدن این اشیا ترغیب می کنند.

سرامیک و سفال

ست چای خوری

ایرانی ها یکی از بزرگ ترین طرفداران و مصرف کنندگان چای هستند. دیدن قوری های متنوع و ست فنجان و لیوان چایخوری برای موقعیت هی مختلف چیز سختی نیست. ست هایی که شامل نعلبکی، لیوان چای و قوری چای می شود و تصویر شاه عباس بر آنها نقش بسته است و البته بیشتر استفاده های تزئینی دارند. شاید جالب باشد بدانید که خارجی ها معمولا ست های رنگ قرمز را بیشتر می پسندند و برخی حتی سماور را هم به خریدهای خود اضافه می کنند.

ست چای خوری

منبع:theculturetrip.com