چگونه عکس های بهتری در سفر بگیریم؟

 

عکاسی با تلفن های همراه در حال تغییر دنیای پیچیده دوربین های بزرگ است. هیچ زمانی به اندازه امروز، عکاسی برای همه سریع و آسان نبوده است. بدون لنزهای بزرگ و پرهزینه، می توان عکس هایی گرفت که نفس را در سینه حبس می کنند. به علاوه، عکاسی چاشنی سفر نیز هست؛ چه یک سلفی دونفره باشد و چه عکس از طبیعت. اگرچه نیاز نیست یک عکاس حرفه ای باشید اما بدون شک دانستن نکاتی حرفه ای، عکس های شما را بهتر خواهد کرد. اگر خرید بلیط هواپیما یا خرید بلیط قطار خود را انجام داده اید با قاصدک ۲۴ همراه شوید تا یاد بگیریم چگونه عکس های بهتری در سفر بگیریم؟

 

web22222

 

سوژه را قاپ بزنید

به مقصد رسیدن می تواند به اندازه کافی برای شما هیجان انگیز باشد. اما از خود بیخود نشوید! اکنون بهترین فرصت برای پیدا کردن سوژه های جالب است. همانطور که درگیر تجربه کردن این لذت هستید، به جزئیات هم توجه کنید. شک نداشته باشید که خیلی زود سوژه های جالبی پیدا خواهید کرد. گرفت یک عکس سریع از جاذبه های دیدنی خوب است اما سوژه کم نیست. “چشم عکاسی” خود را بهتر کنید تا آنچه را که در ورای سوژه های معمول نهفته، ببینید. چشم بگردانید تا اشکال منحصر به فرد، رنگ های ویژه، سایه های شگفت انگیز یا انعکاس های دیدنی در یک حوض آب را ببینید. از زوایای بالا و پایین عکاسی کنید، خلاقیت به خرج دهید و برای جستجوی زوایای جدید اندکی به خود زحمت بدهید.

 

حس مکان را ثبت کنید

عکس های دیدنی از سفر معمولا فرهنگ مقصد را به شیوه ای جذاب به تصویر می کشند. دوربین گوشی های هوشمند که همیشه هم در دسترس هستند، ثبت لحظه های ناگهانی از زندگی روزمره را بیش از پیش آسان کرده اند. وقت بگذارید و رفتار آدم های دور و بر خود را مشاهده کنید. بعد ببینید که آیا چیزی ارزش عکس گرفتن را دارد یا نه؟ اما هرگز از اصول اخلاقی عبور نکنید. اگر افراد متوجه حضورتان شدند، از آنها اجازه بگیرید. نه در هر فرهنگی یعنی نه. پس به حریم خصوصی افراد احترام بگذارید.

 

در لحظه سیر کنید

گاهی اوقات بهترین سوژه زمانی به ثبت می رسد که ما به دنبال آن نیستیم. چشم ریزبین داشتن مهم است اما به یک عکس بالقوه که در زمان حال جلویتان قرار گرفته، خیلی موشکافانه نگاه نکنید. گرفتن عکس هایی که یادآور سفر شما باشند اصلا بد نیست. اما قبول کنید که بعضی حس ها را نمی شود با این نگاه ثبت کرد. بهترین لحظه ممکن است وقتی خودش را به شما نشان دهد که اصلا انتظارش را ندارید.

 

WEB3333

 

کمی هم مهارت های فنی خود را تقویت کنید

نورپردازی

متاسفانه دوربین های گوشی های همراه قابلیت اندکی برای تنظیم دیافراگم، سرعت شاتر و تنظیمات دیگر دارند. اما توایی تشخیص نورپردازی مناسب یک مهارت مهم به شمار می رود. پس این نکات را به خاطر بسپارید:

اول تنها با چشم خود نور را مشاهده کنید و برای بار دوم از طریق نمایشگر تلفن همراه خود این کار را انجام دهید. به این نکات توجه داشته باشید که دوربین تلفن شما چگونه بر سایه ها تأثیر می گذارد، چگونه توجه را مستقیم کرده و به خصوص چگونه رنگ ها را تغییر می دهد(رنگ هایی که ما با چشم غیرمسلح می بینیم به ندرت با آنچه در نمایشگر می بینیم، یکی هستند).

نور تعیین کننده کیفیت، حس و غنای رنگ است. در هنگام ظهر و همزمان که خورشید به نقطه اوج خود می رسد، نور تند اما خنثی با سایه های تندتر را شاهد هستیم. ساعت های پس از طلوع و تا پیش از غروب آفتاب، ساعت های طلایی نامیده می شوند. چرا که رنگ ها گرم، غنی و لطیف شده و حتی زمینی ترین صحنه ها را هم به چیزی روحانی تبدیل می کنند.

عکاسی در فضای بسته به خاطر کمبود نور، وجود لامپ به ویژه مهتابی، سخت تر است. اما حتی تغییر رنگ نورهای مصنوعی هم قابلیت خلق یک فضا و القای یک حس خاص را دارد. پس از این فرصت استفاده کنید و به نتیجه دلخواه خود برسید.

 

استفاده از HDR  به جای فلش در موقعیت های کم نور

فلش دوربین های تلفن همراه می تواند باعث محو شدن سوژه، ممانعت از زوم کردن و ایجاد قرمزی چشم سوژه ها شود. پس سعی کنید از قابلیت اچ دی آر به جای فلش استفاده کنید. این قابلیت چندین شات را در نماها و لایه های مختلف گرفته و آن را به یک عکس با نور و جزئیات متعادل تر تبدیل می کند.

اگر هم می خواهید از نورپردازی مصنوعی در زمینه تاریک استفاده کنید، از یک دوست کمک بگیرید. از آنها بخواهید تا با فلاش گوشی خود(یا یک نور فلش مناسب)  به سوژه اشاره کنند. برای اینکه نمایی لطیف تر و تمیزتر خلق شود، یک دستمال سفید کاغذی را باز کرده و در صورت نیاز یک برگه آن را جدا کنید. حالا از دوست خود بخواهید تا فلاش را از طریق آن به سوژه بتاباند.

 

از نمایشگر گوشی برای پیدا کردن نما استفاده کنید

دیدن ظرفیت در یک صحنه یا سوژه برای عکاسی تازه شروع کار است. اما تبدیل کردن این ظرفیت به یک ترکیب جالب با وجود تمام محدودیت های نمایشگر تلفن همراهتان، نکته مهمیست. قانون سه گانه نخستین چیزیست که یک عکاس در مرحله ترکیب بندی عکس به آن نیاز دارد. خطوطی افقی و عمودی را تصور کنید که فریم را به سه بخش مساوی تقسیم کرده و گریدی از نه بخش را به وجود آورده اند. حالا نقطه کانونی عکس را در جایی که خط ها یکدیگر را قطع می کنند و دور از مرکز فریم قرار دهید تا ترکیب بندی متعادل تری حاصل شود.

 

web

 

از ابعاد مربع شکل استفاده کنید

حالا که قانون را می دانید، کافیست آن را بشکنید؛ البته نه در همه جا! با آمدن اینستاگرام، محبوبیت ابعاد مربع نیز دوباره برگشته است. ابعادی که یادآور دوربین های پولاروئید و فیلم های ۱۲۰ میلی متری هستند. در این ابعاد، قرار دادن سوژه در مرکز می تواند تأثیر دلنشینی ایجاد کند. قانون سه گانه ها هنوز موقع گرفتن خط افقی، تعیین پیش زمینه، پس زمینه و میان زمینه و یا ایجاد عمق میدان یک عکس، کاربرد دارد. عمق زمینه، فاصله بین دورترین و نزدیک ترین نقطه در ترکیب هایی با زوم بسیار، در دوربین های گوشی های همراه بسیار محدود است. با این حال فیلترهایی هم برای این کار در گوشی های جدیدتر پیش بینی شده است.

منبع: Lonelyplanet.com