سفر به کشوری که وجود خارجی ندارد!

یک کشور معمولی را تصور کنید که مرز دارد، حکومت آن از طریق انتخابات رسمی بر سر کار آمده، شهروندانش پاسپورت دارند و پرچم آن بر فراز شهر افراشته شده؛ اما هیچ کس آن را به رسمیت نشناخته است! به” ترانسنیستریا”(Transnistria ) خوش آمدید! قاصدک24 شما را تا این شهر همراهی می کند.

این تکه زمین کوچک که به زحمت به بزرگی تگزاس و یا دالاس است، زمانی به یکی از جمهوری های سوسیالیست شوروی سابق، مولداوی، تعلق داشت. با فروپاشی شوروی در سال 1990، مولدوای استقلال خود را به دست آورد و به رومانی پیوست. این امر باعث شد تا “ترانسنیستریا” که اکثریت آن به روسی صحبت می کردند، اعلام استقلال کرده و از مولداوی جدا شود. این جدایی که یک جنگ چهار ماهه و 150 نفر تلفات در پی داشت، سرانجام به اعلام آتش بس منتهی شد. از آن زمان تا کنون، مولداوی هیچ کنترلی بر ترانسنیستریا نداشته و حتی این منطقه به عنوان یک کشور مستقل عمل می کند، اگرچه هیچ کشوری در دنیا آن را به رسمیت نشناخته است. سفر به این منطقه فرصتی برای نشان دادن این کشور به دنیاست. مردم این منطقه رسما وجود خارجی ندارند اما ورود توریست ها باعث می شود آنها حس کنند که وجود دارند.

ترانسنیستریا

نقطه قوت کشور؛ دژهای شهر”بِندِر”

درست در مرز مولداوی، شهر بندر(Bender)، دومین شهر بزرگ کشور قرار دارد. قلعه های 600 ساله این شهر، توسط عثمانی ها ساخته شده اند. نه تنها دیوارهای ضخیم سنگی، سلاح های قدیمی و منسوخ و ساخت و سازهای نظامی فوق العاده بخش هایی از تاریخ را پیش چشمان شما زنده می کنند، بلکه سقف این دژها هم نمای جالبی از کل منطقه به شما می دهد.

 سفر بهتیراسپول؛ بازگشت به گذشته

با یک واگن برقی متعلق به عصر شوروی به خیابان 25 اکتبر رفته تا تیراسپول(Tiraspol)، پایتخت کشور را درنوردید. بقایای شوروی که یادآور روزهایی باشکوه هستند، در سراسر شهر دیده می شوند. این کشور یکی از تنها مکان های اروپاست که مسافران هنوز می توانند نمادهای کمونیسم را در مکان های اصیل ببینند، مانند مجسمه لنین در جلوی ساختمان پارلمان و نیز خیابان ها و کوچه های نامگذاری شده به نام های مارکس، انگِلس و یوری گاگارین.

تیراسپول

صومعه”کیتسکانی”

در فاصله چهار مایلی پایتخت، کلیسای ارتدوکس کیتسکانی(Kitskany) قرار گرفته که در سال 1861 تأسیس شده است. این صومعه زیبا که در طول سال های حکومت شوروی بسته شده بود، مجموعه ای از چهار کلیسا و محل راهب هایی است که بین مراسم دعای خود، به کشت غذاهای ارگانیک خود می پرداختند.

 لذت را بچشید؛ بازدید از مشروب سازی”وینت”

می توانید با چشیدن جرعه ای از کنیاک، با مهم ترین صنعت و نیز صادرات اصلی این کشور آشنا شوید. این نوع مشروب که”دیواین” نامیده می شود، یکی از بهترین ها در جهان است. یک بطری آن 1700 دلار قیمت دارد و سالانه بیش از 20 میلیون بطری به مصرف کنندگان در سراسر جهان به فروش می رسد؛ این یعنی حدود 5 درصد از تولید ناخالص ملی این کشور. از مشروب سازی وینت(Kvint) دیدن کنید تا با فرایند ساخت آشنا شوید.

بازدید از مشروب سازی وینت

در پایان سری هم به چشمه های آب گرم بزنید

در فاصله دو نیم ساعتی از پایتخت، حمام هایی از چشمه های آب گرم وجود دارند که پس از جنگ جهانی دوم ساخته شده اند. این چشمه های آب معدنی اگرچه نوسازی شده اما همچنان شکوه متعلق به دوران شوروی را از دست نداده اند. تصور کنید که اعضای مهم و رده بالای حزب، ملاقات های خود را در این حمام ها انجام می دادند در حالی که از غذا و امکاناتی چون ماساژ با کمترین هزینه بهره مند می شدند.

منبع: نشنال جئوگرافیک