سفر بدون پلاستیک؛مهربانی با محیط زیست

استفاده نکردن از پلاستیک های یکبار مصرفی مانند بطری ها و کیسه های پلاستیکی در خانه به اندازه کافی سخت است و بدون شک در هنگام سفر نیز به مراتب سخت تر خواهد شد. وقتی تصمیم به سفر گرفته و سعی در بستن یک چمدان سبک دارید، همراه داشتن یک بطری آب و ساندویچی پیچیده شده در کیسه پلاستیکی مقرون به صرفه تر خواهد بود. اما حذف کردن پلاستیک های یکبار مصرف در سفر می تواند از آنچه که فکرش را می کنید، آسان تر باشد؛ حتی در یک کشور خارجی بدون دسترسی به آب آشامیدنی. قاصدک ۲۴ شما را همراه یک سفر سبز کرده که قرار است بدون استفاده از پلاستیک، لذت سفر را با لذت مهربانی با محیط زیست ترکیب کند.

 

سفر بدون پلاستیک: به محیط زیست رحم کنیم

این تجربه برای اکوتوریست ها در کشوری مانند بلیز بسیار اتفاق می افتد. کشوری که دولت آن در سال های اخیر ممنوعیت هایی را بر استفاده از پلاستیک های یکبار مصرفی مانند کیسه ها و نی های پلاستیکی اعمال کرده که قرار است در روز زمین در سال ۲۰۱۹ به اجرا درآید. موفقیت دیگر بلیز در زمینه سفر سبز حذف نام صخره های مرجانی این کشور از لیست آثار جهانی در معرض خطر است.

 

monster-children-corona-parley-4-of-6

 

این را هم باید افزود که رویکرد زیست محیطی به گردشگری در مقیاس محلی نیز بازخوردهای مثبتی داشته است. برای نمونه می توان به شهرهای کوچکی چون پونتا گُردا در آمریکا اشاره کرد که در آن یک بطری شیشه ای سودا از نوع پلاستیکی آن ارزان تر است، چرا که بطری های شیشه ای قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند.

تصور کنید که هر قدم از سواحل کره زمین از پنج کیسه پلاستیکی پر از زباله های پلاستیکی انباشته شود. خبر بد اینست که این فقط در حد یک تصور نیست. این میزان برابر زباله های پلاستیکی است که هر ساله راه خود را به اقیانوس ها پیدا می کنند؛ تصویری که به شدت زشت و البته نگران کننده است.

 

monster-children-corona-parley-6-of-6

 

بد نیست بدانید که پلاستیک های یک بار مصرف در حقیقت شامل کیسه ها، ظروف و کارد و چنگال و نی های پلاستیکی، بطری های کوچک شامپو در هتل ها، بطری های آب پلاستیکی، فنجان ها و لیوان های پلاستیکی و نیز بسته بندهای دور همه مواد غذایی در فرودگاه ها می شوند.

 

بیشتر در مورد گردشگری سبز:

چگونه سفری سبز را تجربه کنیم؟

اکوتوریسم؛ سفر سبز

وقتی گردشگران بلای جان می شوند

 

 

چگونه می توانید در رودخانه ها، جنگل ها و جزیره های یک کشور بدون استفاده از این اقلام به گشت و گذار بپردازید؟ اگر می خواهید پاسخ این سوال را بیابید، بهتر است نگاهی به توصیه های زیر بیندازید:

 

یک جعبه ابزار کامل برای سفر: کاهش زباله کاری است که نیاز به آمادگی دارد؛ البته نگران نباشید! به تجربه ماری مک گروری؛ روزنامه نگار نشنال جئوگرافیک در این زمینه گوش کنید:

“آنچه که من همراه خود به بلیز بردم، شامل یک کیسه مواد غذایی قابل بازیافت، طرف غذای تاشو، شامپو و صابون قالبی، ظروف آشپزخانه از جنس بامبو، نی شیشه ای، دو بطری آب قابل بازیافت و یک دستگاه کوچک برای تسویه آب می شد”.

 

plastic-free-trip

 

دو بطری بهتر از یک بطری است: مک گروری می گوید:” من هرگز به این فکر نکرده ام که در سفر دو بطری آب همراه خود ببرم. اگر کوله سفر شما جای مخصوص بطری دارد، کار شما راحت تر است و در سفرهای طولانی نیز مشکلی نخواهید داشت. در سفرهای کوتاه تر نیز بطری های کوچک تر و فشرده تر به کار شما خواهند آمد”.

 

ظروف غذای کوچک و تاشو را دست کم نگیرید: این ظروف که می توان آنها را تا کرد، بسیار بیشتر از آنچه فکر کنید، به کمک مسافران آمده اند. گنجاندن این ظروف که در سایزهای کوچک، متوسط و بزرگ نیز عرضه شده اند، به شما این امکان را می دهد که یک وعده غذای سبک را در تمام طول سفر در آنها جای دهید. از بقیه هم می توانید برای جای دادن باقیمانده غذا یا مینی وعده ها استفاده کنید.

 

از درخواست کردن کردن نترسید: همراه داشتن جعبه ابزاری که در بالا به آن اشاره کردیم، به خودی خود به شما کمکی نخواهد کرد، اگر به پیش خدمت یا فروشنده نگویید: “نی نه، لطفا”، “ممنون، من خودم کیسه دارم” یا “اگر ممکن است غذا را در ظرف خودم سرو کنید”. گاهی آنچه به دست می آورید، نگاه های متعجب سایرین است و گاهی هم ممکن است، بر مشتری بغل دستی خود تأثیر مثبت بگذارید.

 

مک گروری می گوید که در یک رستوران وقتی از پیشخدمت خواسته که به او نی ندهد، این جواب را شنیده است:” می دانید! ما مدت هاست به دنبال راهی برای کاهش استفاده از این نی ها هستیم. شما چه راه های جایگزینی سراغ دارید؟شاید اگر ما این درخواست را به دفعات از سوی مشتریان خود دریافت کنیم، دیگر کمتر رستورانی از این نی ها استفاده کند”.

 

اندکی برنامه ریزی هم راه دوری نخواهد رفت: برای تهیه جعبه ابزار بالا، اندکی فکر کردن، برنامه ریزی و حتی وسواس در انتخاب ابزارها ضروری به نظر می رسد. در پایان سفر, این جعبه ابزار کوچک و اندکی درایت، باعث شد تا از ۷۹ تکه پلاستیک یکبار مصرف استفاده نکنم.

 

همیشه هم به این ابزارها نیاز ندارید: شما می توانید استفاده از پلاستیک ها را بدون جایگزین کردن آنها با چیزی، به صفر برسانید. برای مثال یک بعد از ظهر در یک بستنی فروشی، من مجبور شدم از خیر بستنی هایی که روی قاشق های پلاستیکی بودند، بگذرم. اما با خوردن بستنی قیفی به جای بستنی لیوانی، هم از یک بستنی خوشمزه لذت بردم و هم از هیچ پلاستیکی استفاده نکردم.

 

یادتان باشد که شما قرار نیست کامل باشید: شکی نیست که چنین سفری راحت نخواهد بود. ممکن است در ابتدا همه چیز سخت و غیر قابل انجام به نظر برسد. اما انجام یک کار بهتر از انجام ندادن آن است. ممکن است مواردی هم باشد که از کنترل شما خارج باشد. اشکالی ندارد! هر میزان که بتوانید کمک کنید، در پایان حس خوبی به شما خواهد داد.

 

Screenshot-(125)

 

منبع: نشنال جئوگرافیک